Nečas má konečně džob! Lano mu hodil Ivan Langer, na stotisícový plat ovšem může zapomenout
08.09.2013
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér ve sněmovně v modelu Rumcajs
Petr Nečas hledal po skončení své politické kariéry lukrativní uplatnění a vypadá to, že jej našel. Lidové noviny přinesly rozhovor s Ivanem Langerem, který potvrdil, že mu takové angažmá nabídl ve svém CEVRO Institutu. Spolu s dalším členem ODS Alexandrem Vondrou tam mají působit v Centru transatlantických vztahů a využít tak své zkušenosti z bezpečnostní oblasti.
Deník chtěl od Ivana Langera vědět, zda angažovat tyto dva stranické kolegy byl jeho nápad, nebo zda jen přihlížel. „Je to moje škola, takže jsem určitě jenom z dálky nepřihlížel. Potvrzuji: Saša Vondra bude ředitelem Centra transatlantických vztahů a Petr Nečas součástí centra,“ uvedl Langer.
Velká posila
Podle bývalého ministra vnitra je jednou z oblastí, kterou se chce CEVRO Institut profilovat, bezpečnostní problematika. „Oba dva považuji za osoby s výjimečnou odbornou erudicí a velkými životními zkušenostmi.“ Budou prý velkou posilou celého týmu. Langer podle svých slov předpokládá, že Vondra i Nečas využijí svých zkušeností, aby studenti dostali kromě teoretických znalostí i příležitost setkat se při výuce i s lidmi z praxe.
„No jasně. Oba dva velmi touží po pedagogické kariéře a kontaktu se studenty,“ odpověděl Langer na otázku, zda oba pánové budou opravdu učit. „Byli nadšení, že je čeká kromě organizace odborných konferencí, jednorázových přednášek a publikační a analytické činnosti i učení,“ potvrzuje Langer chuť obou bývalých politiků postavit se před studenty.
Odměna odpovídá jejich kvalitě
Plat premiéra byl prý zhruba 150 tisíc měsíčně a životní potřeby Petra Nečase jsou údajně nastaveny poměrně vysoko. Lidové noviny chtěly vědět, zda takové ocenění práce v CEVRO nabízí. Konkrétní odpověď však Ivan Langer nedal. „To je intimní věc,“ řekl výmluvně a připomněl, že škola nedostává žádné dotace a musí vše ufinancovat sama. „Věřte, že jsem bytostně přesvědčen, že podmínky, které mají oba dva kolegové nastavené, odpovídají jejich kvalitě, jejich erudici a také tomu, co od nich očekáváme,“ dodal Langer k finančnímu ohodnocení práce Alexandra Vondry a Petra Nečase.
CEVRO je malá škola
„Jako rektor stojím v čele vysoké školy a odpovídám za její chod. V mém případě jde o malou, elitní soukromou vysokou školu CEVRO Institut, na které studuje cca 700 studentů, kteří se rozhodli být právníky, politology nebo nyní nově studovat hospodářskou politiku,“ sdělil letos v březnu rektor Josef Šíma. Na stránkách školy nalezeme informace o výši školného, které se pohybují kolem pětadvaceti tisíc korun za semetr, takže jednoduchým výpočtem dojdeme k cifře cca 35 milionů za rok, s nimiž škola hospodaří. Takže si jen těžko může dovolit platit expremiéra tak, jak to dělával český stát.
Co na to šéfredaktor České pozice Léko?
Expremiér Petr Nečas, jenž byl nucen ze svého úřadu odejít po té, co nedokázal uhlídat svou podřízenou a milenku Janu Nagyovou, bude zřejmě působit na vysoké škole spojené s ODS - CEVRO. V téže instituci bude působit také exministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Šéfredaktor serveru Česká pozice toto angažmá považuje za trapné. Lidé s takovými zkušenostem podle jeho názoru mohli teoreticky působit i na zahraničních univerzitách.
„Zaměstnat Nečase považujme ze strany CEVRO Institutu za chytrý marketingový tah, který na jeho přednášky naláká stovky nových studentů. Jedna by například mohla nést název Jak zneužít vojenskou tajnou službu Úřadem vlády a následně ji na dlouhou dobu zdiskreditovat v očích spojenců,“ poznamenává Léko.
Ten také připomíná, že CEVRu šéfuje exministr vnitra Ivan Langer (ODS)¨a finančně ho podporuje miliardář Tomáš Chrenek. Co vedlo Chrenka k tomu, aby výše zmíněným pánům pomohl, se zřejmě nikdy nedozvíme. V případě Petra Nečase však působí poněkud absurdně tvrzení, že se v institutu zaměří na oblast bezpečnosti, neboť jí rozumí. To prokázal už tím, jak snadno připustil zneužití vojenské rozvědky.
Parlamentní listy.cz
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová