Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okupace Československa v roce 1939? Nad vyjádřeními některých politiků se mi chce zvracet. Středa Pavla Přeučila

17.03.2021
Okupace Československa v roce 1939? Nad vyjádřeními některých politiků se mi chce zvracet. Středa Pavla Přeučila

Foto: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: 15. březen 1939. Německá vojska vstupují na Pražský hrad

Nedá mi to a musím se vrátit ve svém komentáři alespoň krátce k osudnému datu 15. března 1939. Tento den před dvaaosmdesáti lety se zapsal jako nejčernější den naší novodobé historie. Hranice naší republiky tehdy překročila vojska německé okupační armády a odstartovala kolotoč zvěrstev, která Němci páchali na Češích po celých šest let okupace. 360 000 lidských obětí a nekonečné strádání obyvatel naší země je dnes považováno médii a některými politiky doslova za jakousi bezvýznamnou dějinnou epizodu, kterou ani nestojí za to připomínat.

Když si soudný člověk porovná pompézní celodenní tryzny v médiích, připomínající okupaci v roce 1968 a skromné připomínky března 1939, nezbytně mu přibude další kamínek do skládačky narůstajícího zamlčování nepohodlných kapitol našich dějin. Samozřejmě, osmašedesátý přinesl také oběti, ale nebyly to jen oběti Rusů, jak se nám snaží vtloukat do hlavy, ale oběti vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy. Ony statisíce mrtvých během nacistické okupace však padají jen a jen na hlavu Němců. Kudla se mi navíc otevírá v kapse, když čtu vyjádření takové Markéty Pekarové, předsedkyně TOP 09, která se rozplývá nad jakousi omluvou Němců, která prý všechny oběti a křivdy smazala. Navíc tahle paní o tehdejších okupantech hovoří zásadně jako o nacistech, což by znamenalo, že nás roce 68 nejspíš neokupovali Rusové ani Varšavská smlouva, ale komunisté. Není to zvláštní?

 

Autonomni? (!)

Nepohodlná kapitola našich dějin se musí přepsat

V současném trendu přepisování dějin je samozřejmě německá okupace značně nepohodlná a mnozí politici i masmédia se ji snaží zlehčovat ze všech sil a využívají k tomu i vyložené podpásovky, jako jsou nekonečné omluvy Německu za odsun Němců ze Sudet, což byl akt, právně naprosto v pořádku, schválený všemi vítěznými mocnostmi. Naši politici se vůbec nestydí paktovat se se sudetoněmeckým landsmanšaftem a dokonce se na jejich sjezdech za cosi omlouvat.

 

Krajina ve stínu, na letošních Lvech velice úspěšná

Doslova otřesné jsou pro mne nejrůznější manipulativní dokumenty a filmy, ukazující ´zvěrstva´ Čechů, páchaná při odsunu. Příkladem může být Českými lvy oceňovaný film Krajina ve stínu. Omlouvám se tvůrcům, ale do konce jsem jej nedokoukal. Ano, pár stovkám Němců bylo ublíženo, ale nebyl hněv Čechů za cílené vyvražďování národa oprávněný? Mohl by za dnešní politické situace vůbec vzniknout film, ukazující tehdejší zvěrstva Němců? Považuji to za naprosto nemožné.

 

Berndt Posselt a Pavel Bělobrádek... Posselt v rozhovoru pro Info.cz o Sudetoněmeckém srazu v Řezně 2019: „Byli tady zástupci KDU-ČSL, Zelených, TOP 09, Pirátů i ČSSD, český velvyslanec jménem českého státu pozdravil účastníky velmi pěkným uvítacím slovem.“

 

Umělé zamlčování událostí roku 1939 a následné okupace si pochvalují i Piráti. Ozval se za ně jejich člen, jakýsi Pavel Moravec, který se vyjádřil k přesně 55 sekund trvající připomínce okupace ve zprávách České televize 15. 3. 2021 následovně: „Díky za citlivou připomínku a omluva za nehumánní vyhnání Němců po válce. Ne každý národností Němec sympatizoval s Německem. Odsunuti byli všichni. Násilí a zabavení majetku bylo pácháno bez ohledu na jakékoliv vině,“ píše pan Moravec. Když tohle čtu v souvislosti s masakry na českém obyvatelstvu, jež po okupaci následovaly, mám opravdu chuť zvracet. 

Ach, ti hodní Němci...

Bohužel, mám trochu sloní paměť a dobře se pamatuji na poválečná léta, která jsem prožíval v Sudetech mezi těmi ´hodnými´ Němci, kteří zde po odsunu zůstali. Ano, zažil jsem také ´odsun´, i když jiného druhu, na vlastní kůži. Po procesu Horáková šel můj táta do vězení a poté, co jej s podlomeným zdravím pustili, nám zabavili pražský byt a byli jsme komunisty vyhnáni do pohraničí. Ano, to bylo skutečné vyhnání. Byl nám přidělen bývalý drážní domek, spíše ruina v malé pohraniční vsi Luh nad Svatavou.

Do základní školy, malotřídky v sousední obci Hřebeny, jsem musel absolvovat půlhodinovou pěší cestu lesem. Ve třídě byly převážně děti místních Němců, Čechů nás bylo jen pár. Od těch hodných německých chlapečků jsme byli nazýváni zásadně tschechische schweinerei a nejednou si na mne počkali v lese, odkud jsem si odnášel pořádnou nakládačku. Mimochodem, všichni chodili do školy ozbrojení, o pistole a revolvery nebyla tehdy v pohraničí nouze, a tak jsme se často báli i o život. Nikdo se mi nemůže divit, že tyhle vzpomínky z dětství ve mně, v kontextu se současnou obhajobou oněch hodných Němců, vyvolávají pořádný vztek.

 

Komentářů netřeba

Za co se naši politici omlouvají?

Za co se máme dnes kát? Za to, že jsme se zbavili Němců, kteří ihned po 15. březnu 1939 začali masakrovat české obyvatelstvo, zprvu především židovského nebo romského původu? Jejich zvěrstva jsou dostatečně zdokumentována, ale dnes se jaksi nehodí o nich mluvit. Omluvy Němcům docházejí až tak daleko, že mnozí čeští politici dnes zpochybňují i Benešovy dekrety, které považují za přežité, někteří dokonce za neplatné a nejraději by Němcům vrátili všechny zabavené majetky. Máme se snad omlouvat Němcům i za to, že jsme se nestali obětí jejich plánované genocidy Čechů, protože Slované pro ně byli podřadnou rasou, vhodnou jen k zotročení nebo dokonce k likvidaci? Máme se jim omlouvat za vyvražděné Lidice, Ležáky či Javoříčko? Máme se jim snad omlouvat zato, že jsme všichni nevychcípali v jejich koncentrácích? Já vím, jsou to drsná slova, ale myslím si, že i slušnost má své meze.

 

15. březen v Českých Budějovicích

Československo bylo obětním darem Hitlerovi

Dnes je jako jeden z viníků Mnichova a následné okupace Československa označován dokonce i tehdejší prezident Beneš. Tedy nikoliv ´bratrské´ západní mocnosti, které nás měly před německými okupanty na základě mezinárodních smluv bránit, ale místo toho se zbaběle stáhly. Západ nás Hitlerovi zcela prostě daroval jako nutnou oběť. Ostatně, kdo zradil jednou, zradí i podruhé a zažili jsme to v osmašedesátém, kdy při invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa nehnul Západ ani prstem.

 

A v Praze...

Československo bylo před okupací ohromně rozvinutou, průmyslovou zemí se silnou armádou, připravenou se bránit, měli jsme silné pohraniční opevnění. Kdyby se tehdy postavil po náš bok náš spojenec Francie, která měla tehdy nejsilnější armádu v Evropě a přidala se Anglie, mohlo být Německo poraženo v samém zárodku. Třetí říše nebyla na tak rozsáhlou válku vůbec připravená a Hitler se spoléhal jen na zbabělost Západu. Na tom se dnes shoduje celá řada historiků. Němcům tak padl do klína zcela bez odporu obrovský dar - moderní výzbroj tehdejší československé armády a celý vojenský průmysl, považovaný tehdy za špičku v celé Evropě. Hitler se tak mohl v pohodě vydat na válečnou cestu Evropou a posléze dále na východ napadením SSSR.

Jasně, podle moderních vykladačů dějin jsme si za německou okupaci mohli sami a ani bych se nedivil, kdybychom se v inovovaném dějepise někdy v budoucnu dočetli, že nás ti hodní Němci v onom roce 1939 vlastně zachránili před komunistickou chobotnicí, rozpínající se z Moskvy.

 

Vložil: Pavel Přeučil