Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myšlenkový přetlak v hlavě a historický úspěch v noci mezi Dubčekem a Husákem. Tajnosti slavných

15.03.2021
Myšlenkový přetlak v hlavě a historický úspěch v noci mezi Dubčekem a Husákem. Tajnosti slavných

Autor: repro youtube.com

Popisek: Básník, spisovatel, písničkář a filozof Jan Vodňanský

AUDIO / VIDEO První pokus o publikaci mu zatrhla cenzura, když mu bylo pouhých dvanáct let. Strážci jediné ‘správné kultury‘ už tenkrát vytušili, že to s jeho zdánlivě až infantilní poezií nebude jen tak.

Takzvaně číst mezi řádky, v tom bylo české publikum odjakživa zatraceně dobré, takže se u nás cenzoři všech režimů vždycky notně zapotili. Kouzelná poezie Jana Vodňanského byla nejen spolehlivým lékem na všechny trable, ale současně i reakcí na leckteré řády i zlořády, které lidem otravovaly život. A současně i mocnou zbraní, mistrovsky zahalenou závojem jednoduchosti a hravosti, do níž se zasáhnout cenzorsky prostě nedalo. Takže jsme jeho písničky klidně hulákali z plných plic i v době, kdy si jejich autor ani neškrtl, a nestalo se, že by se někdo pokusil nám je zakazovat. Miláček dětí, duchovní otec nového druhu intelektuálního kabaretu a jedinečný mistr lehkého žonglování se slovy a absurdnem byl jedinečný autor, kterému jako jedinému umělci byl udělen titul Žijící národní poklad. I to byla recese, kterou ‘spáchal‘ v roce 1998 jeho někdejší spolužák a v té době právě úřadující ministr kultury Pavel Dostál.

 

Dívka z lepší rodiny:

Přetlak v hlavě

Narodil se 19. června 1941 na pražských Vinohradech do rodiny berního úředníka, maminka byla v domácnosti a měl o devět let starší sestru. První velké trauma prožil už v březnu 1945 při náletu amerických bombardérů na Prahu, kdy jedna bomba padla přímo do činžáku ve Slovenské ulici, v němž rodina bydlela. Naštěstí sice nevybuchla, v rodině se pak ale tradovalo, že Jan koktá právě od té doby. Maminka s ním pak chodila na logopedii k profesoru Seemannovi, který ale příčinu synkova handicapu objevil úplně někde jinde. „Ten chlapec má v hlavě myšlenkový přetlak, paní Vodňanská!“ prohlásil. V květnu se pak Jan poprvé setkal s ruskými písněmi, které později byly jednou z jeho inspirací stejně jako ruština, což ale neznamenalo, že by byl vyznavačem komunistického režimu. Smysl pro exhibici prý v sobě objevil už v první třídě, když se velmi ochotně hlásil, kdykoli byly děti vyzvány, aby přednesly nějakou básničku.

 

Když jde malý bobr spát:

První srážka s cenzurou

Počátkem padesátých let vyhodili otce z KSČ kvůli aktivní domovnici, poté co ho manželka odmítla ‘uvolit‘ na mimořádnou schůzi s tím, že má před Vánoci jiné povinnosti. A Jan dostal do kádrového posudku první černý puntík, kvůli němuž později neměl šanci dostat se na jinou školu než některou s technickým zaměřením, které trpěly chronickým nedostatkem adeptů na vysokoškolský titul. Vzápětí jím otřásly politické procesy a v roce 1953 si poprvé ‘naběhl na vidle‘. Po Stalinově a Gottwaldově smrti napsal básničku, nazvanou Dvě rány, a poslal ji do Pionýrských novin. A neprošla. Bdělým cenzorům zřejmě její název příliš asocioval přísloví dvě mouchy jednou ranou. Během studia na jedenáctiletce (dnešní Arcibiskupské gymnázium na rohu Korunní a náměstí Míru) ho nejvíc zajímala čeština a dějepis, v němž prý vždy před Vánoci zachraňoval spolužáky tím, že se nechával dobrovolně vyzkoušet.

 

Jedné noci Huberta:

Jen tak mimochodem

Právě tak přistupoval k vysokoškolskému studiu, protože věnovat se oboru, který by ho opravdu bavil, neměl šanci. A tak se po maturitě v roce 1958 nakonec přihlásil na ekonomiku a organizaci strojní výroby na ČVUT v Dejvicích. Na přelomu padesátých a šedesátých let se zrodily jeho první vážné pokusy o vlastní verše a psaní textů, se spolužáky Karlem Hvížďalou, pozdějším novinářem, dramatikem a spisovatelem, a básníkem Pavlem Šrutem se pokusili realizovat studentský muzikál a seznámil se s pracovníky Československého rozhlasu Miluší Tikalovou a Jaroslavem Pacovským. Ve spolupráci s rozhlasovým režisérem Karlem Weinlichem vznikaly první pořady na základě Janových textů a od roku 1963 začaly být i publikovány, mim jiné například v týdeníku Mladý svět. Během studií se také seznámil v roce 1964 s hudebníkem Petrem Skoumalem, s nímž pak vytvořil na dlouhá léta populární autorskou dvojici, a jejich vystoupení se postupně začala stávat součástí pražské text-appealové scény. Po absolutoriu v roce 1965 nastoupil jako projektant, ale jen krátce, protože musel narukovat.

 

Na předměstí:

Mezi Dubčekem a Husákem

Novou populární dvojici vojna paradoxně načas rozdělila, přestože Skoumal v té sobě působil jako skladatel v Armádním uměleckém souboru. Jenže Jan si musel splnit povinnost k vlasti u tankového praporu v Milovicích. Během vojny ale nelenil a podal si přihlášku ke studiu filozofie a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Postupné uvolňování poměrů mu nahrálo, takže byl navzdory ‘nevhodnému‘ kádrovému profilu přijat, a studium definitivně ukončil v roce 1973 získáním titulu PhDr. Obnovenou spolupráci s Petrem Skoumalem odstartovalo historické datum, kterému se říká noc mezi Dubčekem a Husákem. Večer 16. dubna 1969 vystoupili v pražské kavárně Savarin na večírku Mladé fronty, mimo jiné s česko-rusky otextovaným někdejším hitem Marlene Dietrich o sovětských raketčících. Úspěch měli přímo velkolepý. A druhý den ráno bylo zvoleno nové předsednictvo ÚV KSČ a ve funkci prvního tajemníka vystřídalo Alexandra Dubčeka ‘menší zlo‘ – Gustáv Husák.

 

Maršálové:

(pokračování ve středu 17. března)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace