Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sociální sítě začínají připomínat hnojiště, kde řádí hyeny. Zdravotníci se stále častěji stávají cílem útoků. Středa Pavla Přeučila

10.03.2021
Sociální sítě začínají připomínat hnojiště, kde řádí hyeny. Zdravotníci se stále častěji stávají cílem útoků. Středa Pavla Přeučila

Autor: FN Motol

Popisek: Lékaři a sestry, pečující o covidové pacienty v těchto ´kosmonautských´ oblecích, jsou hrdinové. Zasluhují potlesk, vděk a úctu, ne trapná odsouzení na sociálních sítích

Nedávno jsem se v komentáři zamýšlel nad rostoucí hrubostí a nenávistí ve společnosti, která je viditelná zejména na sociálních sítích. S pokračující vlnou pandemie roste mezi lidmi napětí a není divu. Nejrůznějších restrikcí, zákazů a příkazů máme asi každý už plné zuby, a tak se hledají viníci. Samozřejmě že první je na ráně vláda, jejíž členové jsou neustále terčem útoků, což je vzhledem k jejich prapodivným kiksům zcela pochopitelné. V poslední době se ale zvedá vlna nenávisti vůči těm, kteří stojí v první linii, těm, bez kterých už by tenhle stát dávno zkolaboval, vůči zdravotníkům.

Když tak sleduji výplody některých lidí na sociálních sítích, mám pocit, že jejich vztek a frustrace sílí úměrně s počty obětí covidu, které se pravidelně objevují ve statistikách. Čím více mrtvých, tím větší zpochybňování práce lékařů a dalších zdravotnických profesí. Jak uvedla v pondělí ve zpravodajství televize Prima, celá třetina našich občanů dnes práci zdravotníků nějakým způsobem, zpochybňuje, osočuje je ze lží a věří mnohdy neuvěřitelně slaboduchým konspiračním teoriím.

Nenávist na sociálních sítích

Sociální sítě se hemží nenávistnými útoky na personál zdravotnických zařízení a co je obzvlášť odporné, objevují se i výzvy k jejich fyzickému napadání. Na Facebooku vznikla spousta skupin, jejichž členové nešetří vůči zdravotníkům nenávistnými výroky a svá tvrzení podepírají většinou konspiračními teoriemi, nad nimiž se musí alespoň trochu inteligentní člověk jen zasmát. Ale ono to k smíchu vůbec není. Tihle lidé to myslí smrtelně vážně.

V jejich konspiracích se objevují takové hovadiny, jakože si nemocnice úmyslně drží přeplněná covidová oddělení, protože za ně mají od pojišťoven bohaté prebendy, objevují se ´zaručená´ svědectví anonymních přispěvovatelů, kteří údajně navštívili jakousi nemocnici a viděli poloprázdné pokoje, běžný provoz, venku pokuřující sestřičky a doktory. Jiní smrtelně vážně dávají na vědomost, že mají zaručené informace o tom, že jsou pacienti úmyslně koronavirem infikování během testů na covid, nebo že jsou testováni jen proto, aby jim byl do těla vpraven čip, kterým pak budou ovládáni.

Vyniká mezi nimi zejména bývalá televizní moderátorka Jana Peterková, která si nevidí do úst a ve svých hysterických výstupech si doslova protiřečí. Na jedné straně vykřikuje, že žádný covid neexistuje a všechno je jen podvod a na druhé straně hlásá, že covid šíří jakási tajemná organizace, která chce jeho prostřednictvím nastolit nový světový řád a ovládnout svět.

Konspirační teorie mají pré

Podobné nesmyslné a nenávistné útoky se šíří i na řadě dezinformačních webů a prostřednictvím řetězových emailů a některé z nich jsem zaznamenal i ve své poštovní schránce. Jako na běžícím pásu se mi objevují v messengeru ´kapacitami ověřené´ zprávy o tom, že očkování proti covidu má už dnes na světě více obětí než samotný koronavirus a jde o úmyslné vyvražďování obyvatelstva planety, které má snížit populaci až o polovinu. Jedou v tom prý všichni zdravotníci, kteří jsou tajně placeni farmaceutickými firmami, a navíc dostávají ještě desetitisícové bonusy od státu.

Vlna doslova odporných komentářů se objevila v pondělí po oznámení vlády, že náročná práce zdravotníků bude oceněna odměnami ve výši 75 000 korun. To byla voda na mlýn oněm tisícům ´odborníků´, kteří v tom vidí potvrzení svých konspiračních teorií. Tyto omezence fakta o katastrofální situaci v nemocnicích, záběry zničených sestřiček a přeplněných infekčních oddělení nepřesvědčí. Oni mají tu svoji pravdu a dokud jim nezemře na covid někdo blízký, budou stále omílat ty své nesmysly.

Pitomosti šíří i politici

Není divu, že se podobné nesmysly šíří jako lavina, když na téhle dezinformační vlně jedou i někteří politici. Asi nejkřiklavějším a nejodpornějším příkladem je určitě poslanec – ´flákanec´, Lubomír Volný, který se doslova vyžívá v šíření podobných pitomostí. Ten se teď konečně dostal i do hledáčku policie, protože je v podezření z šíření poplašné zprávy. Na svém facebookovém profilu přišel s tvrzením, že se chystají vraždy pacientů, jen aby byl zdiskreditován jeho zamilovaný koňský lék Ivermektin. Jeho příspěvek pak sdílely tisíce lidí a šířil se sociálními sítěmi jako lavina.

„Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat. Jste-li jako lékař, lékařka, zdravotník, součástí tohoto plánu, NEDĚLEJTE TO!!! Ať už Vám vyhrožují čímkoliv!!! Nejste sám, nejste sama!!!“ napsal Volný na Facebooku. Volný stojí v čele pochybné skupiny lidí, kteří odmítají i očkování vědecky ověřenými vakcínami, ale klidně by sežrali lék určený pro koně. Ostatně onen poslanec na Facebooku tvrdil už před časem, že lékaři „vědomě vraždí“ pacienty na covidových odděleních, protože nepoužívají léčbu Isoprinosinem nebo Ivermektinem.

 

O inteligenci pana Volného svědčí i to, s jakým nadšením sdílel čísi příspěvek o tajemném letadle DHL, které vyletělo z Německa, aby několikrát záhadně obkroužilo Brno a vrátilo se bez přistání zpět. Samozřejmě, že tohle letadlo mělo podle Volného nejspíš kropit moravskou metropoli covidem. Přitom, jak vyšlo najevo, letadlo nemohlo přistát kvůli mlze.

Odborníci před veterinárními přípravky varují

Přestože například léčbu Ivermektinem prosazuje například premiér Babiš, který je asi větším odborníkem ve farmacii než kdokoliv jiný, a nakoupil už kvanta tohoto původně veterinárního léku, stanoviska skutečných odborníků před jeho použitím varují. Ti jsou podepsáni pod společným stanoviskem celé řady odborných společností z 25. 2. 2021. V prohlášení České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, České společnosti intenzivní medicíny, Společnosti infekčního lékařství, České pneumologické a ftizeologické společnosti a Sdružení praktických lékařů ČR, se uvádí: „Léčba Ivermectinem představuje v současnosti experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech a nelze ji považovat za součást náležitě odborné péče v léčbě pacientů s covidem-19.“

Přibývá agresivních útoků

Lidé, kteří dnes nenávistně zdravotníky napadají, absolutně nevěří očitým svědkům, svědectvím rodinných příslušníků či kamarádů desítek tisíc zemřelých, nevěří záběrům z nemocnic, kde zoufalý personál padá vyčerpáním na hubu, a považují je za zmanipulované. Vystoupení lékařů či sestřiček, svědčících o přetížení jejich nemocnic, o celkovém vyčerpání veškerého personálu zesměšňují a považují je rovněž za zmanipulovaná.

Zvyšující se nenávist vůči zdravotníkům není jen naším specifikem. Děje se to všude ve světě a zejména v některých rozvojových zemích, kde se tahle nenávist mění už ve vyloženou agresi. V Africe jsou napadána testovací centra, zaznamenány byly i bombové útoky, fyzické napadání zdravotníků se šíří v Indii či na Filipínách a už loni vypukla vlna násilí vůči zdravotnickému personálu například v Mexiku. Nicméně, děje se to i ve vyspělých zemích, jako ve Spojených státech, kde už byly zaznamenány stovky útoků na zdravotníky. Tihle lidé mají jednotnou ideologii, podle které lékaři a sestřičky šíří koronavirus úmyslně, tají prý už dávno známé, účinné a levné způsoby léčby.

Nenávist živí i někteří lékaři

Není to ale jen onen poslanec Volný, kdo rozdmychává nenávist vůči zdravotníkům. Objevují se i hlasy některých lékařů, zpochybňujících současné způsoby léčby či nošení ochranných pomůcek. Ti šíří zprávy o tom, že si nošením respirátorů či roušek pěstujeme plísně, viry a bakterie, že právě ochranné prostředky způsobují rychlejší šíření infekce nebo dokonce uvádějí ´zaručené´ údaje o tisících mrtvých, kteří zemřeli právě v důsledku nošení ochranných pomůcek.

Nepochopím ani to, že se na sociálních sítích objevují výzvy docela známých advokátů, kteří vyzývají k bojkotu hygienických opatření a nabízejí své služby každému odpírači, který nebude vládní nařízení respektovat. Nikdo mi nevyvrátí, že právě těmhle lidem jde jen a jen o vlastní zviditelnění a o jejich kšefty, které by jim mohly přinést slušné prachy.

Vakcíny prý masově zabíjejí

Terčem dezinformátorů se v poslední době stává i očkování proti koronaviru. Sociální sítě zaplavují zprávy typu „jeden známy mi prozradil“, že se lékaři podílejí na nelidských zločinech, když očkují dostatečně neověřenými vakcínami, vyvinutými v horečném spěchu. Na sociálních sítích máme dnes tisíce samozvaných vakcinologů, epidemiologů a dalších ´odborníků´, jejichž inteligence je kdesi na úrovni houpacího koně. Plní své profily zprávami o tom, jak vakcíny likvidují u mužů potenci, u žen plodnost, snižují mozkovou aktivitu, ničí lidskou imunitu a masově zabíjejí.

Je zajímavé, že konkrétně na Facebooku, který disponuje stovkami tisíc cenzorů, bedlivě hlídajících každou nepatřičnou zmínku o genderu, barvě pleti, náboženské příslušností či sexuální orientaci, zůstávají podobné hovadiny naprosto bez povšimnutí. Přitom tyhle komentáře a příspěvky každého praští do očí na první pohled. Jsou barevně pestré, opatřené řadou vykřičníků a emotikonů, doplněné zpravidla výraznou výzvou „sdílejte než to smažou!“

Místo díků nadávky a urážky

Bohužel, tyhle masově šířené dezinformace vyvolávají nedůvěru ke zdravotníkům a mají za následek i to, že mnozí lidé je akceptují a zdravotníkům přestávají důvěřovat. Přibývá případů, kdy se oběťmi covidu stávají lidé, kteří umírají doma, protože se obávají ošetření v nemocnicích.

K napsání tohoto komentáře mne přiměla i moje včerejší návštěva nemocnice, kam jsem šel na pravidelnou kontrolu. Ošetřující lékař mi vyprávěl případ své sestřičky, která měla kvalifikaci na práci se složitou přístrojovou technikou a dobrovolně se přihlásila na covidové oddělení. Po dvou měsících práce na tomto oddělení se zhroutila, protože neunesla denní příval mrtvých, kteří opouštěli toto oddělení za rachotu vozíků s plechovými kryty. Dodnes je v domácím léčení.

Tihle lidé, kterým v posledních dnech umírá pod rukama každý druhý pacient s covidem, si zaslouží náš obdiv a úctu. Pro individua, která je sprostě napadají, mám jediné označení – hyeny! Většina z nás má v paměti jaro loňského roku, kdy se zdravotníkům tleskalo a děkovalo z oken a balkonů. Dnes je řvouni na demonstracích označují za podvodníky, a dokonce i za vrahy. Tohle dokáže jen ta nejhorší lidská spodina!

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace