Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smetánka v Rudolfinu na volno, plebs s náhubky a s buzerací. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.03.2021
Smetánka v Rudolfinu na volno, plebs s náhubky a s buzerací. Komentář Štěpána Chába

Autor: ČT / repro

Popisek: Mediální promořování

Filmaři si zajeli předat i převzít diplomy pod značkou Český lev do pražského Rudolfina. Žádné roušky/respirátory, rozestupy a nejspíš ani umyté ruce. PR mluvilo jasně – všichni umělci podstoupili před zahájením ceremoniálu testování. Vše bylo bezpečné. V pohodě. Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi. V praxi a s přímým přenosem v televizi.

Že si filmaři předali své diplomy a cizí peníze a navzájem si zatleskali, je naprosto v pořádku. Byl to svátek českého filmu. Jenže smetánka si užívala pumpování svého ega v době nejtvrdšího lockdownu, kdy běžný lid má z nařízení vlády večerku už v devět večer a nemůže překročit ani katastr vlastní obce. A tam už narážíme na těžce nezvládnuté PR.

Příklady táhnou, PR jako mocná čarodějka

My si tu párty užijeme, i kdyby na chleba nebylo, zní z filmařských kruhů. Nepřišli se zajímavým alternativním programem, kde by vtipně pojali vládní opatření, kterými se musí řídit všichni. Neukázali ochotu jít příkladem. Ne, šli cestou okázalé jinakosti. My můžeme, jsme důležití, důležitější, máme výjimku. Pro nás večerka v devět večer neplatí. Při lockdownu nechceme morálně podpořit krvácející lidi a jejich strázně a deprese, my chceme ukazovat náš smích, naše úspěchy, naši zlatou lžíci, kterou se běžně krmíme. A pak, až zhasnou reflektory, zase začneme plakat do veřejného prostoru, že nám ti zlí politici zavřeli divadla a že není co do úst a že tedy, zdvořile, žádáme o podporu veřejnost. Krásné. Příkladné. Show must go on v trochu deviantní podobě, řekl bych.

Humorné v této souvislosti je vzpomenout 28. října 2020. Prezident Zeman plánoval trachtaci na Hradě a ocenění pro významné osobnosti naší současnosti i minulosti. Taková komornější verze Českého lva. Želbohu k němu nedošlo. Mohlo se také testovat, mohly se držet rozestupy, ale nedošlo k tomu, protože by se jednalo o špatný příklad a špatné PR pro pandemii a opatření proti ní. Oslavit vznik republiky? Ne, radši ne. Oslavit pár filmů, na které si za pár týdnů nikdo ani nevzpomene? Jdeme do toho, jasně, ať se lidé pokoukají. Priority jsou jasně dané. PR dokonale nezvládnuté. Stejně jako řízení pandemie.

Bolševická úderka

A teď mě tak napadá… nepřipojuju se tímto k takové té bolševické úderce, která křičí – povaleči z kavarén, do polí a továren? Ale vůbec. Živnostníci, kteří padají na hubu, pendleři, jejichž rodiny jsou rozdělené uzavřením hranic, nebo dostávají výpovědi, protože držet jejich místa začíná být i pro Němce setsakra drahé, rodiny, které přichází o peníze na vlastní chod, drtivě stoupající počet lidí závislých na potravinových bankách a na dávkách, samoživitelky, které žijí z drobných, do toho přeplněné nemocnice, kolabující personál.

Můžou za to snad herci a střihači? Jistěže ne. Všude v zahraničí se ale při podobných estrádách pokouší alespoň předstírat, že opatření proti pandemii jsou k něčemu a že je třeba je naplňovat. Pokouší se ukazovat, že dávají smysl, že ‘jsme v tom spolu‘. Přece jenom, herci jsou celebrity, které často ukazují směr. Jen v Rudolfinu to vzali hákem a ukázali, že celá ta pandemie až takový problém není. Něco jako Babišova choť v Dubaji. Té šlo, aspoň marketingově, o život, filmařům šlo jen o ten potlesk a světlo reflektorů. Proč to celé nešlo udělat nějak nápaditě, vtipně a s ohledem na morální podporu obyčejných lidí? Takhle akorát vyzuřili velkou část společnosti, která na jakákoliv opatření začne o to víc dlabat.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace