Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trocha hysterie do rozvážky Sputniku. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.03.2021
Trocha hysterie do rozvážky Sputniku. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube / repro

Popisek: Vakcína Sputnik V

Ruská vakcína Sputnik je třaskavá záležitost čistě politického charakteru. Igor Matovič, premiér Slovenska, za zády celé tamní politické scény vyjednal dva miliony vakcín Sputnik. Jakmile přijela první dodávka, začaly otřesy hodné Richterovy stupnice. Nejspíš, chuděra Matovič, myslel, že tím vytrhne trn z paty celému Slovensku a dočká se nejméně státního vyznamenání. Ale politika se do toho zamíchala natolik, až začal rozdávat Zakarpatskou Ukrajinu.

S ohledem na výtrysk až nezvladatelného protiruského postoje velké části slovenské politické scény v přímém přenosu vidíme, že je to v nás stále jako v koze. Racionální diskuse chybí a my ideologicky volíme mezi vakcínami. Duch studené války, při které jsme před třiceti lety přehodili kabáty a, jako poturčenec horší Turka, křičíme nejhlasitěji a vlastně nejhloupěji. Slováci, naštěstí, dostali do své země Sputnik dřív než my, tak můžeme sledovat, jaké veletoče čekají nás, pokud Babiš se Zemanem dostanou Putinovu zavážku i k nám.

Dáme Rusku Zakarpatskou Ukrajinu i Dukovany

Slovenský premiér s humorem sobě vlastním slíbil mediálně Rusku za dodávku vakcíny Zakarpatskou Ukrajinu. A ano, je to vtipná poznámka. Trochu nediplomatická, ale vtipná. Co slíbíme my? Jakub Janda z Evropských hodnot už teď tluče do válečných bubnů a svolává válečnou radu. Janda nabyl dojmu, že za dodávku vakcíny bude Rusko o kus blíž k dostavbě jaderného bloku v Dukovanech. V ostře sledovaném výběru na dodavatele celého řešení jaderného bloku tak bude sedět nějaký jouda a v jeho mysli bude neustále hučet jen – Rusové nám prodali trochu vakcíny (ne, Američané ne, ti ne, Britové také ne, jenom Rusové), tak to jim budu muset přiklepnout dostavbu Dukovan. Och jé, to mě Přibáň rozjezdí trabantem a Janda angažuje do nějakého natáčení. A tím, že jsme nakoupili vakcínu od Pfizeru, jsme se také zavázali k tomu, že Dukovany dostaví Američané?

Nenávist k Rusku

A tak já nevím. Jde tady ještě pořád o záchranu životů, o záchranu kolabujících nemocnic a o návrat do normálního předcovidového stavu? Nenávist k Rusku je na Slovensku i u nás výstavní. Pokud Rusové vytvořili vakcínu, která je v rámci možností bezpečná a účinná, stačí ji projet vlastními kontrolními úřady a prostě aplikovat. Pro Rusko je to kšeft. A také cesta k normalizování mezinárodních vztahů. K normalizování vztahů, nikoliv, jak si mnozí jistě mylně myslí, k okupaci.

Unie nepracuje, vegetuje

A věčné odvolávání se na evropské kontrolní mechanismy? Ale proč ne, kdyby ty nebyly tak zatrachtile zamrzlé v ledu. Nedostatek vakcín jde, stále ještě, na vrub Evropské unii. I pomalost jejich uznávání jde na vrub unie. Byl bych moc rád, kdyby to tak nebylo, ale je. Ale ten eurounijně dohodnutý vakcinační servis prostě podává kulhavý s malomocným. A tak je vakcína v celé unii nedostatkové zboží. V pohodě, když jde o zakřivení banánů a zákazy žárovek, ale u vakcíny, která má vrátit společnost i ekonomiku do normálních kolejí? Tam bych očekával větší zaujetí pro řešení. Není od věci si připomenout (a zas a znova připomínat), že bilionový dluh, který jsme s unií vysekli, a který je nazván Záchranný fond obnovy, jde z větší části na ekologii, nikoliv na obnovu průmyslu, živností, kultury, společnosti, případně zefektivnění celého zdravotnictví. Jako kdybychom žili v představě, že máme už teď vyhráno a že párty může zase začít. Myslíte, že Putin platí i Evropskou komisi, aby byla tak neskonale a zoufale neschopná?

Zemanova divnohra

Zároveň s tím se ale musí poukázat na Zemanovu, Babišovu, ale i Matovičovu divnohru. Zeman doslova živelně a na vlastní iniciativu objednává Sputnik a vyjednává o něm s Putinem a připravuje tak naši republiku na obdobný politický 'puč', který se odehrává na Slovensku. Je to taková truc akce plná politiky. A tak to nemá být. Takže ano, ač Zeman tvrdí, že ve Sputniku není ždicec ideologie, on ji tam svým způsobem dodává a dělá z vakcíny politické gesto proti svým odpůrcům. Takový Přibáň v trabantu musel při Zemanově akci a slovech ryčet vzteky. A na to místo není. Ne teď, ne v této situaci. 

Kontrolu a jedeme

Mám plnou důvěru v české i evropské kontrolní mechanismy. Nemám žádnou důvěru v politické půtky o to, kdo koho chce a jak okupovat. Pokud Sputnik projde jedním z uvedených kontrolních mechanismů, je vakcína bezpečná a nechť se použije v takovém množství, které bude Rusko ochotné prodat a schopné vyprodukovat. To samé s čínskou vakcínou, s indickou vakcínou, s jakoukoliv vakcínou. Politiku si, milí přátelé, nechte do lepších časů a na méně významné problémy. V tomto případě je skutečně na překážku všem. Za poslední týden tisíc mrtvých? Není to málo? Není to moc? Nebo to je jedno? Já nevím.

Tomáš Roubíček, lékař a vedoucí covidového oddělení v liberecké nemocnici: Aktuálně máme v kyslíkovém potrubí takové průtoky, že je technicky nelze dále navyšovat (prostě se více přes ty trubky neprocpe). Není tedy možné ani připojit další ventilátory, které by mohly pomoci více lidem a asi nemusím dodávat, co to znamená." To nezní jako politika, ale jako sakra problém, který nejde řešit správným politickým uvědoměním. 

 

Vložil: Štěpán Cháb