Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sakra, vykašlete se už na politiku a začněte pořádně očkovat. Je nejvyšší čas začít se starat o sebe, o ČR. Pondělí Pavla Přeučila

01.03.2021
Sakra, vykašlete se už na politiku a začněte pořádně očkovat. Je nejvyšší čas začít se starat o sebe, o ČR. Pondělí Pavla Přeučila

Foto: Facebook Ministerstva zdravotnictví (a Andreje Babiše poté v článku)

Popisek: Pane ministře Blatný, my chceme také naočkovat

Současný vývoj epidemie koronaviru v České republice nabývá hrozivých rozměrů a není divu, že lidé jsou už pořádně naštvaní. Je to vidět nejen na tom, že přibývá neskutečných hrubostí na sociálních sítích, na pouličních demonstracích, ale i mezi politiky. Na nedávné demonstraci na pražském Václavském náměstí se otevřeně volalo po střílení vládních politiků, k jejich popravám vyzývají bez servítků uživatelé sociálních sítí.

Plácáme se v tom všichni, počínaje vládou, která už skutečně neví kudy kam, přes zahlcené nemocnice, kde padá zdravotnický personál na hubu, lékaře, kteří zoufale čekají na pár dávek vakcín, které nám milostivě kdosi pošle, až po miliony lidí, kteří už mají všeho plné zuby a dávají to patřičně najevo. Co mne osobně ale nejvíce štve, a jsem přesvědčen, že nejen mne, je stále laxní přístup naší vlády k masivní vakcinaci, která nás jako jediná může dostat ze současného srabu. 

Místo milionů přicházejí jen tisíce

Premiér Babiš se v pátek pochlubil, že „do Česka přišlo k dnešnímu dni 797 460 vakcín, z toho je vyočkováno 600 429 dávek. Tento týden v úterý večer dorazilo 93 600 dávek od Pfizeru, dnes dorazí 44 400 od Moderny a 36 000 od AstraZeneky, která nám bohužel zkrátila dodávku o 20 000 dávek.“ Když si ale uvědomíme, že máme objednáno a přislíbeno nějakých 16 milionů dávek vakcín, je to jako kapka v moři. Není pak divu, že sílí hlasy, vyzývající vládu, aby se už konečně vykašlala na politiku a začala shánět vakcíny na vlastní pěst, jako to udělalo například Maďarsko.

 

EU s vakcínami zaspala, též nemístně šetřila

Kdo zaváhá, má smůlu

Dnes můžeme jen se závistí sledovat rychlý postup očkování v takové Velké Británii, která se trhla z EU skutečně za pět minut dvanáct a dnes má naočkováno přes 20 milionů obyvatel. Britové si tak bez ohledu na jednotnou vakcinační politiku EU mohli opatřit miliony dávek, které jsou jim nepochybně dodávány přednostně už z toho důvodu, že než se evropská mašinérie stačila rozhoupat, oni už měli uzavřené objednávky. Dalším příkladem může být takové Srbsko, kde se už dávno očkuje bez problémů čínskými a ruskými vakcínami, nebo už citované Maďarsko. Čím dál tím více evropských zemí upíná své naděje i k ruské vakcíně Sputnik a to bez ohledu na nesouhlasný pokřik z Bruselu. 

Jednota zemí EU už má pořádné trhliny

Samozřejmě, Rusko nemá takové kapacity, aby pokrylo požadavky na vakcínu ze všech zemí, které o ni projevily zájem, dnes už je jich na světě více než 30. Nicméně nabídlo každé zemi, která projeví o Sputnik zájem, že jí umožní licenční výrobu vakcíny na jejím území. Už se toho chopila řada zemí na světě, jako například Indie, Brazílie, Jižní Korea a další. V posledních dnech se začíná trhat i jednota zemí Evropské unie, které dosud ruské nebo čínské vakcíny odmítaly.

 

Kapacity mnoha českých nemocnic jsou za hranou

O licenční výrobě vakcíny Sputnik v Rakousku jednali před víkendem kancléř Kurz a prezident Putin. Rakousko na to má potřebné kapacity a s výrobou vakcín ve svých zařízeních má značné zkušenosti. Podobně jedná o licenční výrobě Sputniku i španělská vláda a už delší dobu probíhají i jednání mezi kancléřkou Merkelovou a prezidentem Putinem o spuštění výroby Sputniku v Německu. A například v takovém Bělorusku se už licenční výroba Sputniku rozjela a koncem března už bude chrlit miliony dávek. Naše vláda ale tvrdošíjně trvá na jakési falešné loajalitě k EU a ústy ministra zdravotnictví stále omílá, že bez schválení patřičnými orgány EU, tedy Evropskou lékovou agenturou, nelze o využití ruských či čínských vakcín vůbec uvažovat. 

Jsme opravdu tak nesvéprávní?

Namístě je tu tedy otázka, zda v situaci, kdy jde o životy statisíců lidí je třeba brát ohledy na jakési geopolitické antagonismy, nebo se vykašlat na politiku a zachraňovat životy. Pořádně mne dokážou nadzvednout nenávistné výroky, jakými nešetří například paní předsedkyně TOP 09 Pekarová - Adamová, ale i další politici, považující ruskou vakcínu za zlo, kterým Rusko vráží klín mezi země EU. Dnes už je jasné a potvrzují to i stanoviska významných světových kapacit z oblasti imunologie, že vakcína Sputnik V je bezpečná a její úspěšnost je plně srovnatelná se západními vakcínami. Proč máme čekat na nekonečný schvalovací proces EU a nepřistoupit k jejímu schválení vlastními odborníky? Jsou snad naši vědci na SÚKL tak zaostalí či méně vzdělaní než odborníci v Evropské lékové agentuře, nebo jsme považování za nesvéprávné? Nedokážou snad dostatečně odborně posoudit účinnost ruského Sputniku? Jsem si jist, že se těm evropským plně vyrovnají a v mnoha ohledech mohou být i lepší.

 

Legrace končí, pane premiére

EU zaspala a lepší to nebude

Lídři Evropské unie už veřejně přiznali, že v otázce zajištění vakcín zaspali. O víkendu jsem zaznamenal na Facebooku vyjádření našeho europoslance Jana Zahradila, který se zúčastnil europarlamentního online slyšení s šéfy farmaceutických firem, vyrábějících vakcíny proti Covidu. Zastoupeny na něm byly AstraZeneca, Moderna, CureVac, Novavax, Johnson&Johnson, Pfizer a Sanofi. Zahradil ve svém postu uvádí: „Můj subjektivní dojem, který nikomu nevnucuji: ohledně vakcín se to v EU v dohledné době výrazně nezlepší. Některé firmy ještě nezačaly vyrábět nebo nejsou schopny vyrábět v tak masovém množství nebo nemají ještě certifikaci nebo plní přednostně jiné výhodnější smlouvy a dříve objednané dodávky. Nebo různé kombinace toho všeho. Jedna firma (nebudu jmenovat) čelí kritice, že ani není schopna svým závazkům dostát... Myslím tedy, že vakcinace v EU bude probíhat víceméně stejným tempem, naše evropské zaostávání za USA a Velkou Británií nedoženeme a proočkování alespoň podstatné části populace (tak, aby to efektivně zastavilo šíření nákazy) bude trvat v lepším případě po celý zbytek tohoto roku,“ píše Zahradil. Celý příspěvek ZDE

Podle toho, co Zahradil trochu zaobaleně uvádí, nás tedy čeká ještě celý rok nejistoty, lockdownů, přeplněných nemocnic a zahlcených krematorií. 

Válka, ve které zbytečně umírají miliony

V současné době se nemohu zbavit dojmu, že celé pandemie Covidu je zneužíváno k politickému boji, přičemž jdou ty miliony mrtvých na celém světě stranou. Není pochyb o tom, že život ve všech zasažených zemích se vrátí k normálu až s proočkováním většiny populace. A také není pochyb o tom, že politika a mocenský boj o posílení vlivu hraje stále velkou roli jak ze strany západních zemí, tak ze strany Ruska a Číny. Západní země, vyrábějící dnes vakcíny, si už zcela marně hrají na zachránce světa a jakési dobrodince. Hlásají to na všechny strany a naši politici na tuhle hru s ochotou přistupují. Samozřejmě, pokud mám být objektivní, podobně se chovají i Rusko s Čínou, orientující se především na Asii, Jižní Ameriku a rozvojové země. Nepochybně zde zuří skrytá válka, která si vybírá stejné množství obětí, jako by se bojovalo v ostrém válečném konfliktu. 

Základní otázka zní ´kdy´, a ne ´odkud´

Během roku, co zuří pandemie Covidu, si na celém světě vybrala už více než 2,5 milionů obětí. Bohužel, v důsledku toho, že jsme neměli k dispozici účinné vakcíny či léky. Nyní, kdy se situace diametrálně změnila, jsme se dostali do fáze, kdy se díky dostupným vakcínám můžeme poměrně rychle vrátit k normálu. Místo toho se vedou nekonečné debaty o účinnosti ruských či čínských vakcín, zpochybňuje se jejich kvalita, i když dosavadní výsledky očkování hovoří o opaku. Pokud se takhle budeme chovat i nadále, může být z oněch 2,5 milionu mrtvých během letošního roku klidně 5 milionů. Pro vlády a politiky by nemělo byt vůbec podstatné, odkud která vakcína pochází, ale zásadní by měla být otázka, kdy ji dostaneme.

 

Očkovat, očkovat, očkovat

Nejen America First. Každý se stará především o sebe

Není pochyb o tom, že ve světě dnes každý kope sám za sebe. Vidíme to i na příkladu Spojených států amerických. Ať už za Trumpa, nebo nyní za Bidena stále tam platí ono America First. USA skupují vakcíny, kde se dá, a odmítají se s jinými zeměmi dělit, dokud si nevyřeší domácí pandemii, která tam zabila už více než půl milionu lidí. Je pak zcela logické, že se zde vytváří prostor pro Rusko a Čínu, aby nastoupily v roli zachránců a nabídly světu to, o co se Amerika odmítá podělit. Obě země virus úspěšně porážejí, a přitom distribuují miliony vakcín do chudších zemí světa. V globálním měřítku se tedy naděje milionů lidí upírají spíše k těmto dvěma zemím, než k tradičnímu ´dobrodinci´ Americe, která dnes zachraňuje jen a jen sebe. I my jsme přistoupili na obecný dojem, že Západ zbytku světa pomáhá a najednou jsme v situaci, kdy se západní země doslova perou o vakcíny, které si pro sebe dokázaly zabezpečit, mnohdy agresivními metodami, například USA i Velká Británie. Co se týká současné pandemie, bezpochyby změnila stávající globální řád a mění i pohled na vedoucí úlohu Západu. 

Jak dlouho budou ještě lidé zbytečně umírat?

Jestliže se USA, Velká Británie, Maďarsko, Srbsko, Rakousko či Španělsko a spousta dalších zemí začínají starat jen o sebe a preferují životy svých obyvatel před politickými zájmy, je nejvyšší čas, abychom to začali dělat i my a začali se chovat jako suverénní stát. Ještě před nějakým půlrokem jsme se holedbali vývojem vlastní vakcíny a chlubili se, že si ji budeme vyrábět. Projekt se ale ukázal jako nereálný a byl tiše odpískán. Nicméně se ukázalo, že máme prostředky a kapacity, které by nám umožnily zahájit licenční výrobu například takového Sputniku i u nás. Pokud by se to ukázalo jako neschůdné, měla by se naše vláda snažit ze všech sil ověřené ruské či čínské vakcíny nakoupit. Tady fakt není o čem přemýšlet a čekat, až nám to v Bruselu někdo milostivě schválí.

Pak nebudeme řešit situaci, kdy máme po celé republice vybudovány desítky vakcinačních center, zejících prázdnotou, protože není čím očkovat. 3500 praktických lékařů pak nebude denně odpovídat svým pacientům, dotazujícím se na očkování, slovy „Nemáme čím!“ A co je nejpodstatnější, nebudeme se loučit s dalšími tisíci blízkých a známých, které díky nechutným politickým tahanicím čeká smrt.

 

Vložil: Pavel Přeučil