Do Zimbabwe přísný zákaz, do montovny v pohodě. Prachy vždy na prvním místě. Komentář Štěpána Chába
komentář
26.02.2021
Foto: Facebook premiéra
Popisek: Já jsem Andrej a pravím vám, že za všechno můžou všichni ostatní
Vláda zasedla k řešení vážné situace v republice. Jeden by čekal, že konečně, po roce, přijde s něčím schopným a zásadním, co z nás sejme nálepku leprosária Evropy. A ono nic. Přišel zákaz cestování do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzánie (pod níž patří i dnes nechvalně proslulý Zanzibar), Zambie a Zimbabwe. Ale jen cestování z nedůležitých důvodů.
Přemýšlí se o uzavření školek a prvních tříd základních škol. Předpokládám, že na vládě zazněl i návrh na nošení čtyř chirurgických roušek, nebo dvou respirátorů naráz. Šéf českých odborářů Josef Středula byl jednání přítomen, dožadoval se týdne tvrdého lockdownu, tedy uzavření výroben a provozů, zážitek s hlavami pomazanými musel jít rozchodit ven. „Dlouho jsem stál stranou štvanice na vládu. Z dnešního jednání s premiérem jsem ale slušně řečeno rozladěný. Chtěl jsem znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit. Musel jsem se jít projít ven...," uvedl na Twitteru. Bohužel s sebou na procházce neměl transparent a tisíce dalších, kteří to musí rozchodit venku. To máme ale bezzubé odbory a jejich šéfa.
Tradiční bordel
Své myšlenky pak rozvinul Středula v rozhovoru pro Novinky.cz. Prozradil, že Babiš instruoval své ministry, aby se k možnostem, které jsou na stole, nevyjadřovali. „Sešli se tam jak zástupci zaměstnavatelů, tak zaměstnanců. Premiérovo chování nepovažuji za standardní. Slyšel jsem již i to vysvětlení, že je to proto, aby se tyto informace nedostaly na veřejnost. Ale myslím, že to není to, co v danou chvíli potřebujeme. Komunikace vlády by měla být velmi otevřená, ale bohužel tomu tak není. Obávám se, že se budeme věci opět dozvídat takto ad hoc s maximálně několikadenním předstihem," uvedl a dodal, že se obává dalšího zhoršení situace.
Povolenky na život
V kurzu je i další opatření. Omezení pohybu lidí mezi kraji nebo omezení cestování na 20 kilometrů od bydliště. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve vyjádření pro MF Dnes prohlásil, že omezovat pohyb lidí tímto způsobem vůbec nepovažuje za dobrý nápad. Řada lidí pracuje v jiném kraji než žije. A to s sebou nese jeden podstatný problém. Povolenky. „Muselo by se to řešit vydáváním povolenek, pak je otázka, kdo by takové povolenky vydával,“ poznamenal Bartoš. Absurdity, budeme řešit vydávání povolenek v situaci, kdy jsme se stali leprosáriem. Hlavně ať montovny jedou na 120 %, že. Němečtí majitelé dali vládě nůž na krk – jestli zavřete naše levné montovny, tak uvidíte, co je to blitzkrieg v praxi? I o tom Merkelová s Babišem pohovořila?
Protože pokud tady někdo vůbec stojí o snížení čísel pozitivně testovaných i hospitalizovaných, muselo by dojít k tvrdému lockdownu se vším všudy. Ne k levnému kurzu kosmetiky, který smrtelné křeče jen zbytečně protahuje a který se na nás řítí. Základní pravidlo, šíří-li se ve společnosti vir, zavřu školy a fabriky, tedy místa, kde se kumuluje nejvíce lidí. Řešit to uzávěrou jednotlivých krajů? K čemu? Řešit to zákazem cest do Zimbabwe? K čemu? To už se to všechno může skutečně otevřít a neřešit. Bude to mít stejný účinek.
Což, podle rakouských zkušeností, nejspíš skutečně bude. V Rakousku se totiž rozhodli rozvoňovat i přes nastupující třetí vlnu. Proč? Tamní kancléř Kurz je toho mínění, že sebetvrdší lockdown se míjí účinkem, pokud ho lidé prostě nenaplňují. Jsem toho mínění, že stejný problém máme i u nás. Lidé už toho mají plné kecky. Jenže rozdíl mezi námi a Rakouskem je v tom, že tamní systém týdně provede na dva a půl milionu testů. Kurz se chce krizí protestovat, což u nás nehrozí, když se za týden nedošplháme s jazykem na vestě ani na půl milionu testů a když se mluví o tom, že by se otevřely školy a sehnaly se pro ně testy, dojdeme k tomu, že se premiér s vicepremiérem začnou přetahovat o to, čí firma na tom má vydělat. Ta v přízni premiéra, nebo ta v přízni vicepremiéra. Prostě kolotoč s ožralou obsluhou.
Omlacování tupých hlav na obzoru
Přijetí nouzového stavu s takovými opatřeními by bylo absurdní. Neřeší to nic, jen to protahuje křeče a vede nás to vlastně ke spontánnímu lockdownu, který bude ovšem neřízený a vyvolá mnohem větší chaos, než který se vládě daří vytvářet svým nicneděláním. Co je spontánní lockdown? To je nárůst lidí v karanténě a s pozitivním testem do takové výše, že fabriky stejně zavřou. Jen to nebude plánované a řízené, ale spadne to na společnost jako handgranát. A o to déle v tom spontánním lockdownu pak budeme, protože uřídit chaos je o dost složitější. Pak už vlastně nikdo nebude mít daleko k tomu, aby popadl nejbližší tupý nástroj a vyrazil ho omlátit dle vlastního přesvědčení o nejbližší tupou hlavu. Všimli jste si, že ministryně PRÁCE a sociálních věcí navrhuje čtyřdenní pracovní den a dva měsíce dovolené? V ekonomické propasti, do které se řítíme a dna nevidět? To je vláda jako víno. Ještě by někdo z nich mohl zamyšleně říct, že by se měla zapálit celá Praha, že ji chce vidět prostě jen hořet. Dobré pozadí k popíjení drahého vínečka. Žije někdo z vlády vůbec v této zemi? Na tomto kontinentu? Na této planetě?
Vložil: Štěpán Cháb