Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podle ministra Hamáčka začala pandemie minulé úterý. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.02.2021
Podle ministra Hamáčka začala pandemie minulé úterý. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook Jana Hamáčka

Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Při čtení rozhovoru s ministrem vnitra Janem Hamáčkem stran výběru dodavatele na koronatesty na mě problikávala reklama na kořalku. Po dočtení rozhovoru jsem měl neodbytnou chuť kořalkou se zpít. Řídí to tu telata. A stejně jako u telat, vedou jejich kroky přímo na jatka. Ve zrychleném a na nouzový stav navázaném výběrovém řízení na dodavatele koronatestů ukázala totiž vláda na firmu, která je krajně podezřelá. A mě u toho napadlo – to pandemie začala minulé úterý, že se tu stále probíráme podivnými firmami?

Společnost Tardigrad International Consulting, která u výběrového řízení vyhrála vládní lotynku na dodání koronatestů, má základní kapitál 1 000,-, je bez účetní uzávěrky, nemá žádnou zkušenost s oborem, sídlí ve skotském Edinburgu na adrese, kde papírově sídlí stovky dalších firem, je založená v Británii, je v režimu spícího S.R.O., má jedinou jednatelku a navíc nezadává všechny nutné dokumenty do rejstříku firem. Člověk z toho získává pocit, že lépe by vláda udělala, kdyby vyvolala výběrové řízení na dodavatele v kriminálu mezi starousedlíky.

Kam až můžeme zajít

Jan Hamáček, který za akcí stál, podle svých slov nepochybil. Prostě vybral firmu, která nejvíce vyhovovala zadaným parametrům. Ale vybral pochybnou a nedůvěryhodnou firmu, která nemá historii a vyvolá v lidech jediné – zase se nás někdo chystá okrást, nabalíkovat se na nouzovém stavu, přeplněných nemocnicích, stupiditě našich zákonů a hlavně na stupiditě našich politiků, kteří jsou vždycky ochotni ‘někoho vybrat‘. Jsme na pokraji společenské, zdravotní, ekonomické, ale i ústavní krize, a oni udělají něco takového. Až z toho získávám pocit, že jsme jako společnost jen experiment s názvem – kam až můžeme zajít.

A potvrzuje se tím vlastně jediné – ve Strakovce končí lidé, kteří by jinde neobstáli. V klidných časech může jet společnost přes setrvačník, v krizi ovšem vypluje na povrch ta strašlivá neschopnost, která vyvolává zmatek, protože v krizi ti u volantu musí začít makat. Skutečně makat. Musí ukázat to nejlepší, co v nich je.

A co ukázali? Dejme si ilustrační příklad. V okamžiku, kdy kolabují nemocnice a třetina podnikatelů je před bankrotem, si rozdali odměny. A komu odměny přistály na účtu? Rozhodně ne lékařům a sestřičkám, ale byrokratickému aparátu. Zaslouží si úředníci odměny (včetně těch ministerských)? Ale jistě, bezvýhradně. Vždycky si je zasloužili, proč by si je nezasloužili i teď, kdy to všechno posílají do kopru a kdy nemocnice i podnikatelé kolabují jejich vinou, protože nezvládli svou roli. A že ji zvládli, ale vir je nevyzpytatelný, tak jim to hatí? Ale nezvládli. Rozhlédněte se po sousedních státech. Nikde se nenoří do tak hluboké bažiny, jako u nás. I u nich ordinuje stejný a stejně nevyzpytatelný vir. Jen u volantu jim tam nesedí telata, která si do vlády zašla jako do lázní pro nicnedělání a snadné vydělání.

Chcípl PES v celé své kráse

Na konání Jana Hamáčka chce poukázat i iniciativa Chcípl PES, která se staví proti opatřením vlády. Ovšem jejich akce je z ranku těch ještě blbějších. Zástupci iniciativy Chcípl PES oznámili, že ministr vnitra Jan Hamáček má na odstoupení ze své pozice sedm dní. Pokud neodstoupí, vyhrožují zástupci iniciativy tím, že osmého dne si sundají roušky a budou úmyslně porušovat vládní nařízení o jejich nošení. Za trest Hamáčkovi. To je tak dokonalé uplatnění logiky, až mám pocit, že zástupci iniciativy jsou zralí na kandidaturu do Strakovky. Aby se Hamáčkovi pomstili, zvýší své riziko nákazy a rozšiřování nákazy jak mezi sebou, tak ve svých rodinách a svém okolí. To je na Darwinovu cenu (Darwinova cena je ironické ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem“). A tak my si tu žijeme a umíráme. Ale zase musíme uznat, že nákup vodních děl proti demonstrantům Hamáček vyjednal excelentně. Jako kdyby tušil, že se budou brzy hodit.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace