Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Suchý humor notorického potížisty všichni milovali. Jen jediný syn mu nedokázal odpustit. Tajnosti slavných

22.02.2021
Suchý humor notorického potížisty všichni milovali. Jen jediný syn mu nedokázal odpustit. Tajnosti slavných

Foto: FSB

Popisek: Jiří Sovák v hudební komedii z roku 1957 Florenc 13,30

VIDEO Patřil k nejlepším bavičům, mistrně uměl rozesmát až k slzám i dojmout. Jeho suchý humor, ironickou bodrost a lidskost diváci i kolegové zbožňovali. Jen se synem nenašel společnou řeč.

Kladl důraz na poctivost a nejvíc překvapil, když po šedesátce přestal ze dne na den pít. Byl vyhlášený pedant, potrpěl si na dochvilnost a nikdy nedával klasické dárky. Své postavy stavěl na drobných detailech, zvláštní význam kladl na hlas, kterým dokázal vyjádřit mentorskou podrážděnost i laskavé pochopení. „Když něco nevím, zalistuji ve své ženě,“ říkával Jiří Sovák.

 

Zářijové noci:

v dramatu režiséra Vojtěch Jasného o šikaně a neschopných velitelích,
natočeném podle stejnojmenné divadelní hry Pavla Kohouta

Idylka první republiky

Jiří Schmitzer starší se narodil 27. prosince 1920 do rodiny váženého pražského hostinského v ulici Na bojišti. S bratrem Láďou a mladší sestrou Zdenkou prožil kouzelné dětství a tatínek z něj chtěl mít hoteliéra. Jenže syn se zhlédl v herectví. Poprvé k němu přičichl na Státní konzervatoři v Praze, kde absolvoval studium dramatiky. Vzápětí došlo k okupaci Československa, a tak se raději nechal přejmenovat na Sováka. Po studiích se krátce živil jako úředník ve spořitelně a skladník, ve volných chvílích ale vystupoval v ochotnickém spolku a nějaký čas i v kabaretním sboru Živé jeviště (dnešní Činoherní klub).

 

Hovory H:

Křest u Buriana

V roce 1943 konečně nastoupil do prvního angažmá v třebíčském Horáckém divadle, pravým hereckým křtem se ale pro něj stalo až působení v legendárním 'Déčku' E. F. Buriana. V roce 1952 přešel do Divadla na Vinohradech, kde hrál dvanáct sezón, a v roce 1966 zakotvil na scéně Národního divadla, v němž působil až do roku 1983. Koncem 80. let se stal obětí těžké autonehody, zaviněné nezodpovědným řidičem, a zdravotní následky ho pak provázely po zbytek života. Poslední roli ztvárnil v roce 1999 ve snímku Návrat ztraceného ráje.

 

F. L. Věk:

poštmistr na penzi Václav Sýkora

Seriálová hvězda

Nejvíc se ale uplatnil před filmovou a televizní kamerou, zejména v sedmdesátých letech mimo jiné ztvárnil i hlavní postavy v kultovních seriálech Chalupáři a Byl jednou jeden dům. Nezapomenutelný je i jeho mistr Kroupa v komedii Oldřicha Lipského „Marečku, podejte mi pero!“, v níž si zahrál se synem Jiřím Schmitzerem. Mezi kolegy byl oblíbený bavič a jeho historky, spojené s takovými osobnostmi, jako Jaroslav Marvan, František Filipovský, Jan Werich či Vlastimil Brodský, jsou nezapomenutelné. A mladým kolegům rád předával zkušenosti.

 

Silvestr 1971:

nepovedená anekdota s Alenou Vránovou

Uspěl až potřetí

Opakem jeho idylického dětství byl pozdější osobní život. Poprvé se oženil krátce po válce a v roce 1949 se narodil syn Jiří, manželství však dlouho nevydrželo stejně jako druhé. Jeho osudovou ženou se nakonec stala až na třetí pokus o mnoho let mladší učitelka, které říkal Andulka. S ní se také mimo jiné věnoval svému velkému koníčku – cestování. Vzali se v roce 1960 a prožili spolu čtyřicet let, i když to s ním prý jeho žena neměla snadné. „Během našeho manželství jsem vystudovala vysokou školu tolerance. S červeným diplomem,“ prozradila po letech v rozhlasovém Toboganu Aleši Cibulkovi.

 

Karel Gottt v Lucerně:

Manželská diplomacie

„Studijními obory bylo bankovnictví, dopisování si (s fanoušky – pozn. red.) nebo diplomacie na velmi vysoké úrovni. Musel jste být trošku Rettigová, trošku Rockefeller. Trošku blázen, abyste to vydržel, někdy bylo potřeba si cvičně vzít do ruky sekyrku. Ale nepoužít ji,“ prohlásila. Děti však spolu neměli. „Být Sovákovou manželkou, to znamenalo mít deset dětí. Byla jsem si toho vědoma. Asi jsem neměla potřebu zažít roli matky i proto, že jsem učila a že jsme spolu s žáky měli krásný vztah. Život se Sovákem byl tak nabitý a naplněný, že by nás děti spíš rozdělovaly, než spojovaly. Naštěstí jsme si to včas uvědomili a takové chybě se vyhnuli,“ vysvětlila paní Andulka. A řada kolegů by dodala, že vlastně děti neměl rád, nebo to spíš s nimi neuměl.

 

Chalupáři:

se synem Jiřím Schmitzerem v legendárním seriálu

Drzej parchant

Tak charakterizoval sám sebe. Nikdy se nelísal, pro ostřejší slovo nešel nikdy daleko a měl kvůli tomu řádku malérů. „Nepřetvařoval se, a když mu někdo neseděl, použil svou smrtící ironii. Tak se choval ke každému, ať to byl ministr, nebo domovnice,“ vzpomínala Andulka. Není divu, že měl neustále politické problémy. Všechno ale řešil přímo, pouštěl si pusu na špacír, takže třeba schůze v divadle před ním kolegové raději tajili. A když se náhodou dostavil, byl z toho zpravidla průšvih. Například v sedmdesátých letech se dostal do sporu s režisérem, který o něm prohlásil, že je kolaborant. Sovák mu vrazil facku, až režisér spadl do věšáku, a pak ho žaloval. Aby nedošlo k soudu, poradil herci jeden známý právník, aby napsal žádost o milost prezidentovi republiky, a tak ji jeho žena sepsala. „Tu milost dostal, přišel mu z prezidentské kanceláře dopis. Nevím, jestli je to legenda, ale doneslo se nám, že se tam nad tím tehdy hodně zasmáli,“ dodala.

 

„Marečku, podejte mi pero!“

Se synem se neshodl

Jediný, s kým nenašel do smrti společnou řeč, byl syn, herec Jiří Schmitzer, který mu nedokázal odpustit, že opustil jeho matku. „Sovča byl hodně vytížený, doma skoro nebyl a moc volného času neměl. To samozřejmě jeho vztahu se synem také nepřidalo,“ přiznala po letech Anna Sováková v rozhovoru pro Instinkt. „Jejich pozdější pohled na život, posuzování hodnot v jednání lidí se natolik vzdálily, že se už asi nedaly přemostit. Chyba byla asi na obou stranách,“ dodala.

 

Televize budoucnosti:

s Miroslavem Horníčkem v silvestrovském pořadu z roku 1979

Nepřekonatelná hořkost

Vzájemné neporozumění se ještě vyhrotilo v roce 1976, kdy Jiří Schmitzer způsobil v opilosti dopravní nehodu, při níž přišel o život chodec. Byl odsouzen na tři roky odnětí svobody a otec se ho kvůli tomu v podstatě zřekl. Jirka měl pocit, že se k němu táta otočil zády, když potřeboval podporu rodiny nejvíc. A ta hořkost v něm zůstala, takže když Jiří Sovák 6. září 2000 zemřel, ani svému otci nepřišel na pohřeb.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská