Odvážnější než Rychlé šípy! V lockdownu byli plodní, a co dál? Takhle je prý všechno špatně
21.02.2021
Foto: FTV Prima
Popisek: Milan Cais a Mardoša ze skupiny Tata Bojs v Show Jana Krause
VIDEO Populární kapela Tata Bojs vydává desáté album v době, kdy ho nemůže podpořit živými koncerty. Není divu, že velmi ochotně přišli do Show Jana Krause, aby své další společné dílo podrobně představili fanouškům prostřednictvím televizní obrazovky.
Zní to až neuvěřitelně, že jim první album vyšlo už před třiceti lety. „Vydal nám ji Olda Šíma z vydavatelství Black point, to byl 91. rok. To jsme byli děti. My jsme byli s Mardošou ve fyzickém vývoji opoždění,“ přiznal Milan Cais. Tata Bojs také připomněli, jak hráli na jaře po uzavření koncertních sálů naživo a koncert s názvem Onlive přenášeli přes Internet. „Vymýšleli jsme, jak to pozměnit. To slovo online je už zprofanované, je to taková nadávka. Tak jsme vymysleli onlive, chtěli jsme, aby zaznělo, že to bude live, živé hraní, že se přes ty drátky pokusíme vykřesat energii. Není v tom žádná budoucnost, to je všechno špatně, ale lepší než nic,“ vysvětlil Milan. „Máme novou desku. Všichni vám nosí dárky, mně to přijde takové trapné, ale když jsem začal mluvit, tak vám ji dám,“ dodal při jejím předávání Janu Krausovi s tím, že jde o dílo výroční. „Když bereme jako první tu, kterou vydal Olda Šíma na kazetě, tak je tahle desátá.“
Zvony
(vystoupení Tata Bojs v Show Jana Krause)
Vlastní brácha na obalu
Jubilejní album je mimořádné, takže se také může pochlubit speciálním ‘kabátkem‘ s výraznou výtvarnou podobou. „To je digitální font, LED font od Marka Pistoria, našeho grafika. Je to trochu hůř k přečtení,“ vysvětlil Milan, proč obal působí poněkud futuristicky. „Digitalizace se tam trochu promítla. Ty postavičky jsme my, ale naskenovaní. Mě k tomu inspirovala písnička, která je také na té desce. Jmenuje se Vlastní brácha, text psal tady kolegáček. Je o genetickém inženýrství. Když jsem přemýšlel, jak uchopit vizualitu, tak mi to přišlo jako dobrá inspirace. V době, kdy jsme desku dělali, jsem se seznámil s dvěma klukama z ČVUT a oni mi skenovali hlavu kvůli nějakému výtvarnému projektu. Jmenovalo se to Hlava na vodě a dělal to sochař Michal Trpák. Taková loď měla plout z Českých Budějovic až do Prahy.“
Kapelu Tata Bojs založili dva spolužáci ze základní školy, Milan Cais a Marek Huňát Mardoša. Postupně se jim podařilo získat fanoušky, jejich domovskou scénou se stal klub Delta v Praze 6. Původně s nimi hráli Marek Padevět, Marek Doubrava, Maťo Mišík a také Klára Nemravová.
|
Důvod, proč ráno vstát
Kapela si na vydávání alb potrpí, i když to dnes už není tak obvyklé. „My jsme alboví lidi,“ přiznal Mardoša a Milan se svěřil s obavami, že se nejspíš moc hrát nebude ani letos v zimě. „Také jsem nad tím přemýšlel, že na zimu všichni zalezou a v létě se budeme chvíli radovat, pak nás zaťápnou.“ Písničky sice chce představit naživo, ale nehodlá je živě přenášet.
Tata Bojs onlive:
Poprvé onlline pro Nadační fond Šestý smysl
„Tentokrát ne, bylo to hrozně komplikované, byla tam malá NASA. Rozhodli jsme se, že to chceme udělat trochu jinak. Tenkrát to bylo akusticky a teď normálně rock’n‘roll. Důvod je jednoduchý, vydali jsme desku, měli jsme naplánované turné. Všechno se muselo zrušit, turné Universum jsme přehodili na listopad, doufáme, že v listopadu proběhne… Všechno bylo špatně. Fanoušci nám psali zprávy, vlastně nás k tomu i vyprovokovali, že chtějí slyšet písničky živě. My jsme si uvědomili důležitou věc, že udržujeme mentálně kapelu v chodu. My se scházíme a učíme se ty písničky. Bavíme se, protože je to pro nás nové. A mám důvod ráno vstát a uvést se do pohybu,“ dodal Milan.
První desku vydali v roce 1992 na kazetě, za Nanoalbum získali v roce 2004 čtyři Zlaté anděly. Kapela se stala brzo kultovní, vyprodávala ty největší sály. Popularitu jí přinesly také zdařilé videoklipy.
|
Vložil: Michaela Špačková