Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako u blbečků na dvorečku. Tohle už je jen soutěž komiků s kyjem v ruce. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.02.2021
Jako u blbečků na dvorečku. Tohle už je jen soutěž komiků s kyjem v ruce. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš vzlétá

Vláda uzavřela tři okresy kvůli obrovskému nástupu korony. Ministr zdravotnictví a jemu přizvukující lékaři a hygiena mluví o tom, že hrozí reálný kolaps nemocnic za dva až tři týdny. Rozšiřuje se nám tu britská zmutovaná verze korony, která je nakažlivější a začíná převažovat. K tomu prokmitávají informace o tom, že vir napadá častěji mladší ročníky a útočí dokonce s vervou i na děti.

Stejná vláda na příští týden plánuje otevřít obchody, brzy i školy, a dává ruce pryč od jakéhokoliv řešení. Ministr zdravotnictví Jan Blatný pravil, aby se lidé chovali zodpovědněji stylem „je to na každém z nás“, což řekl s vědomím toho, že přinejmenším polovina populace už toho má plné zuby a nenaplňuje už žádná opatření, nebo jen ta, kde by je jinak čekal postih. Před Vánoci se také vesele rozvolňovalo a jak pěkně to nastartovalo lednové naplňování nemocnic.

Za mrtvé může opozice. Skutečně?

Andrej Babiš minulý týden křičel do médií, že za mrtvé bude moci opozice, když spolu s ním neschválí nouzový stav. A kdo nese zodpovědnost za mrtvé před minulým týdnem? Máme jich na počet obyvatel dvakrát víc než Němci. Korona u nás začala minulý rok v březnu oficiálně jen o pár dní později, než v Německu, což by nám mělo hrát do karet. Možná je dvojnásobný počet úmrtí u nás vinou povětrnostních podmínek. Kdo ví. Meteorology a jejich odvětví ještě nikdo z vysokých čísel nákazy neobvinil, mělo by se s tím pomalu začít, ať zase na pár dní odvedeme pozornost.

Rezignovali jsme

Rétorika vlády a jejích jednotlivých ministrů začíná ovšem vypadat, že strategií na příští týdny a měsíce je rezignace na cokoliv. Co z toho vyplyne? Ke kolapsu nemocnic skutečně dojde, budou umírat další a další lidé. Začnou na nás blikat vysoká čísla. Lidé přestanou už úplně věřit státnímu aparátu, protože získají pocit, že už to stejně nemá cenu, protože to tam vede jeden chaotik vedle druhého, kteří se nedokáží dohodnout ani na tom, kolik je právě v tu chvíli hodin. Z mezinárodního hlediska se tak stáváme jakýmsi ghettem, které se o sebe neumí postarat. 

Lockdown

Jediná skutečně účinná metoda, jak to všechno zastavit, by mohl být tvrdý lockdown se vším všudy. Na dva až tři týdny zastavit všechno, co jen zastavit jde, včetně výroby, a pak nastoupit s pečlivým trasováním. Jenže když největší prosazovatel lockdownu a držitel prezidentského vyznamenání Roman Prymula chodí na papalášské akcičky a promořuje jako smyslů zbavený, přestává dávat smysl cokoliv. Pokud vláda zíkala pocit, že rezignací a hozením zodpovědnosti na jednotlivce se něco vyřeší, tak se s největší pravděpodobnost škaredě mýlí. Do této situace jsme se dostali jen kvůli tomu, že jsme od října zavírali tak, aby bylo vlastně stále otevřeno. Což nás dovedlo k tomu, že druhá vlna u nás nastoupila v Evropě mezi prvními a dosud jsme se nedočkali toho, že by čísla nakažených začala uspokojivě klesat, jako se teď děje v okolních zemích. Jen u nás setrváváme u vysokých čísel a přesto plánujeme otevírat společnost. Revolucionáři každým coulem.

Nepěkná čísla

Otevřeme i školy. Přece podle vzoru Rakouska, které už také školy otevřelo a vesele v nich testuje. Jenže v Rakousku covidovou vlnu zvládli, ke včerejšku měli 1 700 nových nákaz, my jsme předevčírem měli 12 000, včera 10 000. Rakušanů je jen o milion méně, přesto u nich na covid zemřelo přes polovinu méně lidí než u nás a drží se tak vlastně na hladině Německa. A my budeme rozvolňovat. V Německu ke včerejšku měli necelých 10 000 pozitivních testů. Jako my. Ale nás je osmkrát méně. Abychom byli na úrovni Německa, potřebovala by čísla klesnout na tisícovku. Přesto Němci odmítají rozvolňovat. Ví, k čemu by to vedlo. My rezignovně a ve stylu 'mouchy, snězte si mě' rozvolníme. Ale mám řešení - nemohlo by se tak o 90 % méně testovat? Nic se tím nezlepší, ba naopak, ale v číslech to bude vypadat opravdu pěkně. A o to by nám teď už mělo jít přednostně. Aby to aspoň vypadalo, když to jinak neumíme. Nebo, jak se s velkou slávou usnesli moudří, budeme nosit dvě roušky na sobě. Příští měsíc s polštářem na tlamách. Komika získává nové dimenze.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace