Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Shodit vládu? Přetrpět to do podzimu? Nasadit úředníky? Komentář Štěpána Chába

komentář 17.02.2021
Shodit vládu? Přetrpět to do podzimu? Nasadit úředníky? Komentář Štěpána Chába

Foto: Andrej Babiš / Facebook

Popisek: Vláda ČR, to je tento muž

14 dní uběhne jako voda a před námi budou další politické sváry nad nepolitickým tématem. Nouzový stav není zárukou prakticky ničeho. Lockdown také ne. Protože lidé už žádným opatřením nevěří. V nouzovém stavu jsme totiž strávili s krátkými přestávkami téměř rok a výsledek máme všichni na talíři – nejhorší v úmrtnosti i v promořenosti, kolabující zdravotnictví přede dveřmi. Nějak nám to nefunguje. Čí vinou?

Rýsuje se pandemický zákon, ale jak už to tak u nás bývá, vyšel pouze z dílny vlády a opozice se opět staví na zadní. Oprávněně? Ale jistě, je to vládní pandemický zákon, který ministra zdravotnictví staví do příliš silné pozice. Opozice by chtěla prosadit svůj pandemický zákon, nebo do toho vládního vložit své vlastní nápady. Půjde vláda do holportu s opozicí? Jak jsme mohli sledovat poslední… čtvrt století, tak nepůjde. Holportem s opozicí se budoucí volby prostě nevyhrávají. Jenže pandemický zákon. Nebude příliš obcházet Sněmovnu? On ten nouzový stav má i své výhody – vláda musí žádat, musí žebrat a musí jí to schválit i zbytek Sněmovny. To dává smysl.

A tak se můžeme těšit na mamutí hádky v parlamentu, kde bude padat jeden řečnický flákanec za druhým. Všechny hádky se povedou na velmi volný námět pandemie, ale směrodatným bude říjen. Bude se emotivně mluvit o přeplněných nemocnicích, o vyčerpaných zdravotnících, o mrtvých i umírajících, ale zásadním poznáním bude – neuhneme. My, neuhneme, ať už je pod tím ‘my‘ kdokoliv z cirkusáků parlamentu.

Úřednická vláda

Vyvolat nedůvěru vládě a vložit řízení státu vládě úřednické? Troufám si tvrdit, že to by byla jediná možnost. Úřednická vláda by v této krizové části našich dějin nemyslela na říjnové volby, ale prostě na problém, který se musí řešit. Všem by se nám ve výsledku ulevilo. Ale tady nám pšenka nepokvete. Vládní ANO by si odchodem do řadových poslaneckých sesliček utrhlo z ostudy kabát. A její pozici při říjnových volbách by to ohrozilo. Nebyla by úřednická vláda příliš lepší? Z pozice vlády jde poukazovat na opozici, která brzdí, hází vládním opatřením neustále klacky pod nohy, a to nosí politické body. A že u toho umře pár stovek nebo tisíců lidí? Ech, statistika, to se marketingově nějak obhájí a hodí na hrb opozici nebo nezodpovědnosti lidí samotných, které opozice svým nekonečným zpochybňováním všeho prostě zbláznila. A kdyby k vyvolání nedůvěry vládě přece jenom došlo, na Hradě sedí Miloš Zeman a tam nejspíš všichni víme, komu bude nadržovat a s kým je už léta ve skutečném holportu.

Zoufalost nad zoufalost

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák napsal na facebookový profil: „Predikce postupu epidemie je, že za 2-3 týdny budeme v obdobné situaci, jako v současné době nejvíce postižené kraje. Dodržujte pravidla, prosím!“ Hejtman za Liberecký kraj Martin Půta napsal: „Více než 60 % testovaných vzorků je tzv. britské mutace, která je vysoce nakažlivá, určitě nejsme v situaci, kdy bychom mohli ze dne na den zrušit drtivou většinu opatření. Nepříznivá jsou i čísla hospitalizovaných.“

Takže je dost dobře možné, že za 14 dní budeme v situaci, kdy chebská nemocnice nebude jedinou, která přestane zvládat nával nemocných. Možná se nám to rozlije po celé zemi. Pak ano, pak už Blatný nebude dělat problémy a nechá těch deset pacientů odvést do Německa. A možná dojde i na Flegrova Micíka a jeho mrazáky na ulicích. Ale ne, nedojde, oni se ti papaláši nějak dohodnou a co víc, prý už se blíží jaro, to je vždycky veselejší. I ty pohřby budou veselejší.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb