Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se umělec pustí do tepání nemilovaných politiků, aneb připomínka půvabů rodného jazyka. Co zaujalo Jiřího Macků

17.02.2021
Když se umělec pustí do tepání nemilovaných politiků, aneb připomínka půvabů rodného jazyka. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook / Michal Gulyáš (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Herec a spisovatel Michal Gulyáš

Nouzový stav skončí už tuto neděli, těšila se ve čtvrtečních sněmovních lavicích opozice a tetelila uštěpačnou radostí, jak se kabinet pobledlého premiéra Andreje Babiše téměř doprošuje („Marně, dneska mu to dáme sežrat!“) o jeho měsíční prodloužení. Ani apel ministra kultury Lubomíra Zaorálka, aby se poslanci zachovali zodpovědně vůči občanům, nepadl na úrodnou půdu, pár hlasů chybělo.

Málokdy se stane, aby se jeden, byť patřičně vzrušený politický projev, proměnil v drama hodné velké scény, byť v tomto případě – nahlíženo stránkami Slovníku spisovné češtiny – spíše pornografické. Pokusil se o to úspěšně Michal Gulyáš, jeden z představitelů naší drahé a mnohdy předražené kulturní scény. Herec, dabér, režisér, glosátor a spisovatel (devatero řemesel…) sledoval ve své vesnici pozorně ministrovo vystoupení a v přímém facebookovém vysílání ho pro národ komentoval. A to slovy a obraty poněkud nevybranými, jichž má zřejmě pro literární účely dost sebíraných v PC databázi, o hlavě nemluvě. Už to entrée muselo upoutat: „Serou nám na hlavu kilometrová hovna!“ No řekněte, není to libozvučně formulovaný příspěvek do diskuse, jenž by ústy právě umělce mohl pomoci zklidnit rozjitřenou atmosféru?

Když už, tak to vezmu všechno na jedno spláchnutí

Jako člověk, jenž neklade svůj čas na oltář ´obličejové knihy´, mohl jsem se seznámit se vším až dodatečně prostřednictvím Parlamentních listů.cz. Kde – v rámci zachování původnosti textu – necenzurují ani nelibozvučná slůvka dosud do slovníku nezanesená. Takže během zmíněného apelu od p. Gulyáše na adresu ministra kultury a tedy vlastně umělcova ´představeného´ a držitele grantů souběžně zaznělo mj.: „To je neuvěřitelný debil, podívejte se na toho dementa, to je mimořádný idiot.“

 

Michal Gulyáš na svém Facebooku (galerii tváří, jak jej nazývá autor), i s tímto sloganem

Ne dost na tom. V dalším dějství umělec svůj výstup gradoval, tentokrát o jeden politický level výš: ministerský předseda je v jeho očích slovenský zmrd, kterého je třeba i s tou jeho bandou covidové mafie nakopat do prdele. Věru zajímavý způsob, jak se vypořádat s výsledkem demokratických voleb.

Po přestávce přišel na řadu celý Babišův kabinet, jenž ´napáchal v zemi velké škody a rozkrádá stát´. „Zničili jednu generaci a dalším generacím otravují život. Banda všivých, smradlavých zlodějů. Kradou nám před očima, luxují státní rozpočet a všechny jeho rezervy, ale křičí tu, jak jim záleží na lidech. Hovno jim záleží na lidech, je to verbež,“ rozčiloval se na pokračování autor.

Návod, jak si získat uznání veřejnosti

Pak se znovu tvůrčím způsobem vrátil k poslancům, konkrétně do lůna sociální demokracie: „Zaorálek, na kterým ministerstvu byl, na jakékoliv pozici, tak vždy vypadal jako imbecilní hovado. Tenhle zmrd se rozčiluje, protože je to kretén.“ A jelikož bohatá slovní zásoba bývá při tvorbě podobných jazykových kreací nevyčerpatelná, schytal to i jeho krajan: „A ten dementní Hamáček, který bydlí tady vedle ve vesnici, to je další zmrd. Ten opravdu vypadl Štěpánovi, tomu bolševickýmu zmrdovi z předrevolučních časů, z prdele. Je to zmetek. Ten čurák se sem snad neměl ani stěhovat, ještěže má ochranku, zmrd jeden smradlavý, knedlík moravský v červeném svetru. Hovado podělaný. Tihle sráči sem lezou a dělají akorát bordel.“ A závěrem ještě spláchl všechny najednou: „Už ať jdou do hajzlu, tahle banda špinavých zlodějů a zločinců se nedá poslouchat. Je výjimečný stav, a jestli existuje spravedlnost, tak bysme je měli hnát před vojenský soud.“

 

Nedávný post v galerii tváří

No nejsem si jist, zda si umělec takto formulovanými názory a tituly získá respekt a přízeň veřejnosti, která sice není svým představitelům momentálně příliš nakloněná, ale snad i v této dramaticky zavirované situaci neztrácí schopnost rozumně uvažovat a konat. Moc bych takovému hodnocení nefandil. A co ti vyjmenovaní zločinci, sráči, zmrdi a hovada? Jak jim se líbí jejich postavy v Gulyášově dramatu?

Jistě svůj hysterický facebookový stand up autor pro historii zachovati ráčí, takovou trvalou připomínku potomkům o fotřínkově snaze přispět k povalení vlády. Text už má pohromadě, teď si ho jistě snadno sám zrežíruje, třeba i nadabuje (v Budapešti by mohl být zájem, protože je to opravdu pikantézní záležitost), a hodí to na YouTube, možná i vydá knižně. Mně osobně je však z takového Gulyáše, chci říct guláše, u žaludku poněkud těžko, nagyon sok magyar paprika. Přesto proti gustu žádný dišputát. Jó étvágyat!

(Vysvětlivky: příliš mnoho maďarské papriky - Dobrou chuť.)

 

Vložil: Jiří Macků