Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co mám proti Pirátům, že do nich neustále kéruju. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.02.2021
Co mám proti Pirátům, že do nich neustále kéruju. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Pirátská úderka v Evropském parlamentu

Vznikl nám v redakci trochu ideologický spor. Naše šéfredaktorka je zastánkyní Pirátů, já jsem se pomalu ale jistě přetransformoval na odpůrce Pirátů. A to ač jsem je v počátku jejich politické dráhy volil. A proto vznikla potřeba, abych odhalil stran Pirátů karty a ukázal, kde je z mého pohledu problém. A aby bylo vše hezky poskládané, pojedu v bodech.

1) Svoboda informací – Na začátku ledna Google, Apple a Amazon vytvořily kartel a společnými silami sestřelily sociální síť Parler. Dle mého mínění neskutečný zásah do svobody internetu. A protože je internet pro Piráty jejich mořem (jak tvrdí), očekával jsem, že se právě od nich vzedme vlna nevole. Nezvedla. Nevšimli si. Na svých Faceboocích řešili Babiše a spol. Jako všichni. Piráti nevyjádřili ani podporu pro petici Dana Vávry Stop cenzuře, která ukousávání svobody na internetu pojmenovává velmi konkrétně. Petice výrazně zarezonovala českým internetem. Piráti? Nezájem. Proč? Protože Parler ani Vávrova petice nejsou v jejich politické názorové bublině.

V roce 2013 Piráti zahájili mohutné protesty na podporu Aarona Swartze s heslem – informace musí být svobodné. A teď? Teď už zase tolik svobodné být nemusí, jak se zdá. A politická strana, která do krve bude bránit jen svou názorovou bublinu voličů, je pro mě prostě nedůvěryhodná. Protože princip svobody se má hájit napříč celou společností. Ne pouze tam, kde souhlasím. Piráti se dokonce vysmáli Klausovi juniorovi, když chtěl v Parlamentu prosadit legislativu na zákaz cenzury na sociálních sítích. Neřekli – Vašku, děláš to blbě, my ti pomůžeme tu svobodu ochránit – řekli jen – no jo, Klaus, všechno dělá blbě. Přesto k cenzuře na sociálních sítích dochází. Mimo rozlišovací schopnosti Pirátů, samozřejmě. 9. února 2021 se hlasovalo o zkrocení cenzury na sociálních sítích. Piráti se jako jeden muž zdrželi. Fascinující. Naprosto.

2) Evropská unie – Markéta Gregorová, europoslankyně za Piráty, pravila v rozhovoru pro Prostor X: „Můj sen je evropská federace regionů.“ V rozhovoru řekla i to, že mnozí lidé jsou proti unii i proto, že jí nerozumí, že je pro ně příliš složitá (jsou to blbci, jinak řečeno, což tvrdil o národu svého času už i Zeman), pravila, že unie při vyjednávání o očkování neselhala (ač selhala na plné čáře), pravila, že ji samotnou, tedy europoslankyni Gregorovou, definují ideály a víra v evropskou integraci. Rozhovor na úrovni nekritického přijetí něčeho, čemu sama Gregorová nerozumí, protože naplnit politiku ideály, to vede zákonitě k řádnému vystřízlivění. A sama Gregorová definuje vztah Pirátů k unii. Je čistě nekritický, bez jakýchkoliv výhrad, námitek. To je, dle mého, definice užitečného idiota. I zastánci Evropské unie k ní musí přistupovat kriticky, protože je to stále ještě politika, žádný ideální svět Star treku. A v politice není místo na nekritický obdiv.

3) Ekologie – Piráti jsou Zelení, akorát v jiném kabátu. Prosazují absurdity zelené politiky, nevnáší do ekologie rozum, ale hysterii. Na ekologii hledí ideologicky, nikoliv vyváženě. Kdykoliv z unie zazní nový nápad na novou zelenou absurditu, Piráti pro ni hlasují v plném počtu i nasazení. Bezvýhradné přijetí takových opatření. Žádný prostor pro naslouchání argumentům z druhé strany a jejich zohlednění.

„Starý těžký průmysl zastarává den za dnem víc a víc, uhelná elektřina už není konkurenceschopná. Je třeba konečně modernizovat celý průmysl. Nemůžeme se zaseknout ve věku páry, uhlí a znečištění. V Evropském parlamentu jsme schválili návrh na přísnější omezení emisí skleníkových plynů - EU MUSÍ zredukovat do roku 2030 zplodiny o 60 procent proti hodnotám z roku 1990. Jen připomínám, že většina českých europoslanců však šedesátiprocentní hranici nepodpořila. Můžete si udělat obrázek o tom, jak berou klimatickou nouzi vážně. Důležitou součástí usnesení je, že všichni evropští aktéři musí přestat přímo i nepřímo finančně dotovat fosilní průmysl!“ Zelené pirátské maso v podání Mikuláše Peksy i s nádivkou slova ‘musí‘. Jen jedno z mnoha a mnoha ekovyjádření Pirátů.

4) Daně – Jsem zastáncem nízkého zdanění a maximální možné svobody pro podnikání. Stát má zajišťovat co nejlepší podmínky, nikoliv být překážkou pro hladké podnikání. Nebudu nikterak nasazovat Pirátům psí hlavu. Podnikatelské podmínky chtějí narovnávat a zpřehledňovat. Už jen třeba digitalizací státu a možností vyřídit vše z vlastního obýváku a za pár minut. To je věc, kterou je třeba podporovat (když u toho budeme dbát na právo na soukromí). Ale zároveň si nejde nevšimnout pirátskou politiku vysokého zdanění. Daně na akcie, které znesnadňují možnost, aby nám tu vznikaly velké firmy (ne nutně Agrofert, ale třeba Avast)? Daně na převod peněz po účtech? Daně z plastu? Prosím, to ne. Přesto by Piráti brali daně jako svůj hlavní tah na branku. V jejich rukou by se součástí daňového systému republiky staly ideologické daně. Boj proti čemukoliv ‘závadnému‘ za pomoci vysokého zdanění. Ne, děkuji.

5) Pocit – Když se rozhlédnu po světě, vidím mizející svobodu, nastupující diktát korektnosti, mizejících možností a nastupující potřebu vlézt člověku do každého kousku jeho života. Je to protivné poznání a Piráti rozhodně nestojí na okraji takového poznání, ale v jeho středu. Na počátku dráhy Pirátů jsem je vnímal jako anarchokapitalisty s lidskou tváří, bez anarchokapitalistické vydatné porce sobectví a lhostejnosti. Jenže někdy před jejich vstupem do velké politiky se sami Piráti začali lámat. Výrazně ubrali na svobodomyslnosti, ale přidali na politicky módních trendech a politicky korporátním myšlení. A stali se součástí eurounijní akurátnosti, která jde vstříc světlým zítřkům obdobně, jako se šlo se Sovětským svazem. Hesla, napsaná marketingovým týmem, témata, která přestala být skutečná, ale vyvolávala umělý problém, aby se na něj mohlo jít s razantním řešením.

Ve vládě nemá být státní dozorce, ale pečlivý hospodář. A já mám neodbytný pocit, že Piráti by se dozorci stali. Jejich politika je taková. Sice veselá, s dredy, moderní, ale ve svém důsledku by křivila svobodu bytí, podnikání a hladkého fungování společnosti. K tomu samozřejmě dodávám, že jejich program není programem demagogie. Jeho součástí je spousta nosných myšlenek, které by stálo za to zavést. Ale podobně jde mluvit i o programech všech parlamentních i neparlamentních stran a hnutí. Když pak člověk projede vyjádření členů strany nebo hnutí, vidí, jak program chtějí uplatňovat. A mně se prostě Peksovo ‘MUSÍ‘ hodně nelíbí. A nejen to. Ale stejné je to i u Evropské unie, u ekologie. Nejsem apriori proti unii ani ekologii, jsem proti hysterickému chápání obého. A u Pirátů ta hysterie hraje zásadní položku v jejich politickém marketingu. Nechovají se politicky moudře, ale politicky agresivně.


Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace