Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdu mě nevzrušuje, jestli má Bartoš lepší blbý nápad než Babiš. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.02.2021
Opravdu mě nevzrušuje, jestli má Bartoš lepší blbý nápad než Babiš. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti) na tiskovce po jednání s Andrejem Babišem (ANO) a Janem Hamáčkem (ČSSD)

Nemáme data. Nejsou. Nevíme nic. Po roce korony, která zpřeházela veškerý řád, který jsme tu měli, nemáme pořádná data. Ukazují počet mrtvých, počet lidí na covidových lůžkách, počet uzdravených. A dál nic.

Na serveru iDnes vyšel článek, který ukazuje další rozměr korony ve zdravotnictví. „Pokud jsou hospitalizováni déle než 20 dnů, tak už infekční nejsou a nehlásí se, i když jejich stav stále vyžaduje hospitalizaci a příčinou jejich obtíží je covid. Naopak pacienti, kteří se u nás zlepší natolik, že jsou schopni domácího ošetřování, jsou propuštěni do domácí péče, i když jsou stále v izolaci,“ popsala pro iDnes mluvčí FN Motol Pavlína Danková. Takže lidé, kteří prodělali koronu, zůstávají v nemocnicích, protože jejich problémy přetrvávají. Pacienty pak přesouvají na pneumologii nebo různě po nemocnicích, protože do domácího ošetřování je přeposlat nemohou. Potřebují odbornou péči. Fíha. Kde jsou o nich čísla? Protože jako koviďáky je statistiky nevedou. Možná jako bývalé. Ovšem nemocnice se o ně i tak musí starat.

Nevíme, nemáme data

Česká statistická společnost píše ve svém prohlášení stran korony: „Téměř rok po začátku epidemie neznáme parametry PCR testů a nejsme si tedy jisti, kolik falešně negativních a falešně pozitivních výsledků lze očekávat. To nám například zcela zatemnilo úsudek stran reinfekcí. Tiskneme hrůzostrašné historky o opakovaných infekcích, aniž bychom mohli udělat elementární odhad, které z domnělých reinfekcí jdou na vrub falešné pozitivitě jednoho z PCR testů. Nemáme téměř žádné relevantní informace o výskytu protilátek v populaci a můžeme jenom hádat, jaká část populace již infekcí prošla. To umožňuje výměnu zcela protichůdných dojmů a pocitů různých ‘odborníků‘ v českých médiích. Zároveň to však znemožňuje usuzovat na smrtnost infekce v naší zemi a výrazně to komplikuje debatu o očkování.“ Nevíme, nemáme data, své predikce a další vývoj vaříme z vody. A vlastně jen opisujeme od sousedů. Němci přitvrzují, Rakušané rozvolňují. A tak my schizofrenicky při přitvrzování uvolňujeme. (WHO u PCR testů doporučuje testování opakovat, pokud je test pozitivní, ale otestovaný nejeví klinické příznaky onemocnění. Zohlední se to i u nás? Nebo pojedeme v rodeu - každý pozitivní je zároveň nemocný a jde do statistik, jako to máme doposud?)

Česká statistická společnost pak konstatuje, že „politikům tak nezbývá než se rozhodovat na základě dojmů, emocí, pocitů a přání a z plejády více či méně fantastických scénářů pak retrospektivně vybírat ty, které konvenují jejich emocionálním rozhodnutím.“ To je nádherné zhodnocení problému, který tu až na dřeň všichni řešíme už bezmála rok. Jak to, že nejsou data. Jak to, že nemáme všichni jasno v tom, proč. Prostě proč. Přesné zdůvodnění, kterému porozumí i malý Jarda z Horní Dolní. To vše potvrzeno nevyvratitelnými a co nejpodrobnějšími daty.

Teď jedeme v nastavení – více hysterický výrok bere všechno. Na jedné straně tu máme ty, kteří by společnost nejradši zakonzervovali navěky do karantény, protože nebezpečí číhá všude a na každém kroku. Pak tady máme ty, kteří by zase rozvolnili až na hranici anarchie a respekt před koronou označují za srabáctví. Zhýčkané jsou obě strany. Pokora nikde.

Politizování

Pak tu máme neustálé politizování korony. Může za to Babiš, může za to vláda, může za to Prymulův výlet do vyšehradské hospody. Ovšem korona není politické téma. Komunisté ohlásili, že nepodpoří nouzový stav, protože hráli šachovou partii o křesla ve Sněmovně. Nevycházeli z dat, prostě se rvou o koryto. Kdyby bylo vládní ANO v opozici, volí stejnou rétoriku a nadhazuje stejné argumenty, jako současná opozice. Proč? No protože korona není politické téma a jakékoliv řešení je prostě špatně. Z pohledu opozice, která si chce hledat své berličky na šplhání se do Sněmovny. To neustálé a neskutečně intenzivní útočení proti vládním opatřením z řad opozice je nesmírně rozkladné a vyvolává ve společnosti frustraci. Což neznamená, že by to Babiš dělal nejlépe, jak může. Nemá data. Nemůže to dělat nejlépe. Dělá to stylem – chci vyhrát u voleb.

Stát je v rozkladu, státní moloch se bortí pod neschopností vlády. Já nevím, možná si někdo mohl stihnout všimnout, že jsme ve vcelku netradiční pozici, kdy jsme, jako zbytek světa, nejen my, uzavřeli společnost, přiškrtili ekonomiku a začali ničit živnosti lidem, kteří do té doby prosperovali a měli se dobře. Jak v něčem takovém jde dělat dobrá politika, která povede ke spokojenosti obyvatel? Nejde. Nejde, prostě nejde. Je vlastně svým způsobem fascinující, že opozice ještě nekraluje předvolebním průzkumům. Babiš se totiž musí vypořádávat s koronou, s kterou se vypořádat nejde.

Politika jako virus

„Tento způsob řešení koronavirové epidemie nás ohrožuje víc než virus samotný. Mohli jsme si vybrat mezi nízkým počtem obětí za cenu drastických restrikcí a vysokým počtem obětí za cenu pokračování normálního života. Ve výsledku máme ale vysoký počet obětí při drastických restrikcích. Je čas se vrátit na začátek cesty,“ napsala Česká statistická společnost. A ano, tady je zakopaný pes, který ukazuje na slabost nynější vlády. Taková nijakost. Zaškrtíme. Ale ne dost, aby to pomohlo. A kdyby náhodou začala čísla moc klesat, rozvolníme, aby zase mohla růst. Bezradnost, rozhodování podle volební urny. Nechceme vás moc nazuřit, ale zároveň nesmíme zlikvidovat zdravotní systém. No tak to budeme hrát na plichtu, kdy budeme udržovat stav na jedné dlouhé rovině beznaděje bez vidiny konce.

A nejspíš je v tom právě ta politika. Vidina volební urny. Vláda a ani opozice není schopná vypustit ji ze zřetele a tak všechna svá rozhodnutí točí kolem přízně voličů. Vláda hraje na plichtu, a opozice div nepíše k mezinárodnímu soudu v Haagu, kde by se dovolávala uvěznění vlády. Politika. Ale korona není politika a rozhodování stran jejího řešení by nemělo být v rukou politiků. Viz Švédsko, kde opatření kolem korony řeší hlavní epidemiolog, kterému do toho politici nemají co kecat. Vláda se chová bezzubě, protože chce vyhovět všem, opozice se chová hyenisticky, protože chce vyhovět budoucímu výsledku u voleb do Sněmovny.

Předvolební boj o volební urnu končí u pohřební urny

Jsme ve stavu, kdy celá opatření řídí předvolební boj. Komunisti, Piráti a STAN dávají jako podmínku pro schválení nouzového stavu návrat dětí do škol. Protože přesně to slyší ze společnosti. A tak to prosazují. To samé už chce i Babiš s Blatným. A aby nezůstala pozadu, žádá návrat dětí do škol i koalice SPOLU. ŠÍlenci. Že návrat dětí do škol má potenciál zvednou virovou zátěž ve společnosti, je vedlejší. Chytáme politické body. Po nás potopa. Rakušané mohou rozvolňovat, korona jim nepřerůstá přes hlavu. Němci, jako sousedé, jsou z nás v tomto ohledu po právu vyděšení. My v koroně plaveme, přesto začneme otevírat školy. Návrat před Vánoce, otevřely se školy, pak přišla třetí vlna. Nemáme data, ale zato spoustu politického potenciálu. Nejdéle o návratu dětí do škol křičí Okamura. Slyší politický potenciál. Na to má radary dobré. Teď se k němu připojili Piráti se STANem a komunisti. A to je pohled upřený vstříc volební urně, ničemu jinému.

Trasujeme a radši nic nevidět

Tuto zkušenost s rozvolněním ve školách udělal Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan za hnutí STAN.

V úterý onemocněla paní učitelka žáků první třídy, ve středu šla na test, od čtvrtka je pozitivní (a je jí mizerně).

Ředitelka zavolala na hygienu.

Na hygieně jí řekli, že nemá nic dělat, že stanovisko hlavní hygieničky prý je, že když mají děti roušky, tak není třeba nic řešit, že by se prý rodiče zlobili, kdyby po nich něco chtěli...

Ředitelka se s tím nesmířila.

O své vůli informovala rodiče a požádala je, aby šli během víkendu na antigenní testy a dítě do školy vrátili až s negativním výsledkem.

Do nedělního večera se ozvalo prvních devět rodičů s výsledkem. A šest dětí je pozitivních!

Trasování značky Made in Czechia."

 

Nemáme data. Ještě rok po začátku se v tom plácáme jako loni na jaře. Nevíme, netušíme, a tak sledujeme jedno bouřlivé prohlášení politiků za druhým a nevíme už ani čí jsme. Korona nemá být politický souboj, ale jasně dané údaje, podle kterých všichni a jasně pochopí, jestli je problém. Jenže ty chybí. A tak nastupuje, zcela zákonitě, odpor. Děje-li se chaos nahoře, vznikne zákonitě i dole. Akce a reakce. A ne, nezajímá mě, jestli by to Fiala nebo Bartoš zvládli lépe. Nejsou tam. Soudě podle toho, že Bartoš prosazuje návrat dětí do školy, ale zároveň neukázal data, která jeho přesvědčení podporují, si dovolím tvrdit, že zmatek by byl podobný. Opravdu mě nevzrušuje, jestli má Bartoš lepší blbý nápad než Babiš.

Odejmout moc politikům rozhodovat o opatřeních, to je jediné možné řešení. Takovou pěknou nezávislou úřednickou vládu zdravotních kapacit, která by fungovala separátně vedle vlády. Celá ta taškařice kolem korony postrádá racionalitu. Něco jako posadit představitele sněmovních stran před zelené jablko a zeptat se, co vidí. Odpoví všichni stejně - a co by chtěl volič, abychom viděli? Všichni, do jednoho. Jak taková pakáž může rozhodovat o pandemii? Leží před nimi totiž pandemie a oni se ptají, co by volič chtěl, aby v ní viděli. Pustit děti do škol, když máme šílená čísla, ale prakticky žádná data? Ale beze všeho. A jsou ta čísla skutečně šílená? A jak to víme, když nejsou data? Kde je ta racionalita? Best in covid díky vládě, ale i díky opozici. Kdyby přišla skutečná morová rána, Sněmovna by mezi sebou handlovala o populistické a ještě populističtější kroky, jak získat hlasy. 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace