Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vážné varování. Černý trh nabírá na obrátkách a nová mafie se pakuje. V ohrožení jsou tisíce lidí. Pondělí Pavla Přeučila

08.02.2021
Vážné varování. Černý trh nabírá na obrátkách a nová mafie se pakuje. V ohrožení jsou tisíce lidí. Pondělí Pavla Přeučila

Foto: Ilustrační foto Pixabay.com

Popisek: S epidemií se zrodil i nový druh zločinu - černý obchod s vakcínami proti koronaviru

Moje pravidelné pondělní komentáře jsou vždy věnovány pěti ožehavým problémům, které hýbou českou společností. Dnes ale udělám výjimku a budu se věnovat jedinému, který je natolik závažný, že si zaslouží samostatný pohled a stojí zatím bohužel mimo zájem médií. Interpol totiž bije na poplach, protože se vynořil zcela nový druh zločinu, a to černý obchod s vakcínami proti koronaviru. Policejní složky na celém světě zaznamenávají obrovský nárůst aktivity mafií, které především prostřednictvím internetu vakcíny nabízejí.

První varování od Interpolu přišlo už v době, kdy se na trhu objevily první dodávky vakcín od společností Pfizer a Moderna. Varování se týkalo jak možných krádeží vakcín, tak jejich přeprodávání, a zejména prodeje jejich nebezpečných padělků. Aktivity černého trhu pak zesílily v souvislosti s tím, že se objevil celosvětový nedostatek vakcín, protože společnosti, které je vyrábějí, zkrátka nestíhají plnit uzavřené kontrakty. Je logické, že mezi lidmi panuje nervozita či strach, a to pochopitelně vyvolává vysokou poptávku. Lidé, obávající se o své zdraví, se tak často chytají každé příležitosti a neváhají vydat se i do temných vod internetu.

Na darkwebu seženete všechno

Tyto temné vody představuje takzvaný darkweb nebo také darknet. Je to součást deep webu, na kterou nevedou žádné odkazy, a dostanete se na ni jen pomocí zvláštního softwaru nebo speciálních vyhledávačů. Ještě donedávna byl darkweb vyhrazen především prodeji drog, obchodu se sexem, dostanete na něm léky na předpis, vysokoškolské diplomy, cestovní pasy, osobní a řidičské průkazy. Bují na něm ale i daleko závažnější formy zločinu, jako je prodej zbraní či pochybných léků. Dá se na něm koupit snad všechno, na co si vzpomenete, a většina obchodů je nevysledovatelných, protože probíhají prostřednictvím kryptoměn, zejména bitcoinu.

Bezpečnostní experti dokonce přirovnávají internet k ledovci. Ta menší, viditelná část je ta, kterou všichni známe, ale ta mnohem větší, tedy darkweb, se nachází pod hladinou. Samozřejmě, najdou se i tací, kdo nedají na darkweb dopustit a považují jej za poslední ostrůvek svobody v moři sešněrovaného, zapleveleného, kontrolovaného a cenzurovaného internetu.

 

internet

Na internetu dnes seženete úplně všechno - bohužel. Načerno prodávané padělky vakcín ale mohou být životu nebezpečné; ilustrační foto pixabay.com

Poptávka nahrává zločincům

To, že podsvětí se dokáže velmi rychle přizpůsobit poptávce, je už dostatečně známo a pandemie Covidu-19 takovou poptávku vytvořila. Ostatně první známky černého obchodu se zdravím se v této souvislosti objevily brzy po vypuknutí epidemie, v době, kdy byl celosvětový hlad po zdravotnických pomůckách. Na darkwebu jich byla obrovská nabídka a výjimkou nebyly ani nabídky údajných léků, a dokonce i drahých lékařských přístrojů, jako byly plicní ventilátory. V nabídce v posledních měsících nechyběla ani potvrzení o negativních testech na Covid.

Ta pravá příležitost pro vznik nových mafií však přišla až s vakcínami a začaly se točit skuetčně miliardy. Některé zdroje dnes odhadují, že v případě, že se nezrychlí výroba vakcín, stane se černý obchod s nimi stejně výnosným, ne-li výnosnějším, než obchod s drogami. Drogy užívá přece jen pouze část lidské populace, ale po vakcíně touží prakticky celý svět, to je téměř osm miliard lidí. Všichni ji samozřejmě chtějí co nejdřív, a to nahrává lékové mafii a nejrůznějším podvodníkům.

Ceny sice astronomické, ale lidé to kupují

Na darkwebu najdete dnes stovky odkazů na prodej antikoronavirových vakcín a nejen tam, činnost překupníků a padělatelů se rozšířila i na Facebook, kde už existuje také řada skrytých odkazů na koupi vakcín. Ceny vakcín od různých výrobců se na tomto černém trhu pohybují od 250 až do 1000 dolarů, tedy v přepočtu od více než 5000 do 21 000 korun, a neustále rostou. Už na první pohled jde o podvod, kdy jsou nabízeny například vakcíny od firmy Pfizer, vyžadující skladování pod -70 °C. Takové podmínky samozřejmě žádný z překupníků nedokáže zaručit. V nabídce dnes převažují z evropských vakcíny AstraZeneca a Moderna, z mimoevropských především čínské vakcíny Coronavac a Sinavac. U těch ovšem lékaři varují, že mají nízkou účinnost. Například v Brazílii zjistili při klinických testech, že Sinavac má účinnost pouze 50,4 procenta.

 

bitcoin

Bezpečnostním složkám práci mimořádně komplikuje existence kryptoměn, především bitcoinu; ilustrační foto pixabay.com

Nabídka roste obrovským tempem

Situace je o to horší, že se na darkwebu množí reklamy na vakcíny, požadující platbu bitcoiny předem, a zákazníci pak zboží vůbec nedostanou, nebo co je ještě nebezpečnější, dostanou v lahvičkách jakousi nedefinovatelnou tekutinu, která nemá s vakcínou nic společného a může ohrozit i jejich zdraví. Upozornila na to nedávno například zpravodajská stanice CNBC (ZDE). Počet reklam na vakcíny proti Covidu na darkwebu, ale i na sociálních sítích narůstá podle společnosti pro kybernetikou bezpečnost Check Point obrovským tempem. Ve vyhledávání dotazu na vakcíny se v polovině prosince objevilo na 34 stránkách 340 reklam proti pouhým osmi stranám na stejný dotaz, zadaný začátkem prosince loňského roku.

Odborníci z firmy, zabývající se kybernetickou bezpečností, objednali dávku vakcíny od prodejce, kterého kontaktovali v aplikaci Telegram pro šifrované zasílání zpráv. Byla jim nabídnuta vakcína, vyrobená v Číně, za bitcoiny v hodnotě 750 dolarů. Poté co zaplatili a uvedli svou doručovací adresu, byl účet prodejce odstraněn a zásilka už adresátovi nedorazila. Podle Check Pointu řada prodejců tvrdila, že dávky vakcín dodávají jen ve větším množství, a nikoli jednorázově. Jeden prodejce dokonce nabízel, že může zaslat 10 000 lahviček za celkovou cenu 30 000 dolarů, uvedli specialisté.

Nebezpečné mohou být i nabízené léky

Čerstvá analýza současného stavu se objevila v pátek na webu thehindubusinessline.com pod názvem „Dark Web Marketplaces and Covid-19“ a byla publikována v odborném časopisu EPJ Data Science (ZDE). Pro tuto studii vědci analyzovali 851 199 výpisů, extrahovaných z 30 darkwebů mezi 1. lednem a 16. listopadem, tedy před příchodem vakcíny. Identifikovali 788 záznamů, přímo souvisejících s produkty na Covid-19, včetně osobních ochranných prostředků a léků, například hydroxychlorochinu. Za jeden z nejnebezpečnějších považují vědci web DarkBay, kde se množí nabídky například na léky hydroxychlorochin, chlorochin a azithromycin, jejichž nakoupením se lidé vystavují i vážným zdravotním rizikům.

 

očkování

Dávka, po níž touží celý svět, o tom si mohl nejznámější šéf organizovaného zločinu v USA Al Capone nechat jenom zdát; ilustrační foto repro/youtube.com

Europol varuje před falešnými výsledky testů

Před několika dny se také objevilo vážné varování Europolu, upozorňující na nárůst počtu falešných negativních testů na Covid-19, které potřebuje dnes většina cestujících v letecké přepravě (ZDE). Europol vydal varování, že už existují celé gangy, specializující se na dotyčné padělky, které prodávají až za 300 eur. Potvrzení dnes už vyžaduje při příjezdu i řada zemí světa, a tak i tento trh vesele kvete. Ve Francii a Velké Británii už bylo zatčeno několik členů padělatelských gangů, které zasílaly negativní testy online zejména do Španělska a Nizozemska. „Dokud zůstanou cestovní omezení v platnosti kvůli pandemii, je velmi pravděpodobné, že zločinci využijí všechny příležitosti k výrobě a prodeji falešných negativních osvědčení na Covid-19,“ varoval Europol členské státy EU.

Nemocnice jsou ve velkém ohrožení

Pandemie koronaviru je pro kyberzločince obrovskou příležitostí. Není to totiž jen černý prodej vakcín, léků a falešných potvrzení. Už od počátku pandemie sledují odborníci na kyberkriminalitu obrovský nárůst kybernetických útoků na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ostatně setkaly se s nimi nedávno i některé české a moravské nemocnice. Objevily se i speciální hackerské skupiny, které na darkwebu prodávaly vzdálený přístup do nemocničních sítí. Vůbec jim nevadí, že v sázce jsou životy tisíců lidí. Tyto zločinecké organizace dobře vědí, že pokud proniknou do nemocničních počítačových systémů, mohou získat obrovské sumy jako výkupné.

Nemáme zprávy, zda něco musely zaplatit i naše nemocnice, ale k dispozici je například ověřená informace, že už loni na podzim zaplatila nemocnice v americkém New Jersey kyberzločincům více než 650 000 dolarů, což je téměř 14 milionů korun, poté co zablokovali její počítačové systémy a vyhrožovali zveřejněním všech záznamů o pacientech.

 

vakcína přeprava

Pokud jde o vakcíny, informují média s velkou slávou téměř o každé dodávce a sdělují celému světu i detaily přepravy. Opravdu ještě nikoho nenapadlo, že i doprava tak lukrativního zboží se může stát terčem útoku?; ilustrační foto ČT

Mraky se stahují i nad dopravci a sklady vakcín

Interpol ale upozorňuje ještě na další nebezpečí. Zločinecké gangy hackerů se totiž nemusí zaměřovat jen na nemocnice. Všichni vědí, že vakcína firmy Pfizer musí být udržována silně zmrazená, a na její přepravu se dnes specializuje mnoho společností. Většina z nich pravděpodobně nemá super pokročilé bezpečnostní systémy. Kyberzločinci tedy nyní vidí velkou příležitost napadat tyto chladírenské společnosti. Dostanou se do jejich systémů a dají jim ultimátum: „Zaplaťte nám tolik a tolik milionů, nebo vám vypneme na dálku všechny lednice a veškerá ta drahá vakcína Pfizer bude fuč.“

Policejní složky řady zemí už varují, že v následujících měsících můžeme očekávat celou vlnu těchto útoků, protože zisk z nich je neporovnatelně větší, než prodej vakcín na černém trhu. Nemůžeme se ani divit, že některé země provádějí převozy vakcín v přísně utajovaném režimu a stejně důsledně jsou utajovány i sklady s lednicemi, v kterých jsou vakcíny uchovávány do doby jejich další distribuce.

U nás se zatím nejspíš na nějakou tu bezpečnost příliš nedbá. První dodávku vakcíny Pfizer sice provázela s velkou slávou policejní eskorta, ale od té doby nejspíš nic. Téměř každý den můžeme v médiích postřehnout, že tam a tam bylo přivezeno tolik a tolik vakcín, které tam budou uloženy. V posledních dnech jsou to zejména Říčany u Prahy, které se jako mezisklad ve zprávách pravidelně objevují. Tak jen abychom s touhle přílišnou otevřeností nedopadli jako sedláci u Chlumce.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil