Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nad tělem mrtvého handlovat o moc v zemi. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.02.2021
Nad tělem mrtvého handlovat o moc v zemi. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: ...a se mnou přijde záhon... vlastně zákon

Komunisté oznámili, že nepodpoří 14. února prodloužení nouzového stavu. Babiš nesplnil, co slíbil splnit. Nedal armádě napřímo 10 miliard, jak si komunisté vymínili, ale hned nato se dočítáme, že armáda si přišla na 5 miliard a další peníze budou nejspíš následovat. Komunisté zároveň chtěli vrátit děti do škol, alespoň první stupeň. A kde nic, tu nic. A přesto s Babišem zvedli ruku pro nouzový stav ve víře, že slíbené splní.

A teď se cukají. Jsou za tím ovšem jen nesplněné sliby? Stejně jako v ČSSD se mnohým členům nelíbí, že nejstarší česká politická strana s tradicí dělá rohožku Babišovu ANO, nelíbí se to ani mnohým členům KSČM. A možná právě teď přišla chvíle, kdy si Vojtěch Filip potřeboval vykasat rukávy a ukázat své vlastní straně (nikomu jinému), že KSČM je sebevědomá strana, která ještě umí házet vidlemi. ČSSD, zdá se, už ztratila veškerou sebeúctu a jede podle Babišova plánu bez vzpouzení. Jen s občasnými mediálními výkřiky, které se hned ztratí.

Koaliční třeštění bez vlivu

V podobné pozici je ve své podstatě i vládní opozice. Ta sice nemusí zahazovat svou sebeúctu vládnutím s ANO, ale nouzový stav si přesto podmiňuje svým vlastním vlivem na dění ve společnosti. Předseda ODS Petr Fiala deklaroval na svém Facebooku, že pro nouzový stav koalice SPOLU klidně zvedne ruku. Ovšem pouze za podmínky, že vláda s nimi probere strategii očkování i restrikcí ve společnosti a že se budou moci podílet na vládní strategii stran korony. Čemuž se samozřejmě vláda brání, protože své odborníky má, má i svou strategii a nemůže připustit, aby si úspěchy za očkování nebo snižování počtu pozitivně testovaných na koronu připsala opozice. Z politického hlediska logické vyhranění se proti opozici ze strany vlády, i proti vládě ze strany opozice.

A nejedná tak pouze koalice SPOLU, ale i koalice Pirátů a STAN. Ti také chtějí zasahovat přímo do dění, ne být stále jen komentujícími a bezmocnými diváky smrtelných křečí společnosti (křečí z ekonomického i společenského hlediska rozhodně, z toho zdravotního se vší pravděpodobností). A tak své spolupachatelství na prodloužení nouzového stavu podmiňují tím, že s nimi bude vláda komunikovat, respektive, že se bude řídit jejich nápady. A opoziční strany a koalice si tak budou moci připsat předpokládaný velkolepý konec pandemie korony.

Jak by tohle mohla vláda chtít? Nedávalo by to smysl. Navíc opozice by věru nepřišla s žádným převratným řešením, ono se to tu méně, tu více, bortí ve všech evropských státech obdobně, jen my máme pocit, že jsme nejhorší z nejhorších. Nejsme. Má to své mouchy velikosti mamutů, ale opozice by nic nového pod sluncem neobjevila. Šlo by jen o opravu fasády, základy by se bortily podobně.

Hádka nad mrtvolou

V rámci politického boje jsou podobné vyděračské metody naprosto v pořádku. Perte se a žerte se o pozornost voliče. Jenže když tady máme vcelku bezprecedentní situaci s koronou, když se ve společnosti s úspěchem šíří britská mutace a odborníci věští nástup další a dost nepříjemné vlny, je takové handlování o pozornost voliče přinejmenším zvláštní. Jako kdyby si člověk po těžkém úrazu zavolal sanitku a ta by dvě hodiny nejela, protože saniťáci by se před nemocnicí servali o to, kdo bude sedět u okýnka.

Nevím, jestli u celých těch hádek a přeměřování pindíků nevyvanul ze zřetele důvod pro nouzový stav. Nejsem si nikterak vědom toho, že by obě koalice nabízely odlišnou strategii restrikcí a opatření. I oni chtějí zavřít společnost, (ne)vyplácet kompenzace a dovést rozpočet na buben. Chápal bych, kdyby opozice křičela – děláte to blbě, otevřete společnost, chraňte jen rizikové. Ona to ale nekřičí. Tak kde je problém? Ukazuje to takovou, řekl bych, zlolajnost opozice a vyděračské metody. Jednou jsme se shodli na tom, že korona je problém, který je třeba řešit rázně a účinně. Tudíž by mělo probíhat schvalování nouzového stavu bez výraznějších hádek, když je potřeba. A že potřeba je, to tvrdí odborníci napříč názorovými i politickými skupinami. Tak kde je ten problém?

Komunisté si poslední hlasování pro prodloužení nouzového stavu vyděračsky podložili požadavkem na to, aby armáda přišla o 10 miliard a aby se děti vrátily do školních lavic. A vidím to i s obrázky, jak nejužší vedení KSČM dřepí pod srpem a kladivem a křičí, že musí ukázat svůj význam, svou hodnotu, je jedno jak, hlavně hodně nahlas. A tu nějaký rozumbrada přijde s nápadem – sebereme armádě 10 miliard, soudruzi, to o nás bude hodně slyšet, ukážeme, že máme vliv na dění a naše preference raketově vystřelí. A kdyby ne, soudruzi, kdyby ne, tak nouzový stav neodsouhlasíme. Čest práci. Ale pro pána, to je ale hloupá politika. A stejnou předvádí i opozice. Udělali jsme si z korony příliš politikum. To není dobré.

Návrat k saniťákům

Tady bych to mohl ukončit, ale nemohu, z výše řečeného by to totiž vypadalo, že zlá je ta opozice, vláda je jen chudinka, která se tak strašně snaží a všichni jí vráží nůž do zad. No, jak se to vezme. Jednání vlády si můžeme ukázat na ilustračním příkladu. Polní nemocnice v Praze. S velkou slávou vyskládaná. Mediální obraz vypracovaný na jedničku. A pak začaly plynout dny a měsíce. Nikdo ji nevyužil. Sloužila jen jako reklamní předmět. A když ji teď začali zavírat a odvážet, pronesl Babiš, že pronájem stál jen 51 milionů korun. Přičemž záměrně, aby spláchl tu ostudu, neuvedl plnou cenu i s DPH, která se vyšplhala na 74 milionů korun. Řeknete si detail. Ovšem detail, který definuje vládu jako takovou. Naliju trochu lží, přimíchám malinko manipulace, přidám plnou hrst Napoleonova komplexu, krapítek spasitelského komplexu, špetku bezradnosti, dvě lžíce lidovosti a buranství, celé to přeliju dotacemi a výsledek dám vypít republice.

To je Andrej Babiš. A fakticky celá branže politiky. Dost mě ale děsí možnost, že do křesla usedne současná opozice. Celá nynější politická situace mě vůbec značně děsí.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb