Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ústavní soud by mohl psát scénáře pro telenovely. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.02.2021
Ústavní soud by mohl psát scénáře pro telenovely. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Ústavní soud zamával českou politikou

Ústavní soud svým úterním hlasováním zrušil podstatnou část volebního zákona a přinutil tak poslance a senátory, aby do října našli nový volební systém, podle kterého by se mohlo volit. Ústavní soud se tak postaral o výraznou změnu zápletky v jinak nudně všedním volebním klání, které se na nás mračí z říjnového termínu.

Miloš Zeman začal kout další z mnoha svých piklů a my, obyčejní občané, si mneme ruce, protože o zábavu bude až do října postaráno. Poslanci se totiž budou hádat, nad koalicemi bude viset Damoklův meč a mezi Aší a Jablůnkovem mezitím vyvrcholí vše podstatné. Možná povstanou i Blaničtí rytíři.

Oslabení oslabených

Ústavní soud zrušil tu část volebního zákona, která zvýhodňovala velké strany před malými, když malým stranám v praxi ukládala povinnost získat mnohem více hlasů voličů na zisk jednoho poslaneckého mandátu, než stranám velkým. V posledních volbách stačilo hnutí ANO na zisk mandátu něco přes 18 tisíc hlasů, zatímco hnutí STAN potřebovalo pro dosažení téhož úspěchu přes 43 tisíc hlasů. To je zcela očividná prasárna, která nám ve volebním zákonu visela už od dob opoziční smlouvy. Malé trestat, velké odměňovat. Takový oligarchický systém výhry, dalo by se říct.

Předmětem změny ve volebním zákonu je i ta skutečnost, že lidé na Karlovarsku nebo Liberecku přestanou být z hlediska voleb podlidmi. Nynější volební systém totiž pracuje na principu silnější bere víc. To znamená, že síla hlasu vhozeného do volební urny ve Středočeském kraji byla vlastně třikrát silnější, než síla hlasu vhozeného do urny na Karlovarsku. A to je faktické zneuznání síly hlasu v méně lidnatých krajích. Nevím, ale žít na Karlovarsku, jsem od roku 2001 (kdy vešel volební zákon do platnosti) nakrknutým spoluobčanem všech ostatních obyvatel všech ostatních krajů (krom toho Libereckého, kde žijí podle nynějšího volebního zákonu také podlidé).

Oslabení silných z rukou soudu

Politolog Jan Kubáček je přesvědčený o tom, že nejvíc na nových pořádcích z pera Ústavního soudu budou tratit naše milé koalice SPOLU a Pirátů se STANem, po nich pár flákanců získá Babišovo ANO. Nejvíc na změně vydělají malé strany, které se už teď drží futer Poslanecké sněmovny a fičák všelidového nezájmu jim hrozí příští volební období strávit na marodce.

„Z toho, co zatím víme, co Ústavní soud zrušil, tak to bude de facto obrovská zátěž pro volební aliance. Sám jsem si to dokonce odstupňoval a z mého pohledu ten, kdo je teď pod největší zátěží a kdo spíše sbírá handicapy, je koalice SPOLU. Pro její vznik bylo velkým argumentem, aby se politické strany dostaly přes pětiprocentní hranici, aby se neztrácely voličské hlasy, a tím pádem mandáty. A teď, si myslím, že třeba pro stranu lidovou to bude opravdu velmi náročné. Pro TOP 09 ne, ta z téhle varianty vychází vítězně. Ale u lidovců očekávám, že to nastartuje velké otazníky,“ prozradil Kubáček Parlamentním listům. „Z mého pohledu to šampáňo může pověstně bouchat sociální demokracie, komunisté a strany okolo pěti procent, vyzyvatelé, protože právě pro ně to je velká příležitost bodovat. A nebudou tak bity ve volebních obvodech, jak byly bity doposud,“ dodal.

Jenže je tu Zeman

Miloš Zeman, ústřední postava politického klání naší společnosti. Hloubí příkopy, aranžuje minová pole a hledí se postarat o to, aby to tady fungovalo tak, jak má (tedy podle jeho představ). Ten učinil před měsícem neortodoxní rozhodnutí. Stanovil termín pro konání voleb do Poslanecké sněmovny. Učinil tak dříve, než je zvykem. Snad, jezevec jeden vychytralý a informovaný, vytušil, že Ústavní soud bude dělat problémy a bude chtít narovnat volební systém právě v době, kdy se to Zemanovi bude nejméně hodit. Ovšem vyhlášení voleb je přímou výzvou k zahájení předvolebního boje politických stran o korýtka. A do toho už se v zásadě nesmí zasahovat, protože by se tak zasahovalo do demokracie jako takové. A to nejspíš bude i argument pro zpochybňování věcí příštích. Mikrofon v Poslanecké sněmovně tento argument bude snímat nastokrát. A stejný argument nás do budoucna bude štvát obdobně, jako nás teď štve číst neustále o koroně. Bude všude. Nejspíš. Předpokládám. Ale vakcínu na ni nikdo nevyvine.

Zákulisní hry

Změna je v pořádku. Dvacet let se tu volilo na základě zákona, který znevýhodňoval jedny oproti jiným. Skvělé, že se to změnilo. Tuším, že za vším jsou zákulisní hry. Miloš Zeman vyhlásil volby příliš brzy. Tušil proč. Ústavní soud rozhodl osm měsíců před volbami, ač mu žaloba 21 senátorů, kteří si na systém voleb stěžovali, ležela v kartotéce s nadpisem ‘nevyřízené, nesahat, smrdí prací‘ tři a půl roku. K tomu prokmitává spekulace, že předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský bude do budoucna usilovat o post prezident republiky. Jsou v tom naše obvyklé zákulisní politické boje o koryta. Ale bonusem je, že se do volebního systému může povést nalít trochu rovnosti hlasů. A to je fajn.

Ústavní soud svým nynějším vstupem do politických bažin České republiky vytvořil v dramatu naší politiky nesmírný zvrat. Další měsíce budeme sledovat dramata, odhalené kudly v zádech, jedy v kávě i v novinách. Snad během toho nikdo znovu nevytráví celou Bečvu, aby odvedl pozornost. Ústavní soud by se tak mohl přihlásit o jistě výnosnější místo scenáristy telenovel. Jaké on umí vytvářet zvraty, to by jeden užasl. Stejně je zvláštní, že to udělali do probíhající ekonomické, zdravotní, společenské krize. Takové - jen houšť a větší kapky - v praxi. Teď do toho komunisti se svým - další nouzový stav nepodpoříme. To bude rok. Jako víno. Jen jedno mě trochu leká, nenalepí naše vládní věrchuška do nového volebního zákona možnost korespondenční volby? Ze zdravotního hlediska, samozřejmě. Máme tu koronu. V rámci jednání o novém volebním zákonu si to některá ze stran může dát do podmínek přijetí. A Babiš s vyděrači umí nádherně vyjednávat. Ve všem a rád jim ustupuje. Viz KSČM.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb