Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo doby uhelné doba přídělová. Já chci zůstat blbej a najedenej. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.02.2021
Místo doby uhelné doba přídělová. Já chci zůstat blbej a najedenej. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Krajina posedlá soláry. Naše budoucnost

Server Info.cz přišel s mnoha vyjádřeními odborníků na energetiku, kteří s patřičným zděšením komentovali vyjádření ministra pro životní prostředí Richarda Brabce, jenž prohlásil, že na bezuhelnou výrobu elektrické energie bychom mohli přejít již v roce 2033. Namísto dohodnutého roku 2038. „Rok 2033 by šel technicky také zvládnout, ale bylo by nutné vynaložit výrazně vyšší investice. Odhaduje se možná o 150 miliard korun více,“ řekl Brabec. A tak, podle odborníků, může přijít po době uhelné doba přídělová.

„U domácností to třeba může vést k tomu, že bude například možné vařit jídlo jen v nějakém časovém okně a ne tehdy, kdy by se mělo jíst, a podobně. To je jen takový příklad. V tomto smyslu by se měly komentáře vést. Je tato společnost připravena a jsou politici schopni občanům vysvětlit, že prostě budou muset žít trochu jinak než doposud? Pokud tedy dojde na jiné řešení, než navrhuje Uhelná komise po roce práce,“ řekl pro Info.cz ředitel pro ekologii a inženýring Teplárny Kladno Petr Karafiát. Velmi revoluční tvrzení, které by mohlo vést, realizovalo-li by se s přechodem na bezuhelnou společnost, k jisté nespokojenosti. Jíst se musí. A bude se jíst v době, kdy to dovolí úředník. Zvláštní. A já myslel, že směrujeme k zářivé budoucnosti.

Trochu umírněnosti do toho

Podobného, přesto trochu odlišného mínění byl Zdeněk Müller z katedry elektroenergetiky ČVUT. „Hovoří se o projektech chytrého měření, díky kterému bude možné některé chytré spotřebiče (typicky myčky, pračky) spouštět v době, kdy to bude pro soustavu vhodné, výměnou za levnější elektřinu,“ řekl pro Info.cz Müller. Podle Müllera tak bude stačit obdoba nočního proudu, kdy bude běžná činnost omezena jen mírně. Energeticky náročné spotřebiče prostě pojedou jen v okamžiku, kdy to dovolí energetická síť, tedy v okamžiku, kdy jí na vaší pračku zbudou rezervy.

Hacknutá lednička

Jenže je tu hrozba teroristů. No jistě, už lezou i z elektrické sítě. „To by bylo velice efektivním teroristickým útokem, vyřazení systému dodávek elektřiny se současným poškozením by vedlo k rozsáhlým škodám jak materiálním, tak i na lidských životech. Jakékoliv řešení musí být u této infrastruktury dostatečně robustní a odolné, nejen pouhé řízení spotřeby,“ řekl pro Info.cz Petr Karafiát. Takže přechod na bezuhelnou výrobu elektřiny s sebou nutně nese i nutný přechod na chytrou domácnost, kdy úřad nebo soukromá firma uvidí přímo do útrob každé domácnosti. Logicky, aby mohla regulovat přítok energie do pračky i nabíječky i žárovky. Zchytření domácnosti ovšem není procházkou levným výprodejem. Chytrý jistič, vstupní brána do domácnosti. Chytré spotřebiče. Vše ale můžete ovládat přes internet. Bojíte se po shlédnutí hororu na záchod. Lehká pomoc, za pomoci chytrého telefonu si ve své chytré domácnosti rozsvítíte na cestu dřív, než na ni vyrazíte a svůj ne příliš chytrý nápad koukat večer na horor tak neodstonáte na JIPce při rozhánění infarktu, který by na vás přišel při pohledu na spící kočku před dveřmi na záchod, když rožnout byste mohli teprve na záchodě.

Ovšem děsí mě věta pana Karafiáta: „Jakékoliv řešení musí být u této infrastruktury dostatečně robustní a odolné, nejen pouhé řízení spotřeby.“ V podání našeho státu je robustní často jen selhávání. Odolné jsou pak jen kariéry poslanců a ministrů. Ne, jistě, hrozba hackerského útoku na rozvod elektřiny je patrná už nyní. Jen je vše soustředěné přímo na distribuci, nikoliv na konečné spotřebitele. Jakmile se ochrana bude muset vztahovat prakticky na každou zástrčku v každém domě a bytu, vznikne tak desítky tisíc nových cest, jak ochranu prolomit.

Moudra u skácené břízy

Byl u mě na podzim pán kácet břízy, které se mi nebezpečně nakláněly nad obydlím. Kácením si, jak pravil, jen přivydělává, jeho obživou jsou střechy. Dělá nové, opravuje proděravělé. Mezi kácením jsme seděli před domem, hřáli se podzimním sluncem a bavili se o každodenních záležitostech i příležitostech. A přišla řeč i na život samotný. Došli jsme ke zjištění, že lidé, ti na vesnici obzvláště, nechtějí být závislí na ostatních. Mají v sobě jako v koze přesvědčení, že soběstačnost je jedním z těch moudřejších životních rozhodnutí. A odevzdání se do rukou chytrých domácností a chytrého řízení elektrické rozvodové sítě je, myslím si, takové hloupé. Bere člověku tu soběstačnost, samostatnost, jistotu. Oba jsme u skácené břízy došli ke zjištění, že nás štve i ta závislost na drátech s elektřinou. I tam bychom se chtěli odrazit od složenek a povinnosti skládat někomu účty. Nemůžu si pomoct, ale všechna ta chytrá řešení jdou příliš na ruku další a další povinnosti někomu skládat účty.

Fajn, můžeme přistoupit na diskusi o tom, že chceme přejít na čistší výrobu energie. Dobře. Tak ale nejednejme v modelu – poturčenec horší Turka – a začněme nadhazovat skutečně chytrá opatření, ne se předhánět v tom, kdo dřív z evropských politiků zhroutí výrobu elektrické energie ve své zemi. Richard Brabec má nakročeno svým vyjádřením stát se i v tomto premiantem. Na závěr si troufnu tvrdit, že Info.cz si zvolilo tvrzení, která podporují jejich smýšlení. Stejně tak bych mohl vzít nejhlasitější zastánce ekologických novot a křičet, že už příští rok bychom měli přejít na šlapací kola a zrušit všechny elektrárny. A měl bych pravdu. S nimi. Nebo lépe, měl bych jejich pravdu.

Ale byl bych mnohem radši, kdyby ten přechod byl bezbolestný a kdyby se při něm nevytrácela ze zřetele úcta k soukromí jedince i společnosti. Nelíbí se mi chytrá řešení s chytrými jističi a domácnostmi, protože to prostě páchne Orwellem. Protože je vždycky nutné si položit otázku – co by s takovým opatřením dokázal despota Hitlerova ražení? Nikoho by jakživ v roce 1930 nenapadlo, že ten divný šašek z mnichovské pivnice zlikviduje všechno živé v jeho dosahu. Stejně tak nás teď nenapadá, který šašek z které pivnice na nás hrozí z budoucnosti. Nemusíme mu dávat do rukou takovou zbraň, jakou je řízení společnosti a každé jednotlivé domácnosti přes chytrý telefon. Než takovým způsobem chytrej, to radši blbej, najedenej a jistej si dnů příštích.

 

Vložil: Štěpán Cháb