Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mistr Dikobrazu a legendární Sedmilhář tak pil mocipánům krev, že nakonec musel za trest do důchodu. Tajnosti slavných

03.02.2021
Mistr Dikobrazu a legendární Sedmilhář tak pil mocipánům krev, že nakonec musel za trest do důchodu. Tajnosti slavných

Foto: alchetron.com

Popisek: Spisovatel a fejetonista Zdeněk Jirotka, duchovní otec nesmrtelného Saturnina

VIDEO Televizi ještě v ‘šedesátkách‘ zdaleka neměl každý, a tak rodinné večery ovládal rozhlas. A hlavně Sedmilháři. Při jejich poslechu vůbec nešlo o to, co je pravda a co nikoli. Pak ale normalizace rázně zatnula všem posměváčkům tipec. (Pokračování z pondělí 1. února)

Porážka Němců ovlivnila i historii Literárních novin, protože patřily poslednímu protektorátnímu ministrovi spravedlnosti Jaroslavu Stránskému a šéfredaktorem byl kolaborant Leopold Zeman. Naposledy vyšly 17. dubna 1945, spisovateli Eduardu Bassovi se ale podařilo založit Sdružení kulturních organizací a koncem května už znovu začaly vycházet pod názvem Svobodné noviny. Jirotka v nich působil jako redaktor až do roku 1951, kdy přešel na dva roky do humoristického týdeníku Dikobraz. Pak zakotvil v Československém rozhlase, kde nejprve vedl do roku 1956 redakci zábavy, pak dva roky redakci pro českou a slovenskou literaturu a další čtyři roky pracoval v redakci A-Zet. Pro rozhlas napsal řadu her, současně ale psal i pro různá další periodika.

 

Mísa koblih:

Legendární sedmilhář

Už v roce 1946 vyšla jeho další kniha jeho fejetonů pod názvem Hvězdy nad starým Vavrouchem a v roce 1956 veselé příběhy ze školního prostředí Profesor biologie na žebříku. V roce 1962 se vrátil jako zástupce šéfredaktora do Dikobrazu. V šedesátých letech dosáhly největší popularity jeho příspěvky do humoristické relace Sedmilháři, do které ho přivedla v roce 1965 jako jednoho z hostů redaktorka Dita Skálová. A tak rychle se osvědčil, že se stal kmenovým účastníkem skupiny vypravěčů. Při poslechu zábavného cyklu, který byl vysílán až do roku 1968, vůbec nebylo nutné dumat, co je pravda a co ne. Šlo v něm především o výborné vypravěčské schopnosti účinkujících. Pořad neměl žádnou režii, hosté prostě vyprávěli historky ze života, bavili se navzájem a posluchači s nimi. Koncem šedesátých let se dočkal obnoveného vydání Saturnin a v roce 1969 ještě vyšlo vyprávění Sedmilhářů knižně. Pak už nastoupilo období tvrdé normalizace, která se všemožně snažila zatnout chronickým českým posměváčkům tipec.

 

Kluku pitomá:

Za trest do důchodu

Se světem kinematografie přišel Jirotka poprvé do kontaktu v roce 1960, kdy polští filmaři sáhli po jeho námětu a režisér Tadeusz Chmielewski převedl na filmové plátno román Muž se psem. V roce 1963 se podílel na scénáři ke krátkometrážní komedii Ladislava Rychmana o nešvarech na úřadě Věštec, v hlavní roli s legendárním Oldřichem Novým. O dva roky později si stoupl před kameru coby herec jako otec hlavní hrdinky v dramatu Pavla Kohouta 7 zabitých a napsal scénář k televizní komedii Václava Hudečka Dobrá rada pana Bartoše a v roce 1969 si podruhé a naposledy zahrál porotce v komedii režiséra Jaroslava Macha Přehlídce velím já! V roce 1971 byl ale přinucen odejít do důchodu a v sedmdesátých a osmdesátých letech nesměl publikovat, takže na jeho slavného Saturnina došlo znovu až v roce 1991. Zdánlivě nerozlousknutelný filmařský oříšek se podařilo zdolat až v roce 1994 režisérovi Jiřímu Věrčákovi, který natočil nejprve filmovou verzi, kterou vzápětí rozšířil na čtyřdílný televizní seriál. Svérázného sluhu Saturnina jedinečně ztvárnil Oldřich Vízner, do paměti diváků se ale svými výkony zapsali i ‘dědeček‘ Lubomír Lipský, Milan Lasica coby doktor Vlach, ‘slečna Barbora‘ Lucie Zedníčková, mladý pán Oulický v podání Ondřeje Havelky a přímo jedinečná Jana Synková jako svérázná teta Kateřina.

 

Teta Kateřina a Milouš:

Vzorný otec rodiny

S manželkou Helenou prožil Zdeněk Jirotka celý život a dodnes se o něm mluví jako o vzorném otci rodiny. Když slavili stříbrnou svatbu, Helena se ho prý zeptala, jestli ji má ještě rád stejně, jako když se brali. A on odpověděl: „Jak o tom tak přemýšlím, mám tě rád ještě víc, protože tehdy bych bez tebe mohl žít a teď už si to neumím představit…“ Měli spolu dceru Hanu, která pracovala dlouhá léta jako střihačka v Československé televizi, a syna Zdeňka, který byl novinářem a autorsky se zaměřil především na detektivní příběhy. A aby se od svého slavného otce odlišil, začal používat pseudonym Zdeněk Antonín Jirotka. V roce 1994 se vrátili na knižní trh někdejší Sedmilháři pod novým názvem Velká kniha sedmilhářů a svoji literární činnost Zdeněk Jirotka ukončil v roce 2000 sbírkou povídek, nazvanou Pravidla se změnila. Duchovní otec jedinečného Saturnina Zdeněk Jirotka zemřel v 12. dubna 2003 v dvaadevadesáti letech.

 

Setapouch:

Lék na nesmrtelnost

Pro literární historii nakonec Zdeněk Jirotka zůstal mužem jediné knihy. Veškerá jeho tvorba navždy zůstala ve stínu Saturnina, i když byl jeho duchovní otec přesvědčen, že napsal i lepší věci. Ale na druhou stranu… „Jsou lidi, kteří celý život pracovali, pak odešli do důchodu a pes po nich neštěkl. Já jsem před padesáti lety napsal jednu knížku a pořád to pro mě nese příjemné důsledky,“ prohlásil při oslavě svých devadesátin. V roce 2009 Saturnin zvítězil v anketě České televize Kniha mého srdce, v roce 2018 ve veřejném hlasování o Knihu století prestižní literární ceny Magnesia a je považován za nejoblíbenější knihu Čechů. Geniální sluha zůstává nestárnoucím symbolem lehkosti vyprávění anglického stylu, a jestli je pravda, že smích prodlužuje život, pak by ho nejspíš měli lékaři ordinovat jako lék na nesmrtelnost.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace