Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studium mu zničil atentát na katechetu, armádní kariéru válka. A pak objevil vedle vany lék na nesmrtelnost. Tajnosti slavných

01.02.2021
Studium mu zničil atentát na katechetu, armádní kariéru válka. A pak objevil vedle vany lék na nesmrtelnost. Tajnosti slavných

Foto: alechtron.com

Popisek: Spisovatel a fejetonista Zdeněk Jirotka, duchovní otec nesmrtelného Saturnina

VIDEO Zrodil se v koupelně a právě proto je v něm prý tolik vody. Mimořádný úspěch své literární prvotiny se našemu mistrovi suchého humoru nikdy nepodařilo překonat. Jeho Saturnin nás baví už téměř osmdesát let.

Český smysl pro humor, který dělal vrásky na čele i nacistům, je bezesporu proslavený podobně jako suchý anglický a po staletí zůstával osvědčenou zbraní proti všem neduhům a útrapám. Jako lék pro zachování zdravé mysli je totiž účinnější než nejdražší léky světa a měli bychom si to připomínat obzvlášť nyní, kdy se na mnohé z nás hrnou trampoty ze všech stran. Koneckonců skvělý vypravěč, spisovatel a fejetonista Zdeněk Jirotka, duchovní otec legendárního sluhy Saturnina, s oblibou říkával: „Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně na mráz. Pak bychom nevzpomínali na to, že kamna trochu kouřila, nýbrž na to, že hřála. A na to, že bylo ostatně v naší moci, aby jenom hřála.“

 

Saturnin:

Atentát na katechetu

Narodil se 7. ledna 1911 v Slezské Ostravě a cit pro literaturu a smysl pro humor měl po kom dědit. Jeho otec Ladislav, který zprvu putoval po zemi s kočovným divadlem, vlastnil v hornické metropoli reklamní agenturu a panoramatické představení, v němž sklízelo největší úspěch promítání ženských aktů. Jeho o osmnáct let mladší manželka Žofie byla učitelkou ručních prací. Zdeněk nejprve začal v roce 1925 studovat reálné gymnázium, v kvintě byl ale vyloučen za ‘atentát na katechetu‘ neboli nastražení třeskavých kuliček a kýchacího prášku na stupínek. „Překvapilo mě tehdy, že pan katecheta odmítl zemřít pro věc církve mučednickou smrtí, o jejíchž půvabech nám často zaníceně vyprávěl,“ zavzpomínal po letech v jednom rozhovoru. K jeho klukovinám nejspíš přispěl i rozvod rodičů, který velmi těžce nesl. A tak v roce 1928 odešel k otci do Hradce Králové, kde se nejprve vyučil zedníkem a v roce 1933 se mu podařilo odmaturovat na Vyšší průmyslové škole stavitelské.

 

Teta Kateřina:

Kariéru zničila válka

Poté vstoupil do armády jako voják z povolání a sloužil nejprve jako důstojník pěchoty, později jako stavební dozor vojenských staveb v celé řadě posádek, od Olomouce přes Vyškov a Brno až po Košice či Banskou Bystrici. Po podpisu Mnichovské dohody a abdikaci prezidenta Edvarda Beneše byla počátkem října 1938 zahájena demobilizace, která Zdeňkovi navždy zhatila armádní kariéru. Po odchodu do civilu začal pracovat jako úředník na ministerstvu veřejných prací. Suchopárnost ministerských lejster si vynahrazoval literaturou, obzvlášť miloval suchý anglický humor. Brzy začal psát první vlastní pokusy a v roce 1940 odstartoval spolupráci s Literárními novinami. Konečně mohl naplno popustit uzdu smyslu pro humor, zděděnému po neustále rozverném otci. Jeho největšími oblíbenci se stal Jerome Klapka Jerome, autor slavných Tří mužů ve člunu, které pro české čtenáře poprvé přeložil protektorátní prezident Emil Hácha se svým bratrem Theodorem, a mistr jazykové komiky a situačních gagů, sir Pelham Grenville Wodehouse, populární ‘sloupkař‘ londýnského deníku Globe.

 

Ano, chtěla jsem růži:

Zrození v koupelně

Suchý anglický humor, tepající s noblesou a elegancí maloměšťáckou morálku, inspiroval Jirotku k pokusu o vytvoření vlastního podobného literárního stylu. Nejlépe se mu tvořilo v noci, takže se jeho první hrdina Saturnin nakonec zrodil v koupelně hned vedle vany a Jirotka rád říkával, že nejspíš právě proto je v něm tolik vody. Jediná koupelna byla stoprocentně zabezpečená proti úniku světla při povinném zatemnění oken proti nebezpečí leteckých útoků, které bylo pravidelně kontrolováno a na jehož dodržování úřady přísně dohlížely. Podle pamětníků musely být za soumraku například uhašeny i svíčky na hřbitovech a po 21. hodině všude vládla jen černočerná tma. Jirotkův hrdina se poprvé objevil na stránkách Lidových novin v povídce Můj sluha Saturnin a jeho předobrazem se stal Wodehousův svérázný komorník Jeeves. Když si pak autorova manželka Helena přečetla celý rukopis, prohlásila prý: S tímhle neprorazíš.

 

Miloušovy vousy:

Jak se pletou manželky

O svém grandiózním omylu se měla Helena vzápětí přesvědčit. Humoristický román Saturnin vyšel poprvé v roce 1942 a především výrazná odlišnost od tehdejší české literární produkce mu zajistila mimořádný ohlas. Vypráví až neuvěřitelné příběhy svérázného sluhy Saturnina, jeho pána a dalších postav, z nichž zejména teta Kateřina díky své oblibě užívání přísloví zlidověla. Vypravěčem je Saturninův pán, který si ho najme, aniž tuší, kolik jeho výstředních nápadů bude muset přežít. Věhlas tohoto svého ‘duchovního dítěte‘ se Jirotkovi nikdy nepodařilo překonat a navždy zůstal v jeho stínu. Díky úspěchu své prvotiny ale mohl obratem pověsit suchopárnou úředničinu na hřebík a věnovat se už jen literární tvorbě. Jako spisovatel na volné noze psal povídky a fejetony pro Literární noviny a v roce1944 vyšla jeho další kniha, detektivní parodie o hloupých podvodnících a neomylném amatérském detektivovi Muž se psem, kterou v roce 1968 rozšířil o další čtyři povídky.

(Pokračování ve středu 3. února)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace