Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka o vakcíny eskaluje, každý začíná kopat sám za sebe. A jsou farmářské trhy tak životu nebezpečné, že je museli zakázat? 5x pondělí Pavla Přeučila

01.02.2021
Válka o vakcíny eskaluje, každý začíná kopat sám za sebe. A jsou farmářské trhy tak životu nebezpečné, že je museli zakázat? 5x pondělí Pavla Přeučila

Foto: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Vakcín je málo všude, u nás, v EU...

Včera mne zaujal článek, který vyšel na webovém portálu Finanční a ekonomické informace. Jeho autorem je známý ekonom Lukáš Kovanda a článek nese název ´Začíná světová válka o vakcínu. Prvotní „výstřel“ má na svědomí Evropská unie´. Kovanda v něm komentuje současný stav, kdy vlastně bojuje o vakcíny Evropská unie se zbytkem světa. Brusel se totiž rozhodl pro omezení vývozu vakcín mimo území členských států Unie.

Kovanda píše: „Brusel se pro omezení vývozu rozhodl na základě svého selhání s centralizovaným zajištěním dostatečného množství vakcíny. V uplynulých dnech se rozhořel jeho spor s britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca. Evropská unie smlouvu o dodávce vakcín této firmy podepsala se zhruba tříměsíčním zpožděním po Británii, a navíc ještě zřejmě ještě ve špatném znění (nebyl například závazně stanoven harmonogram dodávek, jak připomíná generální ředitel společnosti AstraZeneca – pozn. aut.).“ Celý článek ZDE

Kovanda to ve svém článku označuje jako určitou formu nacionalismu, kterou Brusel tak vehementně kritizoval například u Trumpovy administrativy a připomíná i to, jak nelibě nesl Brusel údajný britský nacionalismus, jenž měl stát v pozadí brexitu. Dnes už je jasné, že i v naší Unii začíná kopat každý sám za sebe. Maďarsko nakupuje ruskou vakcínu Sputnik a nějaké protesty Bruselu mu mohou být ukradené. Němci se chystají Sputnik vyrábět ve svém Kochově ústavu a zájem o něj má už i Dánsko. Tady je vidět, že nějaká ta jednotná politika zemí Unie dostává v současné koronakrizi pořádně na frak. 

Mají smlouvy s výrobci vakcín vůbec nějakou váhu?

Minulé pondělí jsem se zamýšlel nad podivně utajovanými smlouvami Evropské unie s výrobci vakcín a ejhle, EU nám milostivě odtajnila další z nich. Je to smlouva s firmou AstraZeneca a představený dokument jako by z oka vypadl smlouvě s firmou CureVac, která byla zveřejněna minulý týden. Abych to tedy upřesnil, obsahem se sice tyto smlouvy liší, ale vizuálně jsou na první pohled úplně stejné. Ty nejdůležitější pasáže jsou totiž začerněny.

 

Ilustrační foto Pfizer, výrobce vakcíny Pfizer BionTech

Nicméně je vidět, že ani ty nejmoudřejší hlavy v Bruselu se občas nevyhnou školáckým chybám, a tak si lze v obsahu smlouvy s AstrouZeneca docela snadno přečíst i ty přísně utajované pasáže, týkající se například ceny. Co už se ale ve smlouvě nedočtete, jsou termíny, kdy by měla společnost AstraZeneca vakcíny do zemí EU dodávat. Jako by to kdosi zapomněl do smlouvy zapracovat. Nedočtete se nic ani o případných sankcích, které by za neplnění smlouvy mohly výrobce vakcín postihnout. Znovu tedy musím konstatovat, že pokud jsou takto vágně smlouvy formulovány, jde fakticky o cár papíru, který vlastně výrobce k ničemu nezavazuje. 

Podle Němců jde o naprostý debakl

Můžeme se, stejně jako ostatní členské státy rozčilovat až do aleluja, ale to nám bude nejspíš houby platné. Jedním z argumentů, které konkrétně AstraZeneca používá, je to, že EU si prý vakcíny objednala pozdě, tudíž přednost mají země jako Velká Británie a další, které si je objednaly dříve. Samozřejmě, musíme být vděčni EU, že nám vyjednala nižší ceny vakcín, než musí platit ostatní země světa, ale co je to platné, když právě ty ostatní mají přednost. Unie prý neustále s výrobci vyjednává a chce distribuci vakcín do světa nějakým způsobem kontrolovat. Jakým, to je zatím záhadou. Nejvíce kritických hlasů se nyní ozývá kupodivu ze sousedního Německa. Tamější tisk se ostře do unijních orgánů obouvá a přidávají se i mnozí politici. Například německý Focus označil „rafinované vyjednávání“ za naprostý debakl.

 

Vakcína AstraZeneca 

Opravdu vadí u vakcíny Sputnik to, že pochází z Ruska?

A ještě pár slov k ruské vakcíně Sputnik, která stále více nabývá na významu. Už před týdnem jsem psal, že zájem podílet se na její výrobě má i Německo a stále více členských zemí EU požaduje, aby byla zahrnuta mezi vakcíny, schválené pro použití zemích EU. Naše vláda, ústy premiéra Babiše neustále omílá své stanovisko, že my sami o sobě nic dělat nemůžeme a musíme čekat na schválení vakcíny Evropskou lékovou agenturou. Tuhle hlášku slyšíme už hezkých pár měsíců, zatímco na 70 zemí světa už má ruskou vakcínu objednanou. V některých zemích jako v Indii se dokonce připravuje výroba Sputniku, která by měla chrlit až 300 milionů dávek ročně. Čím déle ale budeme váhat, tím se nám bude možnost ruskou vakcínu využít vzdalovat. Nad tím se pozastavil před pár dny i německý deník Die Welt, který zcela logicky konstatoval, že zase přicházíme s křížkem po funuse. Podle Weltu je logické, že ruští výrobci by stejně museli naplnit nejprve už uzavřené dohody na dodávky vakcín, takže i kdyby se EU rozhoupala a ruské vakcíny objednala, stejně by přišla zase pozdě. A na závěr této pasáže ještě jedna perlička. O tom, jak vypadá myšlení některých lidí, dost vypovídá vyjádření bývalého mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta, který se nechal slyšet, že vakcína Sputnik do Česka nepatří už proto, že je z Ruska. Zkrátka z té politiky některým lidem už haraší v mozku.

 

Vakcína Sputnik

Vláda zase jednou šlápla do bláta

Jedním z posledních vládních opatření v boji s koronavirem je zákaz prodeje na farmářských trzích. Naši vládní experti už nás nejednou překvapili svými nápady, z nichž se mnohé ukázaly slušně řečeno kontraproduktivní, ale tenhle bych označil rovnou jako pitomost. Nikdo z odborníků totiž nedokáže vysvětlit, o co je nebezpečnější nákup potravin na trhu pod širým nebem než nákup v nějakém supermarketu, kde je i podle mé osobní zkušenosti hlava na hlavě. Po celou dobu pandemie nakupuji především u nás na vesnici v malých obchůdcích, u řezníka či v potravinách, kam mohou vstoupit najednou maximálně dva zákazníci a považuji to za nejbezpečnější způsob nakupování. Jednou týdně k nám zajížděl na náměstí prodejce zeleniny a ovoce s čerstvými produkty, u kterého jsem nakupoval nějaké ty vitamíny. S tím je teď utrum.

 

Farmářské trhy jsou bezpečné, minimálně stejně nebo více než supermarkety

Byl jsem po dvou měsících minulý týden poprvé v Lidlu a zíral jak blázen. Každou chvíli mi někdo funěl za krk, o nějakých dvoumetrových rozestupech nemohlo být ani řeči a stejné to bylo u pokladen. Ale podle vládních expertů je tam naprosto bezpečno. Všichni členové vlády mají plná ústa slibů, jak budou podporovat soukromé zemědělce a drobné pěstitele, ale když dojde na lámání chleba, skutek utek. Mnozí pěstitelé a drobní výrobci potravin měli prakticky jedinou možnost, jak dostat své produkty k zákazníkům na těchto trzích, protože v supermarketech nemají šanci je uplatnit. To se ale komusi ve vládě nelíbilo, a tak ze dne na den prodej na trzích zakázal.

 

Kde mají malopěstitelé prodávat? To nikoho nezajímá

Naše vládce naprosto nezajímá, že trhovci měli na víkend, kdy mívají největší tržby, nakoupené zásoby potravinářského zboží, které samozřejmě podléhá rychlé zkáze. Mnozí se ještě v pátek narychlo pokoušeli alespoň něco prodat i za cenu toho, že šli s cenami i pod výrobní náklady, ale většinu stejně budou muset vyhodit. Tohle je přesně ten typ nesmyslných opatření, která vládě vytýká i opozice. Ale jak je vidět, zatím bez úspěchu. 

Jak vyřešit větší dostupnost bydlení? Zdražit, zní z opozice!

Abych byl spravedlivý, s idiotskými nápady nepřichází jen vláda, ale dost často i opozice. Jedním z posledních, který se objevil včera, a měl by být zařazen do nového stavebního zákona, je nápad, aby všichni stavebníci museli platit jakousi daň nebo poplatek za každý metr stavby. Podle prvních informací by mělo jít o částku 1000 korun za metr čtvereční. Pokud byste tedy v budoucnu stavěli nějaký ten rodinný dům o 120 metrech čtverečních, prodražil by se vám o 120 000 korun.

Opozice to zdůvodňuje tím, že developeři, stavící domy ve velkém, neberou v potaz nutnost občanské vybavenosti, kterou pak musí v nově zastavěných lokalitách budovat obce. A ty na to nemají peníze. Takže místo toho, abychom si došlápli na ony developery a donutili je budovat současně s bytovými domy i občanskou vybavenost, dali jim to jako jednoznačnou podmínku pro výstavbu, vytáhneme peníze z kapes stavebníků, kteří horko těžko dávají dohromady hypotéky na nekřesťansky drahou výstavbu.

 

Co takhle pumpnout developery?

Od opozice slyšíme každou chvíli stesky na nedostatek nových bytů a domů, všichni víme, že jsme na tom s dostupností bydlení nejhůře v Evropě a že máme také nejdražší bydlení, ale celá opozice se chystá dostupnost bydlení ještě více znesnadnit. Holt, ono je mnohem jednodušší vytáhnout potřebné peníze z kapes lidí, než od oněch developerů. 

A znovu ta pražská doprava. Dali jsme vám koloběžky, tak zapomeňte na auta!

O prapodivných snahách pražského Magistrátu omezit automobilovou dopravu v centru města jsem psal už několikrát. V poslední době se ale zdá, že snahy pražských konšelů nabývají na intenzitě. Zvláště aktivní je v tomto směru náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který touží po co nejrychlejším zákazu průjezdu přes Malostranské náměstí, a to není všechno. Vyrukoval i s dalším nápadem, který už normální člověk nepochopí. Některé ulice by byly vlastně slepé a auta by se po dojetí na konec musela otočit a vrátit se stejnou cestou zpět. To by se mělo týkat právě Malostranského náměstí nebo Rudolfina.

 

Malostranské náměstí bez aut, tramvají... a patrně také lidí. Sen pražského magistrátu. Foto Tomáš Sysel

V praxi by to vypadalo tak, že dojedete sice k onomu Malostranskému náměstí, klidně z obou stran, ale už jím neprojedete. Co by to znamenalo pro automobilovou dopravu, si asi pan Scheinherr nedokáže představit. Už vidím ty kolony bloudících automobilistů, kteří se kdesi v úzkých uličkách před Malostraňákem otáčejí a putují zpět. Stejné by to mělo být i u Rudolfina. Podle vize, kterou Scheinherr představil, by to prý vypadalo následovně: „Řidič, který pojede na Mariánské náměstí, bude muset přijet od Rudolfina a opět se vrátit zpět tím samým směrem. Nechceme úplnou uzavírku obou břehů Vltavy! Potřebujeme jen částečně omezit tranzit,“ představuje náměstek svůj plán.

Mám takový dojem, že tohle by se ve zdravém mozku nemohlo zrodit. Za situace, kdy nemá Praha dobudován městský okruh, o vnějším ani nemluvě, by tahle opatření znamenala naprostý kolaps dopravy v centru města. Městské části, kterých by se tato opatření dotkla, samozřejmě protestují, protože dobře vědí, co by je čekalo.

 

Zato máme zelené koloběžky

Magistrát si pravděpodobně libuje v množství koloběžek, které zaplavují pražské ulice čím dál tím více a nespíš v nich vidí zářivou budoucnost individuální dopravy. V této souvislosti mne zaujal článek, který vyšel před pár dny na iDnes.cz, nazvaný ´Šetříte přírodu a CO2? Zapomeňte na sdílenou elektrokoloběžku, jeďte autem´. Ten přináší zajímavé poznatky z francouzské studie o využívání koloběžek v Paříži. Článek najdete ZDE

Nebudu jej dlouze rozebírat, ale ve stručnosti z něj vyplývá, že v současné době zanechávají sdílené elektrické koloběžky nejspíše vyšší uhlíkovou stopu než automobily. Do jejich provozu se totiž musí započítat vedle nutnosti napájení elektrickou energií i náklady na jejich výrobu, údržbu a recyklaci. Navíc ulicemi měst neustále jezdí stovky aut, sbírajících pohozené koloběžky, vozících je na stanoviště k dobíjení. A podle studie automobilisté na koloběžky téměř nepřesedlali, ale využívají je především lidé, kteří jezdili hromadnou dopravou nebo chodili pěšky. Takže ekologický přínos nulový, ale těšit nás může, že jsou koloběžky alespoň zelené.

 

Vložil: Pavel Přeučil