Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Voda mě táhne tmou: Není důležité, co říká okolí, ale že si za tím můžu stát já sama. Lenka Dusilová je samorost, a proto... Přečetli jsme

31.01.2021
Voda mě táhne tmou: Není důležité, co říká okolí, ale že si za tím můžu stát já sama. Lenka Dusilová je samorost, a proto... Přečetli jsme

Foto: Supraphon (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Lenka Dusilová vydává u Supraphonu nové album Řeka

VIDEO Lenka Dusilová vydala novou desku, kterou bohužel nemůže předvést na koncertech. Ty byly přitom to hlavní, co ji živilo. Ačkoliv se v jiném rozhovoru svěřila, že se ocitla na finančním dně, v rozhovoru pro MF Dnes projevila mírný optimismus.

Deska se nazývá Řeka: „Šla jsem do studia s připraveným konceptem pracovně pojmenovaným Hudební řeka. Měla jsem ke své hudbě namalovanou mapu jako řeku s rozvětvenými rameny a meandry, které protékaly příběhy a mými imaginacemi, a napsanou synopsi k jednotlivým skladbám. Prostě takový hudební scénář. Nebyla jsem si názvem dlouho jistá, ale nakonec producent alba Petr Ostrouchov řekl: „Proč by se to tedy nemohlo jmenovat Řeka?" Říční systém vizuálně i dynamicky asi nejlépe popisuje koncept hudby, obsahu a děje. Navíc řeka je krásný tvar, žádná se nikde na světě neopakuje, každá je originál, nikdy není stejná. A je vlastně pořád živá,“ popsala, jak název vznikl.

Pomáhá opravovat památky

Základem alba se stal projekt Monument/um, který připravila pro projekt elektronické hudby Sectaculare. Díky tomuto projektu začala pomáhat v obnově památek: „Když jsem točila klip na zámku v Duchcově, kastelán mi v zahradě ukázal architektonicky zajímavý pavilon postavený v 80. letech pro Reinerovu fresku. Předtím na tom místě stál špitálský kostel, který komunisti zbourali pod záminkou, že se tam bude těžit uran. Právě z toho kostela pocházela vzácná Reinerova freska, která byla po zbourání špitálu zakonzervovaná a později vložená do kopule pavilonu,“ uvedla pro MF Dnes. Na opravu chtěla pomoci pořádáním kulturní události: „Projekt se připravoval čtyři roky a předloňské léto se nám podařilo uspořádat první ročník. Vybraly se čtyři památky různého typu, sakrální, industriální, hrad a prvorepublikové lázně, na každé z nich jsme odehráli audiovizuální koncert, šitý na míru právě jim, a podpořili tím spolky a lidi, kteří o ně pečují a hledají pro ně nový účel. Teď se hledají nové památky, a pokud seženeme dostatek finančních prostředků, měl by v létě proběhnout další ročník.“

 

Lenka se proslavila v Kollerově skupině Pusa v devadesátých letech. V aktuálním rozhovoru jen tak mimochodem přiznala, že tehdy nějaký čas s Davidem Kolllerem i žila a že jsou dodnes velmi dobří přátelé

S maminkou na ubytovně

Lenka Dusilová pochází z Karlových Varů, s maminkou vystřídala mnoho míst: „Odmalička jsem se mnohokrát stěhovala, i přesun do Prahy s mámou byl docela divoký - než jsme se tu usadily, bydlely jsme po různých ubytovnách a podnájmech. Mám v sobě stále vzpomínky na byt a svůj pokoj, kam jsem se od 16 let nepodívala, ale Vary na mě zároveň vždycky působily schizofrenicky. Měla jsem ráda lesy nad školou, město bylo plné Němců a Rusů a lidé sloužili lázeňskému provozu. Jako rodina jsme hodně jezdili na vandry a do přírody, trampská komunita nám poskytovala únik před normalizační šedí, kde mohl člověk být víc sám sebou. Mám ten kraj spojený právě s cestováním po lesích, zříceninách a hradech, ale k městu nemám hlubší vztah ani necítím potřebu se tam vracet,“ popsala svůj vztah k rodnému kraji. V současné době bydlí v Praze: „Obecně je domov samozřejmě tam, kde je můj syn, ale doma jsem teď v Praze. Zbožňuju ji i s tím tlakem, který je někdy skoro k nevydržení, ale vždycky je tu na výběr, kde může člověk trávit čas.“

 

Doba, co provětrává stereotypy

Současná doba, která nepřeje umělcům, ji prý neničí: „Já si nemyslím, že je úplně nešťastná. Pro kulturu je špatná, ale nezničila ji. Nemáme sice bezprostřední kontakt s publikem, což je pro nás nenahraditelný zážitek, ale kultura přežívá díky lidem, kteří se snaží a hledají nové formy. Sama jsem zvědavá, kam nás to zavede, a taky to trochu provětrává stereotypy,“ svěřila se v MF Dnes. „Mě třeba těší už to, že se můžu věnovat hudbě. Poslední rok se zdálo, že to bude brutální, ale i když jsem se dostala do určité tísně, předchozí roky jsem zase zažila tíseň jiného druhu. A musím říct, že hudebně a kreativně mám za sebou velmi bohaté období - zažila jsem úžasný čas ve studiu, tvoření se skvělými lidmi ve velké harmonii, přineslo nám to všem radost a snad to potěšilo i nějaké posluchače,“ narazila na to, že před nedávnem zažila pocit vyhoření.

 

Projekt ´Bittová Dusilová Načeva: SPOLU´ má za sebou veleúspěšnou koncertní šňůru. Ta se měla opakovat vloni, což znemožnil covid. Tak snad se dočkáme. Foto Facebook

Stejně jako Bittová a Načeva si dělá to své

Na desce spolupracovala s Ivou Bittovou a Monikou Načevou: „Každá má svůj jazyk, ale jsme stejně dobrodružné povahy. Je skvělé, že tady takoví muzikanti jsou, nejen mezi ženami. Líbí se mi jejich umanutost, dělají si to své a neřeší, že někdy se to posluchačům líbí víc a někdy míň, pro ně je to zkrátka osobní výpověď. Tohle je cesta, která baví i mě, není nejdůležitější, co si o tom myslí okolí, ale že si za tím můžu stát já sama.“

 

+

Lenka je skutečně svobodná duše. Její tvorba nesnese žádná omezení a to, že se spojila s Monikou Načevou a Ivou Bittovou, které jsou na tom úplně stejně, bylo celkem očekávatelné. Tyhle tři umělkyně k sobě mají blízko.

-

Ačkoliv je Lenka v rozhovoru poměrně optimistická, je jasné, že současná doba ji ekonomicky drtí. Nedávno se svěřila, že si hodlá najít brigádu. Potěšující je, že i tak si najde čas na tvorbu. 

Vložil: Michaela Špačková