Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velké koníčky měl tři a mohl se stát slavným malířem. Jeho osud ale navždy změnil Pelhřimov. Tajnosti slavných

29.01.2021
Velké koníčky měl tři a mohl se stát slavným malířem. Jeho osud ale navždy změnil Pelhřimov. Tajnosti slavných

Foto: ČT - Miroslav Pospíšil

Popisek: Jiří Lír v bakalářské povídce Světáci

VIDEO Mistr poker face a milovník suchého anglického humoru se stal symbolem dobré české komedie. Desítky komorníků, číšníků či úředníků hrál tak jedinečně a osobitě, že se navždy zapsal do historie. Přesto dostal velkou příležitost jenom jedinkrát.

„Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš.“ Těmito slovy ho vyprovodil z ordinace coby ufňukaného hospodského Rambouska doktor Skružný v Menzelově komedii Vesničko má středisková. Ve skutečnosti byl ale velký mistr malých rolí všechno možné, jenom ne hypochondr. Jeho devízami byly noblesní humor, nevtíravé vystupování a úsporné podání příběhu, perfektně vypracované o posledního detailu. Jiří Lír říkával, že má tři koníčky: Nerad hraje divadlo, nerad účinkuje ve filmu, v rozhlase či televizi a nerad vzpomíná na to, co zažil. A zatímco na jevišti byl nepřehlédnutelný, ve filmu a televizi se nikdy opravdu velké role nedočkal, i když jich ztvárnil na sto osmdesát. Přesto dokázal ty zástupy číšníků, komorníků či úředníků ztvárnit tak osobitě, že se nesmazatelně zapsaly do historie české kinematografie.

 

Vesničko má středisková:

Volil mezi divadlem a malířstvím

Koneckonců právě s Pelhřimovem byl nezapomenutelný herec, komik a kabaretiér spojený po celý život pomyslnou pupeční šňůrou. Právě tam se 19. června 1923 narodil do rodiny uznávaného malíře a výtvarného pedagoga Josefa Líra a od dětství stejně intenzivně maloval, jako hrál divadlo, a tak neustále přemýšlel, na kterou dráhu by měl v životě vykročit. O jeho osudu ale zřejmě rozhodla náhoda, když ve školní lavici usedl vedle Lubomíra Lipského, s nímž předtím plácal bábovičky na pískovišti. S ním a Otomarem Krejčou hrál na gymnáziu v ochotnickém spolku Rieger, stejně nadšeně ale maloval pro představení kulisy. Přijímací zkoušky na konzervatoř sice složil úspěšně, jenže se psal rok 1941 a nacisté vzápětí české školy uzavřeli. A tak se rozhodl věnovat divadlu naplno.

 

Ticho a klid:

Bratři Lipští na něj nezapomněli

Odešel do Prahy, kde se učil u režiséra Aleše Podhorského a dva roky na Státní konzervatoři. Hrál v Uranii a u kočovné společnosti Nová česká scéna, jenže v roce 1944 zavřeli Němci i divadla a Jiřího čekalo totální nasazení. Skončil u Ringhoffera (pozdější Motorlet), kde vyráběl lokomotivy, a ve volném čase hrál s Josefem Hlinomazem pimprlové divadlo. Po válce krátce působil v kladenském divadle, a pak si na něj vzpomněli Oldřich a Lubomír Lipští, když zakládali Divadlo satiry. Brzy si získalo respekt a pověst moderní, mladé scény a zakotvila v něm řada nezapomenutelných osobností, od Stelly Zázvorkové přes Vlastimila Brodského a Karla Effu až po Miroslava Horníčka a Miloše Kopeckého. Jenže jim dlouho nevydrželo, protože nastupující komunistický režim se slova satira bál, a tak ho nechal raději zavřít. Později Jiří Lír vystřídal celou řadu divadelních souborů, mimo jiné Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého - dnešní Švandovo divadlo na pražském Smíchově, scény v Českých Budějovicích a Pardubicích, působil v pražském Rokoku, Divadle Na zábradlí i Činoherním klubu.

 

Fešák Hubert:

Mistr poker face

Před filmovou kamerou stanul poprvé již v roce 1950 v historickém dramatu režiséra Václava Kršky Posel úsvitu a brzy se stal nepostradatelnou součástí hereckého kádru bláznivých situačních komedií režisérů Václava Vorlíčka, Oldřicha Lipského, Zdeňka Podskalského či Petra Schulhoffa. A ze svých malých postav dokázal díky preciznímu ztvárnění udělat mnohem větší, než by se bývalo ze scénáře mohlo zdát. Druhou největší roli, učitele Václava Havránka, si zahrál v roce 1960 v Sísově filmu Ledoví muži a titulní dostal za celý život jenom jedinkrát – doktora Pavla Nováka v Polákově hudební komedii Strašná žena. Svůj charakteristický suchý anglický humor uplatňoval i v řadě televizních inscenací a především v populárních zábavných pořadech. S osudem věčného představitele malých rolí se nakonec smířil, i když jeho dcera tvrdí, že mu to přece jenom bylo líto. Přesto se ale rozhodně neměl špatně. „Vedlejší role mu docela slušně vydělávaly, platilo se tehdy třeba tisíc korun za natáčecí den, což byly slušné peníze. A táta se za rok mihnul v desítkách filmů,“ prozradila před časem deníku Aha! Kateřina Lírová, kterou měl s manželkou, rovněž herečkou Drahomírou Fialkovou.

 

Techtle mechtle:

Herci malují

Přestože nakonec podlehl naplno herectví, svůj druhý talent nikdy nepověsil na hřebík. Věnoval se naivistické malbě a stal se členem spolku Herci malují. „Dnes se jeho malby prodávají za desítky tisíc korun. Vždycky, když po něm někdo chtěl obrázek, musel si ale říct téma,“ dodala Kateřina. Na rozdíl od hypochondra Rambouska ale Jiří Lír zašel k lékaři, jenom když bylo opravdu nejhůř. V roce 1977 ho doslova ukradli hrobníkovi z lopaty, když ho dávali v nemocnici dohromady po těžké autohavárii. Další zdravotní potíže na něj zaútočily až téměř o dvě desetiletí později, zato plnou silou. Začaly ho trápit ukrutné bolesti a lékaři u něj diagnostikovali rakovinu kostí. Jenže když odborníci tuto nemoc zjistí, bývá zpravidla už pozdě. Jiří Lír prý snášel útrapy velmi statečně. Navždy odešel na sklonku léta, 20. srpna 1995. Bylo mu dvaasedmdesát let.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace