Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pokouší se koalice ukrást volby? Komentář Štěpána Chába

komentář 26.01.2021
Pokouší se koalice ukrást volby? Komentář Štěpána Chába

Foto: FTV Prima

Popisek: Tento snímek prezidenta Zemana použil Erik Tabery ke svému textu jako ilustrační. A mně to nedá - kolik práce mu muselo dát, aby zachytil Zemana s výrazem naprostého idiota?

Šéfredaktor týdeníku Respekt se pozastavil nad prezidentem Zemanem, kdy ten pro deník Právo prohlásil, že sestavení vlády svěří do rukou straně, která získá nejvíc hlasů. Nikoliv koalici. Nahrál tím výrazně hnutí ANO Andreje Babiše. Podle předvolebních průzkumů ANO totiž dlouhodobě vítězí v maratonu o přízeň voličů. Koalice ODS, TOP 09, lidovců a koalice Pirátů a STAN chtěly Babiše přečíslit tím, že se spojí do dvou nesourodých uskupení.

Ale do toho Zeman hodil částečně vidle. Dle mého zcela správně. Proč? Erik Tabery použil přirovnání k fotbalu. Napsal, že fotbalista Ronaldo se propracuje k brankovišti a vstřelí gól. Sudí ovšem reaguje nezvykle, gól neuzná s tvrzením, že v dnešním zápasu uznává jen góly fotbalistů mladších třiceti let. Chuděra Ronaldo, kterému je třicet pět, si tak může uběhat nohy, gól mu přesto nebude uznán. To je Taberyho ilustrace Zemanova neuznání budoucího vítězství jedné z koalic.

Chybné přirovnání

Erik Tabery ovšem zabloudil do trochu nešťastného přirovnání. Protože pokud bychom ho chtěli použít také, dojdeme ke kurióznímu závěru. Ronaldo se blíží k brance, míč má na noze jeho spoluhráč, přihrává dalšímu spoluhráči a teprve ten nahrává Ronaldovi, který za ovací davů skóruje. Rozhodčí uznává gól a připisuje jej Ronaldovi. Ten se ovšem na místě vztekne kvůli tomu, že gól nebyl připočítán i jeho dvěma spoluhráčům, bez jejichž nahrávek by on sám nemohl gól dát. Uznat pouze asistenci? Není to diskriminační? Pokud by se gól uznal i dvěma spoluhráčům Ronalda, zvedne se tak prestiž všem třem. Pokud se připíše jen asistence, není to až taková sláva.

Zeman, jakožto sudí, uzná gól pouze Ronaldovi. Tedy vítězné straně, nikoliv koalici, která se účelově spojila jen pro to, aby porazila ‘pána zla‘ Andreje Babiše. Taberymu nestačí, že si koalice polepší, co se týká mandátů, chce připisovat gól i asistujícím spoluhráčům. A to je přece mimo pravidla hry. Znevýhodňuje to jednu stranu oproti ostatním. A tam už si můžeme demokraticky tak leda lízat rány. Taberyho příměr by platil v případě, kdyby Zeman oznámil, že do politické soutěže nepustí TOP 09, lidovce a STAN, protože mu přijde, že by se do Sněmovny stejně nedostali. To ovšem neřekl. Jen zkonstatoval, že nebude v politickém boji tolerovat použití buldozeru, tedy hrubé síly.

Koaliční závody?

Spojení do koalic proti něčemu? Pokračuje tak politika ‘antibabiš‘, která v zásadě bojuje jen proti Babišovi, ale nosný politický program nedokáže podat tak, aby zaujal? Přičemž ano, zaujme. Před koaličním šílenstvím jsem si pohrával s myšlenkou, že to hodím ODS. Zkrátka mi ta myšlenka byla asi nejbližší. Ale po oznámení o koalici jsem si jen řekl – cože? Petr Fiala, předseda ODS, v nedávném rozhovoru pro deník Právo označil koalici za středopravicovou. Jen jsem se mrzutě ušklíbl. Ano, ODS je středopravá, ale po vzniku koalice se její záběr rozšířil i do levicových lovišť, kde jsem se začal cítit nesvůj už před deseti lety. A nikdy, nikdy bych to nehodil lidovcům, stejně jako TOP 09. Mám se v boji proti Babišovi zařeknout a hodit to tam Adamové Pekarové a Ferimu? Nebo Zdechovskému? Ale takového Skopečka z ODS bych svým hlasem podpořil rád. Je to inteligentní člověk, neradikální, přemýšlející, rozumně kritický. Ale když bych to tam hodil zároveň i Ferimu a Zdechovskému? To bude muset pan Skopeček ostrouhat.

Ve stejném rozhovoru pro Právo Petr Fiala řekl, že si, sice s výhradami, dokáže představit i povolební spolupráci s Piráty. A tady už jsme na hraně frašky. Protože ODS s Piráty stojí na opačném spektru naší politické scény. Dostáváme se tak do fáze, kdy ve Sněmovně bude politicky nevyhraněný a nečitelný guláš, přes jehož rozhodovací procesy může projít naprosto cokoliv. A to je daleko, ale daleko větší ohrožení společnosti, protože nejistota na politické scéně je ekonomicky devastující. Chceme euro, nechceme euro? Koalice SPOLU zastává oba postoje. Chceme snižovat, nebo zvyšovat daně? Kdo ví, koalice je pro oba návrhy. Kdybychom pak měli fantazírovat o spolupráci mezi ODS a Piráty, můžeme zpochybnit cokoliv. Jejich programy a vize o směrování republiky se navzájem prakticky vylučují.

Přičemž ano, nejde, alespoň pro mě, jinak, než souhlasit s Erikem Taberym v tom, že by se éra Andreje Babiše mohla u voleb 2021 zastavit a mohli bychom pokračovat s vládou jinou. Jenže nesouhlasím s tím, že by to mělo být provázané s destrukcí čitelné politiky a dělení na jasně čitelné politické strany. Vytváření koalic politicky nesourodých stran je likvidací jistoty, že hodím hlas straně, která bude dle mého prosazovat můj pohled na svět. Přesně taková je vlastně politika Andreje Babiše. Člověk neví, co čekat. Sníží daně? Nesníží daně? Zavede euro? Nezavede euro? Koalice SPOLU je vlastně jen další pokračování babišovské politiky nejistoty.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace