Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znovu na začátku, jenže beze slov, pak série těžkých ztrát. Velkolepý návrat ale za to stál. Tajnosti slavných

25.01.2021
Znovu na začátku, jenže beze slov, pak série těžkých ztrát. Velkolepý návrat ale za to stál. Tajnosti slavných

Foto: kinometropol.cz

Popisek: Václav Neckář předvedl, co je silná vůle. Dokázal překonat všechny rány osudu, ale především zvítězit sám nad sebou.

AUDIO / VIDEO Před kamerou umíral několikrát a neměl s tím vůbec problém. Když si ho ale vzala zubatá na mušku ve skutečnosti, rval se o život jako lev. (Pokračování z pátku 22. ledna)

Václav Neckář doslova překonal sám sebe a prokázal tak silnou vůli, že byl před ním i hrdina legendárního amerického westernu Little Big Man s úctou smekl svůj stetson. Jenže jakmile nad nelítostným osudem zvítězil, vzal si ho znovu na mušku a vzal mu to nejdražší, co v životě měl.

 

Můj brácha má prima bráchu:

Balady a rock

Nekompromisní zákaz legendárního tria Golden Kids znamenal pro Václava další začátek – jiný styl zpívání, nové písničky… mimo jiné i nestárnoucí balady. S bratrem Janem založil skupinu Bacily, nazpíval desítky hitů a stal se legendou. K písňovým baladám inklinoval od počátků své tvorby, později k nim přibyl ještě osobitý rock. Nazpíval desítky úspěšných písniček, jako byl Stín katedrál nebo Čaroděj dobroděj, jeho umělecký vrchol spadá do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Nutno přiznat, že mu širokou popularitu a letité umístění na předních pozicích v anketě Zlatý slavík vynesly především jednodušší písně středního proudu. Třeba Krokodýl Jeroným, s nímž slavil dlouhodobé úspěchy ve východním Německu. Důsledně koncipovaná a promyšlená alba Tomu, kdo nás má rád (1974), Planetárium (1977) či Atlantida '99 (1987) měla mnohem vyšší umělecké ambice. Odborníci dnes soudí, že na rozdíl od jiných jen zřídka klesl pod vysoko nasazenou laťku snahy o kvalitní produkci.

 

Meteor:

Deset let dřiny

Zásadní změny po roce 1989 přinesly příliv zahraniční hudby a úbytek zájmu o české zpěváky. Po listopadové revoluci založil Václav s Janem bratrem hudební vydavatelství Ne a Ne Records, vzápětí však přišel útlum. Najednou nedokázal přijít s novými alby, měl problémy se životosprávou. Návrat Marty Kubišové na scénu vyvolal myšlenku na obnovení Golden Kids, ambiciózní projekt ale nakonec skončil jen několika společnými koncerty v roce 1994. Když vydavatelství Bonton přišlo s monstrózním projektem kompletně zmapovat na CD tvorbu nejvýznamnějších českých zpěváků, první na řadě byl právě Václav, u nějž se v letech 1996-2005 skutečně podařilo zachytit téměř vše z jeho nahrávek. Na přelomu tisíciletí nastal konečně obrat, znovu začal vyprodávat koncertní sály. Velká pracovní zátěž, málo odpočinku a narůstající nadváha mu ale nekompromisně vystavily účet.

 

Hvězdné nebe nad Atlantidou:

Znovu od začátku

V listopadu 2002 zkolaboval na pódiu, při natáčení televizního pořadu. Vážná mozková příhoda ho na čas připravila o řeč i paměť. Znovu se ocitl na úplném začátku, tentokrát ale beze slov. Zpěvák, který zapomněl všechny texty svých písní. Dřina, kterou měl před sebou, byla nejtěžší v celém jeho životě. S pomocí lékařů a dalších odborníků se postupně pral s extrémní nadváhou i ztrátou paměti. Logopedka ho jako malé dítě znovu učila mluvit, známý odborník na zdravou výživu Vít Chaloupka pomáhal vrátit fyzickou kondici. Václav musel znovu prokázat, že má opravdu mimořádně silnou vůli, a jenom díky ní se vrátil do života. O svou nejdůležitější vlastnost naštěstí nikdy nepřišel – stále dokáže fanoušky svými písněmi i projevem dojímat. Zlomový okamžik jeho návratu se pojí s písní Půlnoční, kterou v roce 2011 nazpíval pro film Alois Nebel ve spolupráci se skupinou Umakart. Tím nastartoval umělecký comeback, jehož intenzitu v tu chvíli nikdo nepředpokládal, ale která jeho fanoušky fascinovala a dojala.

 

Půlnoční:

Mimořádné dárky

Své další autorské album, nazvané Mezi svými, pokřtil 11. listopadu 2014 a bylo to poprvé – za více než půlstoletí kariéry totiž ještě nikdy dřív vánoční album nenatočil. Současně však prohlásil, že album Mezi svými už je opravdu poslední. „Stárnu, s tím nic nenadělám,“ povzdychl si posmutněle při jeho křtu v Theatre Cinema Cafe Royal na pražských Vinohradech. V roce 2015 si připomněl půl století spolupráce s hudebním vydavatelstvím Supraphon a k tomuto výročí vydala Pražská mincovna zlaté a stříbrné pamětní medaile. Mimořádný interpret české populární hudby však dostal ještě další neobvyklý dárek – 12. března 2015 se uskutečnila v pražském Divadle Broadway premiéra muzikálu Mýdlový princ, který od začátku do konce provázejí jeho nejslavnější hity. A na jevišti nemohl chybět ani Václav, i když pouze na projekčním plátně. Zahrál si otce hlavního hrdiny, který těsně před smrtí natočí závěť na video. „Brácha je zvyklý, že třeba i ve filmech vždy skončil špatně. Zemřel ve svém prvním muzikálu Gentlemani, i v Ostře sledovaných vlacích byl na konci mrtvý,“ prohlásil po premiéře jeho bratr Jan.

 

Mýdlový princ:

Těžké ztráty

Zatímco profesně se mu znovu mimořádně dařilo a jeho zdravotní stav se sice pomalu, ale přece jen zlepšoval, v soukromí nebylo tohle období ani trochu šťastné. V prosinci 2014 zemřel jeho kamarád, textař a básník Jan Schneider. V červenci 2015 navždy odešli další dva spolupracovníci, kytarista a skladatel Ota Petřina a textař Ladislav Kantor. Nejkrutější ránu ale dostal 14. prosince 2015, když zemřela jeho manželka Jaroslava. O čtyři roky starší bývalá primabalerína dlouho bojovala s vážnými zdravotními problémy, posledních třináct let ji provázely bolesti a pobyty v nemocnici. S Václavem se znali neuvěřitelných pětapadesát let a čtyřicet jedna roků spolu prožili jako manželé. O její smrti se Václav dozvěděl těsně před začátkem předvánočního koncertu ve Zlíně. „Neumíte si představit, jak to pro mne bylo strašné…“ povzdychl si v dokumentu České televize Třináctá komnata. „Ale lidé si koupili lístek a těšili se na písničky, na vánoční atmosféru. Nemohl jsem vystoupení zrušit ani na jevišti vysvětlovat, že mi právě odešla jedna z nejdražších bytostí. To je právě ta daň, kterou zpěvák platí za celoživotní úspěch.“

 

Kdo vchází do tvých snů, má lásko:

Pro babičky i vnučky

Za téměř šedesátiletou kariéru má Václav Neckář na kontě čtrnáct řadových alb, dvě živá, dvě s mluveným slovem, řadu výběrů a kolekcí a jeho písničky bychom stěží spočítali. V roce 2014 obdržel od Nadace Život umělce ocenění Senior a dne 28. října 2015 převzal z rukou prezidenta Zemana Medaili za zásluhy I. stupně. Loni v říjnu sice oslavil 77. narozeniny, rozhodně to ale neznamená, že by se chystal usednout na lavičku v parku a krmit holuby. Bez muziky, písniček a především publika totiž neumí žít. „Mám štěstí, že jsem kdysi s Helenkou Vondráčkovou natočil Šíleně smutnou princeznu, kterou každý rok dávají o Vánocích v televizi. Myslím, že díky tomu asi čtyři generace dětí znají mé písničky. Mám kliku, protože v publiku jsou tak babičky, děti i rodiče,“ řekl Luboši Xaverovi Veselému v jeho populárním pořadu, který vysílá Český rozhlas. Plánované koncerty sice musel kvůli nouzovému stavu odložit, už se ale nemůže dočkat, až zase vstoupí na pódium. Nad tím, že je nazýván legendou, sice jen kroutí hlavou, na druhou stranu ale – komu se podaří po 43 letech znovu vydat své zlomové album. Na reedici legendárního Planetária z roku 1977 se podílel i jeho bratr Jan a album ve zbrusu novém vinylovém kabátě se stalo nejkrásnějším dárkem, který k narozeninám dostal.

 

Andělé strážní:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace