Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vakcinační průšvih Evropské unie, anděl v Bílém domě a Hřibův geniální nápad, jak ušetřit. 5x pondělí Pavla Přeučila

25.01.2021
Vakcinační průšvih Evropské unie, anděl v Bílém domě a Hřibův geniální nápad, jak ušetřit. 5x pondělí Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: Lékaři a očkovací týmy už zaklekli do pomyslných startovacích bloků, počet dodaných vakcín je ale tristní. Jestli to takhle půjde dál, proočkování celé populace se protáhne na dlouhá léta. Kde sedí žába na prameni? A která?

V Evropě sílí nevole vůči vakcinačnímu programu Evropské unie. Nasmlouvané dodávky vakcín Pfizer a BioNTech nejsou ze strany výrobce plněny, výroba i distribuce se zpožďují a v důsledku toho je ohrožen celý vakcinační proces ve všech zemích. Jako první došla trpělivost Maďarsku, které si už objednalo dva miliony ruské vakcíny Sputnik V, a nyní se přidává i Německo. Tamní politici už delší dobu vyjadřují nespokojenost s dodávkami vakcíny Pfizer a nyní vzbudila rozruch samotná kancléřka Angela Merkel, která vystoupila minulý týden s prohlášením, že podpoří registraci ruského Sputniku V v Evropské unii.

Merkel dokonce nabídla ruské společnosti Gamaleya Research Institute spolupráci při výrobě vakcíny, na které by se mohly podílet i německé farmaceutické firmy. „I přes všechny politické rozdíly, které jsou v současné době velké, můžeme spolupracovat při pandemii v humanitární oblasti,“ řekla novinářům a uvedla, že „nabídla, že náš Institut Paula Ehrlicha ... podpoří Rusko.“ Německo rovněž nevylučuje, že by mohl být Sputnik V vyráběn přímo v některé německé farmaceutické firmě. Zájem o spolupráci projevila i Velká Británie, která chce kombinovat ruskou vakcínu Sputnik V se svou oxfordskou vakcínou AstraZeneca. Mimo Rusko už vakcínu Sputnik V schválily země, jako Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Argentina, Bolívie, Bělorusko, Srbsko, Venezuela, Paraguay, Turkmenistán, Pákistán a palestinská území. Vakcína má více než 90procentní účinnost a zatím nejsou známy žádné případy vedlejších účinků.

Trpělivost s váznoucími dodávkami vakcíny Pfizer a BioNTech došla i Polsku, které oznámilo, že proti společnosti Pfizer podnikne příslušné právní kroky. Do země totiž dorazila pouze polovina slíbeného množství vakcín a podle polské vlády je ohrožen celý vakcinační program. Podobně se naštvala i italská vláda, která chce farmaceutický gigant pohnat k soudu. Pochybnosti totiž vyvolává i skutečnost, že země, jako Izrael nebo Velká Británie, takové potíže s dodávkami vakcín nemají a proočkovaly už miliony svých obyvatel.

V sobotu už musel premiér Babiš oznámit, že celý, naplánovaný vakcinační program jde de facto do háje, ruší se plánovaná registrace lidí mladších 80 let a dalších ohrožených skupin, která měla začít od února, protože vakcíny zkrátka nejsou. Kdy jich bude dostatek, je tak zatím ve hvězdách.

 

Sputnik V

Rusko-Nerusko, řadě zemí už došla s farmaceutickými giganty trpělivost a stále intenzivněji se zajímají o vakcínu Sputnik V; ilustrační foto c.sputniknews.com

Jak je to se zakázkami na dodávky vakcín?

V této souvislosti roste i znepokojení nad systémem zakázek, uzavřených Evropskou unií s firmou Pfizer. Celé to tak nějak zavání velkým průšvihem a objevují se i hlasy, že jde o největší tunel v historii EU, v němž mizí miliardy společných peněz členských států. Smlouvy, které EU uzavřela s dodavateli vakcín, jsou totiž tajné a nikdo nemá šanci dozvědět se podrobnosti o těchto zakázkách. Roušku tajemství nad vakcinační politikou EU poodhrnula v uplynulých dnech europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Ta se vydala prozkoumat jednu ze smluv, uzavřených s dodavateli vakcín, kterou Evropská komise 'laskavě' uvolnila, a zjistila zajímavé, nebo spíš hodně podezřelé věci. Smlouva, stejně jako všechny ostatní uzavřená se společnosti CureVac, je vedena jako přísně tajná a po složitém povolovacím procesu se k jejímu textu poslankyně dostala. Jaké bylo její překvapení, když zjistila, že většina zásadních věcí je v ní začerněna.

Proč jsou smlouvy tak přísně utajovány?

Konečná popisuje smlouvu slovy: „Co jsem z notně upravené a začerněné smlouvy nakonec po všech peripetiích zjistila? Dalo by se to shrnout konstatováním, že pokud takto vypadá i smlouva se společnostmi Pfizer a BioNTech, nemůžeme se divit, že s námi vytírají podlahu a dělají si, co chtějí. V prvé řadě, ve smlouvě je začerněno prakticky vše, co je pro nás i pro veřejnost podstatné. Všech sedm příloh, ve kterých se tyto detaily nacházejí, jsou prakticky celé začerněné. Nikdo se tak nedozví cenu, kterou za vakcínu CureVac zaplatíme, rozvrh jejích dodávek do jednotlivých členských zemí EU ani to, kolik si jednotlivé členské státy EU vakcíny objednaly.“

Navíc ze smlouvy vyplývá, že firmy, vyrábějící vakcínu, nenesou žádnou odpovědnost za veškeré možné škody a újmu na zdraví, která by mohla očkovaným osobám podáním vakcíny vzniknout. Tuto odpovědnost prý nesou pouze členské stát EU. Zarážející je i to, že jsou začerněny i podmínky, za kterých si mohou jednotlivé členské státy objednat vakcínu tzv. bokem, nad rámec toho, co jim zajistila společně EU.

Sankce nejspíš ani neexistují

Nejvíc mne zaráží skutečnost, že nemáme vůbec žádnou šanci dozvědět se, jaké sankce (a zda vůbec nějaké) smlouvy s dodavateli vakcín obsahují v případě neplnění nasmlouvaných dodávek. Už sama skutečnost, že EU dělá se smlouvami takové tajnosti a začerňuje v nich ty nejpodstatnější pasáže, je pěkně podezřelá. Stejně podezřelé je umělé zdržování schvalovacího procesu vakcíny AstraZeneca, která má oproti vakcíně Pfizeru mnohem jednodušší podmínky skladování a přepravy. Jakoby tu měl kdosi eminentní zájem na tom, aby královský kšeft s vakcínami zůstal co nejdéle v rukou společností Pfizer-BioNTech a Moderna, které mají zatím na dodávky monopol. Podivná je i zřejmá nechuť, odmítání a zpochybňování účinků ruské vakcíny Sputnik V, jejíž více než 90procentní účinnost už byla v řadě zemí dostatečně prokázána.

 

očkování

Veškeré podstatné informace o nákupu vakcín EU tak důsledně tají, jakoby šlo o konspiraci nejvyšší kategorie. Nebo se jen snaží zamaskovat hodně velkou 'malou domů' pro pár vyvolených?; ilustrační foto pixabay.com

Piráti rezignovali na svůj program

Nedá mi to a musím se ještě zastavit u jedné věci. Vrtá mi hlavou, proč se tyhle závažné skutečnosti kolem vakcín dozvídáme od komunistické europoslankyně a vůbec se o tento evidentní průšvih nezajímají naši pirátští europoslanci. Jedním z hlavních hesel Pirátů, a doufám, že stále platí, je totiž transparentnost podobných smluv a zakázek, dostupnost relevantních informací pro všechny. Proč právě Piráti, pro které to byl jeden z klíčových bodů jejich programu, hrají v této záležitosti roli mrtvého brouka? Představoval bych si, že budou už dávno nejen ti v Bruselu, ale i u nás bouřit a požadovat zpřístupnění a zveřejnění dotyčných smluv. Tady tečou miliardy euro do kapes farmaceutických firem a nikdo neví, za jakých podmínek. Jestliže se už ozývají přední politici v Polsku, Německu či v Itálii, je jasné, že tu cosi pořádně smrdí. Ale jak se zdá, Pirátům je to úplně fuk.

Závěrem tohoto prvního komentáře musím zdůraznit, že nijak nerozporuji rozhodnutí Evropské unie nakoupit vakcíny společně pro všechny členské státy. Je to i pro nás samozřejmě finančně výhodnější a také spravedlivější, protože jako malá země bychom proti těm velkým byli ve značné nevýhodě. EU také nepochybně zajistila dostatek vakcín pro všechny občany sedmadvacítky, ale už si nejspíš nepohlídala, jak budou uzavřené smlouvy plněny, a chybou bylo i to, že se až příliš  soustředila jen na vakcíny dvou vybraných firem, tedy Pfizer a Modernu.

Kraus trefil hřebík na hlavičku

V posledním vydání své show se Jan Kraus pozastavil nad neuvěřitelnou inteligencí spousty českých 'odborníků', kteří se na sociálních sítích vyjadřují k současné koronavirové pandemii. Takový Jarda z vrátnice nebo Jaruna z kadeřnictví prý na internetu poučují o tom, jak se věci mají. „Vědí skoro všechno o všem. Jsou epidemiologové, ale i veterináři, znají přírodní jevy, fyziku, chemii. Oni umí vysvětlit věci, které neumí vysvětlit vědci,“ popsal tyto inteligenty a konstatoval, že proti těmto lidem si připadá jako blbec. „Ale jedna možnost vždycky zůstává. Že kreténi jsou oni,“ dodal Kraus.

Přední odborníci z řad lékařů mohou varovat a dokládat mnohdy děsivé informace a relevantní data o Covidu, jak chtějí, a pak vystoupí taková Ilona Csáková, která všechno ví a všechno zná mnohem lépe, a jako velká vůdkyně a hlas lidu zlikviduje veškeré jejich snažení svým prohlášením, že my (rozuměj lid) „odmítáme si vpustit do těla smrtící a mrzačící vakcínu“.

 

Volný sněmovna

„Už se perou, už se perou, já to říkala ze začátku, že si čumáky rozbijou...“ zajásala by drbna z Troškovy legendární komedie Slunce, seno a pár facek při sledování čtvrtečního jednání Poslanecké sněmovny. Projevy našich zákonodárců většinou připomínají spíš tragikomedii, na strkanici ale došlo poprvé. Na hlavu nezařazeného poslance Lubomíra Volného, který se rozhodl vybojovat si náhradní mikrofon, se vzápětí snesla sprška kritiky, rovnající se vlně tsunami. Je ale poněkud zvláštní, že vůbec nikoho nezajímá, cože vlastně chtěl světu sdělit; reprofoto ČT24

Já osobně bych ještě zařadil mezi ty všeználky i české poslance a politiky. Pokud se někdy nudíte, pusťte si například přenos z Poslanecké sněmovny a uvidíte neskutečnou přehlídku všeználků, ventilujících své vědomosti v přesvědčení, že jsou chytřejší, než všichni epidemiologové, hygienici či vakcinologové dohromady. Přitom je naprosto jedno, kterou stranu zastupují. V onom bezbřehém nadšení nad tím, že mohou před televizními kamerami předvádět národu svoji nadprůměrnou inteligenci, jsou ochotni se dokonce porvat o mikrofon či rozdávat rány pěstmi. Ze sněmovny na nás chrlí tisíce nápadů, jak to dělat všechno lépe, než to dělá vláda a všichni medicínští odborníci.

Vůbec jim nevadí, že jednou volají po rychlejším rozvolňování opatření, aby za pár dní vystoupili s kritikou, že to dělá vláda zase příliš rychle. Nevadí jim, že jednou volají po větší finanční podpoře všech kategorií, postižených omezujícími opatřeními, aby vzápětí nesepsuli vládu, že příliš utrácí a ruinuje státní rozpočet. Kritizují pomalý postup očkování, ale už vůbec nekomentují onen nedotknutelný Brusel, který uzavírá podivné kšefty s farmaceutickými firmami a brání se zuby nehty jakékoliv kontrole. Dříve se o nás tvrdilo, že jsme národem Švejků, ale já mám dojem, že dnes jsme spíš světovou raritou v počtu odborníků, rozumějících úplně všemu, a téměř každý je chodící Wikipedie.

„Odchází ďábel, přichází anděl“

Měl jsem v úmyslu ještě se v dalším komentáři vrátit k slavné inaguraci nového amerického prezidenta, která na jeden den zahltila všechny naše sdělovací prostředky a dala nám zapomenout, že vůbec nějaká pandemie existuje. Pak jsem si ale přečetl na Facebooku příspěvek svého kamaráda a bývalého redakčního kolegy Ondřeje Škocha, a i když to nemám ve zvyku, rozhodl jsem se svůj pohled na celou tu slávu nahradil tím jeho, protože je dokonale výstižný a lépe bych to nenapsal. Dovolte tedy, abych jej s jeho svolením uveřejnil celý.

 

Ondra Škoch

 

„Odchází ďábel, přichází anděl. Takhle nějak se nám snaží prezentovat média výměnu v Bílém domě. Řekl bych to jinak. Odchází muž, který pro Ameriku i svět udělal mnoho pozitivního, aby to nakonec totálně zazdil umanutostí hraničící s hloupostí. I pařezu bylo jasné, že eventuální volební podvody si demokraté dokonale pojistili. Donaldovy úspěchy zmizely pod komedií 'útok na americkou demokracii'.

Trump nebyl žádný andílek a výčet jeho přešlapů asi nebude zas tak malý, ale: Na Blízkém východě udělal tolik pozitivního, co nikdo před ním. Stal se výrazně bezpečnějším a přátelštějším. Stáhl množství vojáků z Afghánistánu a nejen odtud. Dupl na krk íránským ajatolláhům. Čína přeci jen pochopila, že zatím ještě není číslo jedna.

V americkém hospodářství dokázal tolik, že ho po 'neúspěších' volilo více Američanů než napoprvé. Antitrumpovci tvrdili, že jeho vítězství proti Clintonové způsobila slepá naděje v pozitivní změnu atypickým prezidentem. Co za výmluvu najdou teď, kdy po čtyřech letech 'tragédie' bylo voličů víc? A i mezi barevnými či Latinoameričany.

Nebudu spekulovat, jak to vlastně bylo s tím útokem, kdo se postaral o tu ostudu. Vzhledem k faktu, že média vlastní jen levičáci a Trumpovy příznivce likvidují i na Twitteru, Facebooku a dalších platformách, asi se to nedozvíme. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Ano, Orwell a jeho vizionářské 1984.

Bílý dům teď bude v rukou muže a ženy, kteří se svojí levicovostí netají. Což by tolik nevadilo, kdyby neměli v podstatě neomezenou moc. Senát brzdit nic z nápadů Joea a Kamaly nebude, ovládají ho jejich lidé. Média taktéž. A internetové kolosy rovněž. Tedy nekontrolovaná moc, zato kontrolovaný tok informací.

To je výchozí situace. Nechci předjímat, že americká, teď již vládnoucí levice udělá z Ameriky Spojené státy socialistické s cenzurou na úrovni bolševika, ale dost se toho bojím. Mám i strach z vývozu progresivistických zhovadilostí do našeho světa. Zatím doufám v to, že za čtyři roky budou v USA svobodné volby. Bez korespondenčních manipulací.

P.S.

Milý Joe, Donald nezačal žádnou válku, nesnaž se ho v tom trumfnout.“

Bude cestování jen pro bohaté?

O tom, že cestování zřejmě nebude tak svobodné, jak jsme byli zvyklí, už není téměř pochyb. Řada evropských zemí, zejména těch středomořských, volá po zavedení očkovacích pasů, které by měly být podmínkou pro volný příjezd. Je celkem logické, že to prosazují tyto země, které jsou z velké části závislé na turistickém ruchu a do kterých se v létě přelévá značná část obyvatel severnějších krajin včetně těch našich. Víme, že očkovací pas připravuje pilně i Evropská unie, a řada zemí chystá i své vlastní předpisy a omezení, které by měly zabránit dalšímu šíření koronavirové epidemie.

V této souvislosti mne zaujala zpráva z britských Timesů, že vláda Spojeného království zvažuje povinné a placené karantény pro lidi, kteří se vracejí ze zahraničí. Každý, kdo se vrátí z ciziny, by měl podle nejmenovaného vládního zdroje zůstat deset dní v povinné karanténě, a to ve speciálně vybaveném hotelu, zabezpečeném ochrankou a dalšími anticovidovými opatřeními. Zaplacení veškerých nákladů na pobyt v hotelu by pak šlo jen a jen na jeho triko. Britská vláda už delší dobu varuje, že bude třeba dalších, doslova drakonických kroků, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy zejména od nových, mutantních kmenů koronaviru, a nevylučuje ani poskytování zdravotních údajů Britů policii.

 

dovolená

Dříve jsme cestovali prstem po mapě, pak jsme si po destiletích socialistického půstu rychle zvykli vyrážet do světa za exotikou. Nejspíš ale hrozí brzký návrat k romantickým fotografiím. Plánovaná koronavirová opatření se totiž notně prodraží; ilustrační foto pixabay.com

Co na to říkají samotní Britové? Ti se samozřejmě bouří a tvrdí, že vláda tak chce přenést svoji odpovědnost na obyvatele a pro většinu Britů se stane nějaké to cestování za hranice naprosto nedosažitelným. Na oblíbenou dovolenou ve Španělsku, Itálii nebo Portugalsku by tak mohli zapomenout, protože další desetidenní pobyt v britském karanténním hotelu by si mohli dovolit zaplatit skutečně jen ti nejbohatší. Varují i britské letecké společnosti, že toto opatření by pro leteckou dopravu znamenalo smrt, a stejně se vyjádřila například i prezidentka Světové rady pro cestovní ruch Gloria Guevara, která řekla, že „by to byl další zdrcující úder pro už tak nemocný britský sektor cestovního ruchu“.

Pokud si ale myslíte, že jde o nějako novinku, jste na omylu. Podobně tvrdá opatření zavedly už před rokem takové země, jako Vietnam či Tchaj-wan, a podobnou politiku praktikuje po dobu pandemie i Austrálie. Podle vládního nařízení Nového Jižního Walesu je cestujícím, kteří se vracejí ze zahraničí, účtováno za karanténní pobyt v hotelu 3000 dolarů a 500 dolarů za každé dítě mladší 18 let. Děti v kojeneckém věku to mají zdarma.

Je jasné, že každá země se bude chtít nějakým způsobem chránit. Ale tento způsob ochrany mi připadá, řečeno slovy klasika, poněkud nešťastným. Pokud by se ujal i u nás, je jisté, že by už na dovolenou, prodlouženou o deset dní v placeném karanténním hotelu, dosáhli opravdu jen ti nejbohatší.

Praha hledá úspory hodně divnými způsoby

Poslední z mých dnešních komentářů se týká nejnovějšího rozhodnutí vedení Prahy, které chce plošně škrtnout neobsazená tabulková místa u Městské policie hl. m. Prahy. Všiml si toho poslanec Patrik Nacher a protestuje proti tomu i vedení Prahy 2. Podle Nachera se tak stalo, stejně jako v jiných případech v tichosti, aby si toho pokud možno nikdo nevšiml.

Poslanec dále zdůrazňuje, že „plošné rušení neobsazených míst u městské policie je nerozvážný politický škrt. Je to sice nejjednodušší řešení, ale zároveň ukazuje, že vedení města buď ignoruje realitu, nebo ji v horším případě nezná. Městští policisté v centru hrají důležitou roli v dodržování pořádku a konec konců i v hlídání dodržování opatření v době pandemie. A snad všichni vědí, že městská i státní policie v Praze rozhodně netrpí dostatkem strážníků a policistů.“

Nevím, jakými nařízeními či předpisy se městští policisté řídí, ale ze všech stran jsou slyšet hlasy, že dnes se soustřeďují stále hlavně na dodržování zákazů parkování či dodržování nejrůznějších dopravních omezení, než na tu obyčejnou, pochůzkovou službu a udržování pořádku v ulicích, což by mělo být jejich prioritou.

městská policie

V hledání úspor už došlo na pražském magistrátu i na řady městské policie. Pirátská koalice zkrátka dnes a denně předkládá další důkazy, že i na radnici se najdou lidé, naprosto odtržení od každodenní reality; ilustrační foto archiv

Je jasné, že pražský magistrát hledá způsoby, jak se vyrovnat s miliardovými ztrátami, které město utrpělo kvůli koronavirové pandemii. Cesty, které si k tomu ale vybírá, mají bohužel zatím dopad hlavně na běžné obyvatele Prahy. Ať už jde o omezování spojů městské dopravy, sníženou frekvenci vyprazdňování odpadkových košů v centru, zdražení nájmů v městských bytech, zastavení výstavby nové linky metra D a na mrtvém bodě je i dokončení  městského okruhu.

Stejně neuvážené je rozhodnutí pražského vedení o škrtání tabulkových míst u městské policie. Doplatí na to bezpečnost v hlavním městě a samozřejmě i jeho obyvatelé. Patrik Nacher použil pro tento nezodpovědný krok hezké přirovnání. Je to prý „podobné, jako by se město v době povodní zbavilo protipovodňových zábran, protože jejich skladování něco stojí“.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil