Temperamentního prcka na DAMU nechtěli. Pár měsíců mega slávy pak spláchla ledová sprcha. Tajnosti slavných
22.01.2021
Autor: FSB
Popisek: Václav Neckář ve svém filmovém debutu, oscarovém dramatu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky
Snadno rozpoznatelný hlas, chytlavá muzika, chytré texty… Na scénu nepřicházel, ale vtančil, každou písničku současně proměnil v hereckou etudu. Snil o dramatické kariéře, namísto ní se ale nakonec stal popovou legendou.
Jen se objevil, a už ho bylo všude plno. Jeho písničky se na nás doslova valily z rádia, televize, reproduktorů na všech plovárnách a v zábavních parcích… Vzápětí i doma z gramofonu i prvního magnetofonu Sonet Duo (mimochodem – hraje dodnes). Václav Neckář se stal mojí první velkou dětskou láskou a zůstal jí dodnes. Malý rtuťovitý kluk neudělal jediný poctivý krok, lehkost, s níž dodnes zpívá i vystupuje, je přímo odzbrojující. Původně toužil stát se hercem a o studium herectví se rval urputně – od přijímacích zkoušek ho vyhodili dokonce čtyřikrát. Přesto talent, který zdědil po předcích, brzy objevili i filmoví režiséři. Například na jeho Miloše Hrmu z oscarového snímku Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky diváci určitě nikdy nezapomenou.
Bráním se dojetí:
Hvězdička z operety
Narodil se 23. října 1943 a po svých předcích měl opravdu co dědit. Dnes již málokdo ví, že idol stříbrného plátna Eduard Dubský, který odstartoval filmovou kariéru během druhé světové války s režisérem Bořivojem Zemanem ve zlínských Baťových ateliérech, se ve skutečnosti jmenoval také Neckář a byl strýcem populárních bratrů Václava a Jana. Divadelním hercem a tanečníkem byl i jejich otec a až do roku 1948, kdy ztratil angažmá, působil ve Státním divadle Zdeňka Nejedlého v Ústí nad Labem, v němž pracovala jako ekonomka jejich maminka. Temperamentní Václav začal zpívat možná ještě dřív než mluvit, písničky prostě odjakživa miloval. Není divu, že si ho na jedné soutěži lidové tvořivosti všiml dirigent divadelního orchestru a začal ho využívat v dětských úlohách operních představení. Toto období ale skončilo, když začal mutovat.
Hříbě:
Na DAMU ho nechtěli
To ho ale neodradilo, když si něco usmyslel, šel si za svým snem přes všechny překážky. Dál se učil hrát na klavír, rozšiřoval si hudební vzdělání, především ale toužil po herecké kariéře. Po maturitě se přihlásil k přijímačkám na pražskou DAMU, jenže neuspěl. S urputností sobě vlastní se pak pokoušel o přijetí ještě třikrát. Marně. Současně si ale začal pohrávat s představou kariéry sólového zpěváka, a tak se později zdokonaloval u profesora Karenina, u kterého začínal i Karel Gott. V roce 1962 nastoupil jako herecký elév do Divadla pracujících v Mostě, které s ním ale na jaře 1964 ukončilo spolupráci, a tak udělal úspěšně konkurz, při němž se poprvé v životě setkal s Martou Kubišovou, a přešel do plzeňského hudebního divadla Alfa.
Bim bam:
Hvězda světového formátu
V západních Čechách natočil první nahrávky pro rozhlas a brzy nazpíval některé písničky i pro pražské studio. Hity jako Lékořice, Hříbě nebo Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě bodovaly v hitparádách a mladý zpěvák rychle získával popularitu. V Plzni se ještě stačil seznámit se svou budoucí ženou Jarkou Žlábkovou, která byla baletkou Divadla J. K. Tyla. Vzali se v roce 1974 a měli spolu syna Václava. Není divu, že stále populárnější zpěvák neunikl pozornosti Darka Vostřela, ředitele pražského divadla Rokoko, který s ním v roce 1965 podepsal smlouvu. Cesta k úspěchu byla otevřená. V Rokoku odstartovala jeho spolupráce s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou, která později vyvrcholila vytvořením slavného tria Golden Kids. Jejich jevištnímu projevu napomohl dodat ojedinělosti slavný tanečník, choreograf a taneční pedagog Frank Towen, vlastním jménem František Novotný, s jehož přispěním se proměnila tuzemská populární hudební scéna v do té doby v naprosto nevídanou show.
Ostře sledované vlaky:
Zpívající princátko
Všiml si ho i začínající režisér a představitel takzvané nové vlny Jiří Menzel, který hledal hlavního představitele do filmu Ostře sledované vlaky. Role nesmělého mladičkého železničáře Miloše Hrmy se Neckář zhostil výborně, a když film získal Oscara, zrodila se i česká filmová hvězda. V následujících letech si zahrál v řadě filmových projektů, mimo jiné v komedii Hynka Bočana Soukromá vichřice, ztvárnil postavu studenta Tadeáše Vrány v hašlerovském muzikálu Zdeňka Podskalského staršího Ta naše písnička česká, adventistu Pavla Hvězdáře v černé komedii Jiřího Menzela Skřivánci na niti, nemohl chybět v hudebním seriálu Československé televize Píseň pro Rudolfa III.… Největší divácký ohlas ale zaznamenal jako princ v úspěšném komediálním pohádkovém muzikálu Šíleně smutná princezna, kde si zahrál s kolegyní z divadla Rokoko Helenou Vondráčkovou.
Znám jednu starou zahradu:
z pohádky Šíleně smutná princezna
Nevídaná show Marka Towena
Spolupráce s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou a obrovský nárůst popularity vyvrcholily v roce 1968 odchodem z Rokoka a vznikem pěveckého tria Golden Kids. V kariéře všech tří se jedná sice jen o velmi krátké, ale stěžejní období. Dva koncertní programy, nadstandardní písně domácího původu, výběr kvalitních songů cizí provenience, vavříny ze zahraničních festivalů, prodejnost desek ohrožující pozici Karla Gotta, to vše byla slavná éra s neslavným koncem. Existenci Golden Kids ukončila po pouhých patnácti měsících slávy státní moc. Definitivní NE padlo v únoru 1970, kdy byla Martě zakázána jakákoli umělecká činnost. Existenční nejistotu po rozpadu legendárního tria řešil Václav nejprve dočasným hostováním v Divadle Na zábradlí, v němž hrál v představení Mlynář a jeho dítě. Nakonec ale založil s bratrem Janem vlastní kapelu Bacily a pokračoval v sólové kariéře.
Soud:
(Pokračování v pondělí 25. ledna)

Vložil: Adina Janovská