Nikdy nekončící hra na mrtvého. Babiš zkonstatoval, že roušky jsou na nic. Komentář Štěpána Chába
komentář
22.01.2021
Autor: Facebook
Popisek: Andrej Babiš, všemocný
Korona vybírá další zatáčku. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima po kritice opatření proti koroně skončil na JIPce ve vážném stavu. A ne, nepodal si ho v temné uličce krizový tým ministra Hamáčka, ale právě korona. A jedna vyměněná manželka z Výměny manželek prohlásila, že slabé kusy musí jít, přičemž si nevšimla, že odchází i ty silné kusy. Antirouškaři ze Staroměstského náměstí zase nemyslí na to, že chytit koronu může být občas docela nepříjemná položka v životě lidském.
„Dost nemile mě překvapilo, že jsem si v kovido-genetické loterii vytáhl tu kratší sirku, která mne přinutila bezmála týden nahlížet ďáblovi do tváře. Ve vší pokoře musím ale přiznat, že z portfolia krátkých sirek jsem si vytáhl pořád ještě tu delší. Měl jsem z p*dele kliku,“ napsal jeden z těch, kdo si covid užil v celé jeho kráse, na weblogu D-Fens. „Můj fyzický a psychický stav po šesti dnech ve špitále bych přirovnal k následkům útoku mozkomorů,“ doplnil. Jeho článek si přečtěte, zabruste i do diskuse. Nebylo mu pětaosmdesát, neměl cukrovku, netrpěl obezitou. Korona není sranda. Prostě není.
Kamarád spáchal sebevraždu, kyslo nám pivo
Jenže není sranda jako sranda. V diskusi magazínu Měšec.cz se zjevila zkušenost z druhé strany. Z té, kterou postihly protikoronové restrikce nejtvrději: „Já chodím uklízet, abych aspoň zaplatila školku, manžel se snaží udržet aspoň výdejní okno, před Vánoci, jak nám otevřeli podniky na týden, jsme nakoupili tankové pivo, následně je zavřeli a zkazilo se nám asi 5 tisíc litrů. Nemáme kde brát. Nemáme už rezervy, ty jsme vyčerpali během roku, protože už to je skoro rok, co máme střídavě zavřeno, omezeno... pravděpodobně přijdeme o dům, ok, je to jen ‘věc‘, auta jsme prodali. Nic víc nemáme. I kdybychom šli do bytu, není z čeho platit. Nevíme, co bude. Kamarád spáchal sebevraždu před 3 týdny, má konečně klid,“ napsala manželka podnikatele, který je v koncích. Psala o exekucích, o tom, jak musí platit, ale nemají z čeho, jak jedou svou labutí píseň a jaké jsou státní kompenzace jen kapkou v moři. „Copak nevidíme, že půlka národa v době covidové doslova ‘reje držkou v zemi‘?“ doplnila. A ne, ani to není sranda. Vůbec a ani vzdáleně.
Není vší srandy konec
Do toho tu máme vakcíny. Nejsou… dobrá, počáteční zmatek, nejsou nikde, je příliš velká poptávka po celém světě. Časem budou. AstraZeneca už je těsně před schválením, brzy bude vakcín na rozdávání. Ovšem pozor. Očkovaný stále bude nosit roušku, stále bude infekční, chytí-li ho korona a stále bude moci onemocnět. Jen snad lehčí formou korony. Takže očkováním si prodloužíme tu sirku, kterou si v ‘kovido-genetické loterii‘ máme vytáhnout. Výborné. Jenže sranda nekončí ani tady.
Přichází totiž britská a africká mutace viru. Agresivnější, nakažlivější. Andrej Babiš s Janem Hamáčkem v souvislosti s tím dumají o tom, že ve veřejné dopravě a v obchodech by se měly začít nosit respirátory místo roušek. Asi došli ke zjištění, že hadr přes hubu prostě není účinný a my jej celý uplynulý rok nosili úplně zbůhdarma. No, nejspíš ano. Nandejte si roušku a zkontrolujte, kde všude vám to volně luftuje. Kolem nosu? Kolem spodní čelisti? Líce hezky v průvanu? Je to neúčinné a zbytečné. A ano, respirátory by dávaly daleko větší smysl. Jeden kvalitní za 200,- na 24 hodin. Pak vyhodit. A nosit den co den celý měsíc. To bude průvan v už teď prázdných peněženkách.
Jenže jsou tu ty mutace. Britská mutace prý ovládne trh s koronou do dvou až čtyř měsíců. Podle společnosti Pfizer vakcína bude účinná i na tuto mutaci. A kdy dojde k mutaci, která přehodí výhybky? A to tak, že bude rezistentní vůči očkování. Páni, pak se zase zamkneme a budeme čekat další rok na záchranný kruh. A záchranný kruh se nám stane spíše začarovaným kruhem. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro CNN Prima News řekl, že vlna s britskou mutací, která nás čeká v dalších týdnech, bude pěkná jízda. Restrikce se budou muset zpřísnit. Zavření budeme přinejmenším do začátku dubna. Pokud nám ta potvora nezmutuje a stihneme se do léta proočkovat, mohli bychom mít klid. Jenže vakcína nedopřeje očkovanému celoživotní ochranu. Takže stihneme očkovat během léta a vlastně v listopadu už zase můžeme najet na restrikce, protože účinná ochrana nejspíš bude v prachu (zatím nikdo neví a netuší kdy). Je to trochu výhled do nekonečna, zdá se mi.
Pak je tu samozřejmě naše vláda. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid,“ řekl ve Sněmovně ministr zdravotnictví Jan Blatný. Co si o tom myslet? Jsou to jednotky, jak tvrdí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek? Ale co tam v těch statistikách, do paroma, dělají?
Totální lockdown
A tak mě tak zajímá – proč jsme ještě nedospěli k tomu, aby došlo k totálnímu lockdownu? Možnost jen na hodinu denně ven, uzavřít všechno, co uzavřít jde, zavést výdejní okénka i u obchodů a vydržet to dva týdny. Pak otevřít a s efektivitou exekutora nastartovat trasování, kde by se okamžitě, ne čtyři dny po kontaktu, zjišťovalo možné šíření. Bylo by to rozhodně levnější, než současný lockdown nelockdown. Jenže to by mohlo vést i k malým beta-kriminálům, které chce zavést Sasko v Německu a kam chce zavírat ty, kteří se opakovaně vzepřeli restrikcím. Kde je ta hranice mezi ochranou společnosti a jejím uvězněním? A kde se Sasíci inspirovali? No přece v Číně. Přísnost musí být? A platí to vždy jen odshora dolů? Naopak to nejde? Nakonec ještě ta jasnovidná vyměněná manželka, odkaz ZDE. Proč u mě začíná narůstat pocit, že je to všechno takové nějaké zbabrané. Jako kdyby do dortu zapekli nahnilou žábu. Zavřít všechno, na chvíli, nebo otevřít všechno, na pořád. To, co je mezi tím, je k ničemu.

Vložil: Štěpán Cháb