Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Historický vzkaz Kateřiny Veliké odpůrcům očkování: „Jste idioti, opravdoví hlupáci a ignoranti.“ Fejeton Jiřího Macků

13.01.2021
Historický vzkaz Kateřiny Veliké odpůrcům očkování: „Jste idioti, opravdoví hlupáci a ignoranti.“ Fejeton Jiřího Macků

Foto: Imdb.com (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Kateřina Veliká ve stejnojmenné britské televizní minisérii. Hraje ji Helen Mirrenová

Je to zpráva stará jenom několik hodin: středem Londýna prošel a Piccadilly Circus třikrát obešel tisícihlavý dav, vedený drobnou dámou (identifikovanou jako jistá lady Ellizabeth), opakovaně podrážděně skandující „We are not sheep, we are not sheep! We refuse vaccination!“

Blbost, že jo? Fake news. Ve skutečnosti se totiž všechno událo v Praze, kde dav, vedený jedním vytuněným příslušníkem Security a jedním Fantomasem barvy čerstvé plísně ve skutečnosti skandoval cosi o ovcích a odmítání očkování. 

Se smrtonosným virem na návštěvu carského dvora

Střih, zpět do Anglie, ale tentokrát hluboko do historie. Skoro čtvrt tisíciletí před brexitem, přesně v roce 1768, odcestoval britský lékař Thomas Dinsdale do Petrohradu, aby naočkoval Kateřinu II. Velikou a jejího syna proti lidstvo kosícím neštovicím. Tak je to podle historie i Wikipedie. Drobný detail k doplnění historických skutečností nabídla jedna scéna první části čtyřdílné televizní minisérie o této ruské imperátorce. Milovnici moci a mužů, mimořádně vzdělané a chytré ženě, za všech okolností chladně uvažující.

 

Grigorij Potěmkin a Kateřina II. Veliká, jak je znají návštěvníci petrohradské Ermitáže

Pár dní před Dinsdalovým příjezdem došlo v parku Petrodvorců k prvnímu osudovému setkání devětatřicetileté Kateřiny s o deset let mladším ambiciózním důstojníkem Grigoriem Potěmkinem. Byl u toho i jeden ministr (tuším jménem Orlov, ale není celkem jedno, jak se kteří ministři kdy jmenovali?), jenž s despektem nadhodil otázku, zda je pravda, že panovnice onoho britského lékaře osobně pozvala. To následující již jde na úkor scénáristy: „Ano, hodlám to vyzkoušet. Je to sice riziko, ale přece celý život je risk, že ano?“ obrátila se na Potěmkina. A její budoucí milenec jí složil první poklonu: „Pokud vím, důkazy svědčí pro vaši volbu.“

 

Role Kateřiny II. Veliké se v televizním seriálu zhostila hvězdná anglická herečka Helen Mirrenová, která byla za svůj výkon nominovaná na prestižní Zlatý glóbus

Kateřina II. Veliká byla panovnice skutečně hodna svého jména. Její vláda se nazývá Zlatým věkem Ruska, neboť pozvedla zemi v duchu moderních evropských principů. Jistě i proto stála za jednou z prvních očkovacích kampaní. V té době to byla naprosto přelomová metoda, které lidé nedůvěřovali, přesto se ruská carevna odhodlala jít příkladem. Nebylo to bez rizika, mohla na neštovice zemřít. Thomas Dinsdale jí jednoho říjnového večera očkovací látku osobně aplikoval: do tří zářezů na ruce rozdrtil několik puchýřků s neštovicemi. Virem, jenž tehdy dokázal usmrtit téměř třetinu všech nakažených. Po vzoru své panovnice se poté během dvou let nechalo očkovat prvních dvacet tisíc Rusů.

 

V roli Grigorije Potěmkina se představil australský herec Jason Clarke

Bojácní nedůvěřivci zapěli na náměstí společnou notou

A ještě jednou zpět do Londýna, tentokrát aktuálně. Ta drobná žena, ve vymyšleném průvodu identifikovaná jako jistá lady Elizabeth, ve skutečnosti dnes již čtyřiadevadesátiletá anglická královna Alžběta II., se spolu se svým o pět let starším manželem princem Philipem nechala minulých dnech proti covidu-19 očkovat.

 

Britská královna se již, spolu se svým manželem, nechala naočkovat proti covidu. Foto Facebook

Jsou to jednoznačné vzkazy dvou vládkyň ze dvou trůnů dvou říší, které rozděluje více než dvě století. Kateřina II. Veliká se před ruským lidem stala dobrovolně pokusným králíkem, a možná i díky očkování žila a vládla ještě dalších 28 let. Dala si prý vždy záležet na tom, aby se po zemi šířilo, že skeptičtí nevěřící Ivanové jsou „idioti, opravdoví hlupáci, ignoranti nebo zlí lidé.“ Nutno dodat, že se přitom obracela především ke zcela nevzdělaným a nedůvěřivým prostým lidem. Přesto ještě do konce 18. století, a tedy i vladařčiných dnů, počet jejích očkovaných poddaných přesáhl dva milióny, což tehdy činilo šest procent populace. Rovněž Alžběta II. se nechala očkovat nevyzkoušenou vakcínou, aby šla i na sklonku svých dnů vzorem všem britským poddaným. 

Zato jistý domácí ex-vládce, táborový řečník Václav I., prý něco podobného rozhodně nepodstoupí. Nikdo ho k tomu nemůže nutit, dramaticky oznámil národu. Ale kdo by asi tak tohoto exhibujícího umíněnce nutil? Máme demokracii, právo volby, a on navíc není žádná ovce. Tím méně nějaký vzor.

 

Vložil: Jiří Macků