Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veverky chtějí do voleb za Okamuru, ten se k nim moc nehlásí. Navíc se rozešel manželský pár Bárta - Klasnová

05.09.2013
Veverky chtějí do voleb za Okamuru, ten se k nim moc nehlásí. Navíc se rozešel manželský pár Bárta - Klasnová

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Předseda Véček Vít Bárta

Alespoň tedy názorově. Věci veřejné se rozhodly, že v předčasných volbách nebudou kandidovat samostatně. Hodlají se přidat k hnutí Úsvit přímé demokracie podnikatele a senátora Tomia Okamury, který již naopak záměr kandidovat avizoval.

Předseda véček Vít Bárta nechtěl komentovat, zda se v barvách Úsvitu objeví i on sám. Jeho manželka a donedávna šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová s tímto spojením nesouhlasí a kandidovat rovnou odmítla.

„K tomu, že já sama nebudu do sněmovny znovu kandidovat, jsem však spěla již delší čas a nynější politická situace mému rozhodnutí jen nahrála,“ uvedla Klasnová pro server Novinky.cz. „Rozhodně považuji za správné, že nebudu kandidovat – protože by to bylo zcela proti mému přesvědčení – na listině Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury,“ dodala s tím, že se chce plně věnovat komunální politice. 

Babák kvůli tomu rezignoval

Rovněž poslanec Michal Babák se odmítl na projektu podílet. „Rezignoval jsem kvůli tomuto řešení na post místopředsedy Věcí veřejných a voleb se nezúčastním. Nesouhlasí s tím ani spousta dalších lidí,“ řekl serveru IDnes.cz. Véčka podle něj měla kandidovat samostatně.

Odstoupil i další místopředseda Zdeněk Renc, podle kterého spojení zorganizoval předseda Bárta. „Nesouhlasím s tím, co Vít Bárta udělal,“ říká Renc. „Řekl, že kdybychom kandidovali, byla by to katastrofa, že na to ani nejsou peníze a že bychom sami nedostali ani půl procenta,“ cituje iDnes.cz.

Senátor Okamura již dříve uvedl, že o některé véčkaře by zájem mít mohl. „Pakliže by šlo například o úspěšné starosty, kteří byli opakovaně zvoleni ve svých městech a obcích, či špičkové renomované lékaře, kteří v řadách VV jsou, tak je to určitě k diskusi,“ řekl s tím, že on dělí lidi pouze na slušné a neslušné.

Okamura: Dozvídám se to z médií

Pak ale, pod dojmem zpráv z médií, v úterý v poledne napsal: „Nemám žádnou oficiální zprávu o tom, že VV podpoří Úsvit, nyní sedím na schůzi ústavně-právního výboru Senátu a vše se tedy dovídám z médií.  Stále však platí, že jsem vyzval opakovaně všechny slušné občany, iniciativy, hnutí i strany, aby podpořili změnu systému směrem k přímé demokracii tzn. zákony o referendu, přímé volbě a odvolatelnosti politiků a hmotné a trestní odpovědnosti pro politiky,  soudce, státní zástupce a exekutivy. Jen zásadní změna systému může přinést zlepšení pro naší republiku. Těší mě, že zájem o podporu hnutí Úsvit přimé demokracie Tomia Okamury projevuje mnoho politických i občanských subjektů, mezi nimi například strana Moravané, Hnutí za přímou demokracii, NS-Lev21 a mnoho desítek dalších. Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury bude mít zcela samostatné kandidátky a nebude vytvářet žádnou předvolební koalici.“

Tomio Okamura tedy naposledy uvedl, že zájem o spolupráci s jeho Úsvitem přímé demokracie má strana Moravané, Hnutí za přímou demokracii či NS-LEV 21 vedený expremiérem Jiřím Paroubkem. Na to ale reagoval pro Parlamentní listy.cz politolog Lukáš Jelínek. „Pro mne nejrůznější veřejná prohlášení Okamury a jeho Úsvitu nejsou moc přesvědčivá, a navíc takové ty výroky kdo a s kým kam půjde a kdo se s kým bavil, jsou někdy mimo,“ pronesl k tomu Jelínek.

Politolog: Ve VV je chaos

Podle něj ale „domlouvání“ o propojení sil často funguje v případě malých stran tak, že se členové jednoho subjektu baví s členy druhé subjektu a přitom ani nemají mandát cokoliv domlouvat. „Jenom se prostě jen tak baví o tom, že by bylo vhodné, aby právě oni osobně spolupracovali. Něco podobného se odehrávalo i mezi lidovci a LESem, když se Martin Bursík snažil dostat na kandidátku lidovců... Dnešní situace kolem VV se poměrně těžko komentuje, je to taková ukázka chaosu nebo velmi těžko sledovatelné změti malých uskupení, kde levá ruka neví, co dělá pravá. Všichni se ale prý snaží udělat něco pro společný zájem anebo pro společné dobro oněch stran. Nakonec se však často ukáže, že se velmi rychle rozejdou na základních věcech, což zažil třeba kdysi Jiří Paroubek, když se snažil sblížit s Národními socialisty. Situace nakonec tady dospěla k rozštěpení Národní socialistické strany, která už ale i tak byla poměrně dost minoritní,“ podotkl Jelínek.

jav, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace