Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veverky chtějí do voleb za Okamuru, ten se k nim moc nehlásí. Navíc se rozešel manželský pár Bárta - Klasnová

05.09.2013
Veverky chtějí do voleb za Okamuru, ten se k nim moc nehlásí. Navíc se rozešel manželský pár Bárta - Klasnová

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Předseda Véček Vít Bárta

Alespoň tedy názorově. Věci veřejné se rozhodly, že v předčasných volbách nebudou kandidovat samostatně. Hodlají se přidat k hnutí Úsvit přímé demokracie podnikatele a senátora Tomia Okamury, který již naopak záměr kandidovat avizoval.

Předseda véček Vít Bárta nechtěl komentovat, zda se v barvách Úsvitu objeví i on sám. Jeho manželka a donedávna šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová s tímto spojením nesouhlasí a kandidovat rovnou odmítla.

„K tomu, že já sama nebudu do sněmovny znovu kandidovat, jsem však spěla již delší čas a nynější politická situace mému rozhodnutí jen nahrála,“ uvedla Klasnová pro server Novinky.cz. „Rozhodně považuji za správné, že nebudu kandidovat – protože by to bylo zcela proti mému přesvědčení – na listině Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury,“ dodala s tím, že se chce plně věnovat komunální politice. 

Babák kvůli tomu rezignoval

Rovněž poslanec Michal Babák se odmítl na projektu podílet. „Rezignoval jsem kvůli tomuto řešení na post místopředsedy Věcí veřejných a voleb se nezúčastním. Nesouhlasí s tím ani spousta dalších lidí,“ řekl serveru IDnes.cz. Véčka podle něj měla kandidovat samostatně.

Odstoupil i další místopředseda Zdeněk Renc, podle kterého spojení zorganizoval předseda Bárta. „Nesouhlasím s tím, co Vít Bárta udělal,“ říká Renc. „Řekl, že kdybychom kandidovali, byla by to katastrofa, že na to ani nejsou peníze a že bychom sami nedostali ani půl procenta,“ cituje iDnes.cz.

Senátor Okamura již dříve uvedl, že o některé véčkaře by zájem mít mohl. „Pakliže by šlo například o úspěšné starosty, kteří byli opakovaně zvoleni ve svých městech a obcích, či špičkové renomované lékaře, kteří v řadách VV jsou, tak je to určitě k diskusi,“ řekl s tím, že on dělí lidi pouze na slušné a neslušné.

Okamura: Dozvídám se to z médií

Pak ale, pod dojmem zpráv z médií, v úterý v poledne napsal: „Nemám žádnou oficiální zprávu o tom, že VV podpoří Úsvit, nyní sedím na schůzi ústavně-právního výboru Senátu a vše se tedy dovídám z médií.  Stále však platí, že jsem vyzval opakovaně všechny slušné občany, iniciativy, hnutí i strany, aby podpořili změnu systému směrem k přímé demokracii tzn. zákony o referendu, přímé volbě a odvolatelnosti politiků a hmotné a trestní odpovědnosti pro politiky,  soudce, státní zástupce a exekutivy. Jen zásadní změna systému může přinést zlepšení pro naší republiku. Těší mě, že zájem o podporu hnutí Úsvit přimé demokracie Tomia Okamury projevuje mnoho politických i občanských subjektů, mezi nimi například strana Moravané, Hnutí za přímou demokracii, NS-Lev21 a mnoho desítek dalších. Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury bude mít zcela samostatné kandidátky a nebude vytvářet žádnou předvolební koalici.“

Tomio Okamura tedy naposledy uvedl, že zájem o spolupráci s jeho Úsvitem přímé demokracie má strana Moravané, Hnutí za přímou demokracii či NS-LEV 21 vedený expremiérem Jiřím Paroubkem. Na to ale reagoval pro Parlamentní listy.cz politolog Lukáš Jelínek. „Pro mne nejrůznější veřejná prohlášení Okamury a jeho Úsvitu nejsou moc přesvědčivá, a navíc takové ty výroky kdo a s kým kam půjde a kdo se s kým bavil, jsou někdy mimo,“ pronesl k tomu Jelínek.

Politolog: Ve VV je chaos

Podle něj ale „domlouvání“ o propojení sil často funguje v případě malých stran tak, že se členové jednoho subjektu baví s členy druhé subjektu a přitom ani nemají mandát cokoliv domlouvat. „Jenom se prostě jen tak baví o tom, že by bylo vhodné, aby právě oni osobně spolupracovali. Něco podobného se odehrávalo i mezi lidovci a LESem, když se Martin Bursík snažil dostat na kandidátku lidovců... Dnešní situace kolem VV se poměrně těžko komentuje, je to taková ukázka chaosu nebo velmi těžko sledovatelné změti malých uskupení, kde levá ruka neví, co dělá pravá. Všichni se ale prý snaží udělat něco pro společný zájem anebo pro společné dobro oněch stran. Nakonec se však často ukáže, že se velmi rychle rozejdou na základních věcech, což zažil třeba kdysi Jiří Paroubek, když se snažil sblížit s Národními socialisty. Situace nakonec tady dospěla k rozštěpení Národní socialistické strany, která už ale i tak byla poměrně dost minoritní,“ podotkl Jelínek.

jav, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová