Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zažil nejkrásnější dar z lásky i velké smíření po čtyřiceti letech. Jen velkolepou oslavu už nestihl. Tajnosti slavných

08.01.2021
Zažil nejkrásnější dar z lásky i velké smíření po čtyřiceti letech. Jen velkolepou oslavu už nestihl. Tajnosti slavných

Autor: TV Nova

Popisek: Radoslav Brzobohatý jako Václav Král v nekonečném seriálu televize Nova Ulice

AUDIO / VIDEO Na krásnou roli čekal trpělivě a dlouho. Marně, Jirásková ho podrazila. Milující žena se ale rozhodla, že to tak nenechá. A nakonec si přece jen i zhrzená Jiřina dala říct. Jen velkolepou oslavu svých osmdesátin už nestihl. (Pokračování ze středy 6. ledna)

Na prahu osmdesátých let se zrodila nová velká láska a populární pár Bohdalová-Brzobohatý se rozešel. Naštěstí pro ně tenkrát ještě u nás neexistoval bulvár, takže hektické události, které obrátily jejich životy vzhůru nohama, veřejnost příliš nevnímala. Radoslav Brzobohatý byl stálicí, na kterou se chodilo do pražského Divadla na Vinohradech, a na televizní obrazovce byl téměř jako doma. Bez práce si nedovedl svůj život vůbec představit a stěží by tehdy uvěřil, že má před sebou jedno z nejkrutějších zklamání. Jak ale říká prastaré přísloví, všechno zlé bývá vždy k něčemu dobré. Ze smrti prý strach neměl, jak říkal, nic netrvá věčně a podstatou života je život užitečně a dobře prožít. A s oblibou dodával: „Nebojím se toho okamžiku, jen ho oddaluju.“

 

Sněženky a machři:

Padesátník na roztrhání

Třetí svatbu Radek stihl ještě před oslavou padesátin, vzápětí natáčel s režisérem Karlem Smyczkem další českou komedii Sněženky a machři, která se stala legendou a dodnes je pro televize zárukou vysoké divácké sledovanosti. Mezitím natočil několik televizních inscenací, zatímco jeho krásná Slovenka Hana Gregorová měla ještě podepsaných několik smluv na televizní inscenace na Slovensku. Stihla ještě ztvárnit jednu z vedlejších postav, Julču, v mimořádně úspěšné koprodukční historické komedii režiséra Juraje Jakubiska Tisícročná včela, která se stala hitem i díky hudbě Petra Hapky. Vzápětí otěhotněla a současně se snažila vyřešit svoji budoucnost v tehdy ještě československé metropoli. Události se na novomanžele sypaly jako zrní z protrženého pytle. Dne 2. února 1983 Hana porodila syna Ondřeje a 1. března měla úspěšnou premiéru Smyczkova nesmrtelná teenagerská komedie.

 

Tři lodě:

Jenže co dál?

Slovenská televize si na Hanu sice i pak občas vzpomněla, získání stálého angažmá v českém divadle bylo ale se slovenštinou nepravděpodobné, a tak si poradila po svém. Na herectví nikdy nelpěla, takže sotva to bylo možné, vrhla se na podnikání. Nejprve založila ubytovací agenturu, po přestěhování do Říčan, kde si manželé pořídili luxusní vilu s velkým pozemkem, zimní zahradou a krytým bazénem, otevřela solárium. Její o dvacet let starší manžel byl ale dál na roztrhání, před filmovou kameru se sice vracel jen sporadicky, důvodem ale nebyl nezájem produkcí, nýbrž jeho extrémní pracovní vytížení. Vedle divadla neustále natáčel pro televizi, kromě inscenací ztvárnil i řadu postav v úspěšných seriálech, od kapitána Šembery v Dobré Vodě přes legendárního lupiče Václava Babinského ve Slavných historkách zbojnických a Rudolfa Hajného v historické epopeji osvědčeného tvůrčího tandemu Jaroslav Dietl – Jaroslav Dudek Synové a dcery Jakuba Skláře až po krejčího Mirka Vitáska v Rodácích a Bernharda Berwitze v úspěšném projektu režiséra Františka Filipa Cirkus Humberto, natočeném podle stejnojmenného románu Eduarda Basse.

 

Budu volat mám tě rád:

Černá můra Jiřina

Ta vstoupila do Radkova života počátkem devadesátých let a měla stejné křestní jméno jako jeho druhá exmanželka, zhrzená ‘Bohdalka‘. Poté co obsadila 30. května 1990 ředitelský post v pražském Divadle na Vinohradech Jiřina Jirásková, začal dostávat rolí čím dál méně. „Když byla ředitelkou na Vinohradech, tak Radek, tehdy v plné síle, přestal dostávat role. Nehrál nic, byl tam jako rekvizita. Nechtěl odejít, čekal, že dostane třeba k pětašedesátinám krásnou roli, ale nic. Paní Jirásková ho tam prostě nechtěla,“ prozradila až po jeho smrti Hana Gregorová magazínu Dnes+TV. Rozpory mezi ním a Jiráskovou se stupňovaly, až vyvrcholily v roce 1999 jeho okamžitým odchodem z angažmá. Když si pak do dvou dnů nevyklidil skříňku v šatně, našel své věci na vrátnici, nacpané do igelitové tašky. Později svůj odchod komentoval slovy: „Z Vinohrad jsem neodcházel v dobrém, ale už se k tomu nechci vracet – to bych zase pomlouval Jiráskovou a já už ji pomluvil několikrát, to stačí.“ Nebyl jediný, obdobně ze dne na den odešel mimo jiné například i Petr Haničinec, který dostal od Jiráskové po dvaačtyřiceti letech v angažmá výpověď poštou.

 

Má pouť:

se synem Ondřejem v Manéži Bolka Polívky v roce 2002

Jako bez duše

Odchod z Vinohrad pro něj znamenal obrovskou ránu. Hrál sice dál, hostoval například v Mladé Boleslavi či v pražském Hudebním divadle Karlín, kde se dokonce znovu rozpomněl na své pěvecké umění a úspěšně se uplatnil i v muzikálovém repertoáru. Zahrál si například senátora Troubela v broadwayském muzikálu Klec bláznů, ministra Mášu v projektu Anděl s ďáblem v těle či titulní roli v muzikálu Zorba. Kolem Divadla na Vinohradech se ale zdráhal byť jen projít. „Radek, i když se tváří hrozně hrdinsky, že je F. L. Věk a všechny hrdinné role dohromady, v životě není tak hrdinný typ, to si ho lidé ztotožňují s jeho rolemi. On je úplně jiný, je introvert a nekonfliktní,“ prozradila o něm Hana v dokumentu TV Barrandov Tajemství Radoslava Brzobohatého. „Vím, že z toho byl ve velkém stresu a že je pro něj divadlo vším. V tu chvíli jsem se rozhodla, že pro něj zkusím vytvořit divadlo.“ A když si temperamentní Slovenka vzala něco do hlavy, svůj nápad vždy dotáhla do konce.

 

Sněženky a machři po 25 letech:


Divadlo pro lásku

Historie nové pražské divadelní scény se začala psát v červnu 2002, kdy vznikla umělecká agentura Pierot a její první představení s Radkem a Hanou Maciuchovou, nazvané Chvilková slabost, které se pak hrálo až do prosince 2011. Cílem bylo vytvořit stálou scénu, postavenou na výrazných osobnostech. V květnu 2003 získala agentura pronájem prostor bývalého Divadla hudby v Opletalově ulici, v samém centru Prahy, v těsném sousedství Václavského náměstí. Napůl zdevastované prostory ale nejprve spolykaly spoustu peněz a měsíce dřiny. Konečně hotovo bylo v roce 2004, kdy zahájilo provoz Divadlo Radka Brzobohatého s vlastní divadelní restaurací a kavárnou. Jeho oficiální producentkou a ředitelkou se stala Hana, duchovním otcem Radek. Rozhodně ale nešlo o divadlo jednoho nerce, naopak dávalo prostor mladým začínajícím tvářím i osvědčeným matadorům. A jednou z priorit se stalo uvádění dosud neinscenovaných titulů světové dramatické tvorby, od odlehčených konverzačních a hudebních komedií až po náročnější tituly. A Radek byl konečně zase šťastný.

 

Staroměstské náměstí:

Filmové odpuštění

I po změně režimu zůstával Radek Brzobohatý pro tvůrce jistotou, na kterou lze vsadit, takže dál velmi intenzivně spolupracoval s televizí. Před filmovou kamerou se objevoval jen sporadicky, v roce 2008 ale přece jen došlo i na Sněženky a machry po 25 letech. A v roce 2012 se režisérovi Jiřímu Strachovi podařil malý zázrak – po čtyřiceti letech dostal znovu společně před kameru někdejší slavné manžele Jiřinu Bohdalovou a Radka Brzobohatého! Vrásky z lásky, laskavý, dojemný i vtipný příběh bývalého učitele Oty a jeho dřívější partnerky, bývalé herečky Jany, měly premiéru 12. dubna 2012. Oběma Jiřinám, které se zapsaly do Radkova života, Bohdalové i Jiráskové, vynesly nominaci na Českého lva a sklízely úspěchy i na zahraničních festivalech. Během celoživotní kariéry si Radek Brzobohatý zapsal do filmografie téměř čtyři stovky filmových a televizních projektů. Už v roce 1968 byl v divácké anketě časopisu Kino vyhlášen nejlepším hercem posledních dvaceti let. V roce 1982 získal za svůj výkon v seriálu Dynastie Nováků Zlatý květ, v roce 1988 se stal zasloužilým umělcem, v roce 2002 mu byla udělena Cena Senior Prix a o čtyři roky později Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. A v roce 2011 byl uveden do Dvorany slávy televizní ankety TýTý.

 

Vrásky z lásky:

Ani se nestihl rozloučit

Navzdory stupňujícím se zdravotním problémům si mimořádný herec neuměl bez práce život představit. Během léta 2012 natočil s režisérem Jiřím Svobodou dokument Tajemství Radoslava Brzobohatého, který měl mít původně premiéru k jeho osmdesátinám. Pracoval do poslední chvíle, během natáčení seriálu Vyprávěj se mu ale udělalo špatně. Kvůli akutní cévní příhodě byl okamžitě převezen do pražského IKEM, ani nejlepší odborníci v čele s přednostou Janem Pirkem ho ale už nedokázali zachránit. Zemřel 12. září 2012, pouhý den před svými osmdesátinami, příčinou jeho nečekaného odchodu byla prasklá výduť břišní aorty. Svoji rodinu a přátele tím zaskočil, na druhý den totiž pro něj chystali velkolepou oslavu v pražské kavárně Cafe Cafe.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace