Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako když při ztrátě panictví dostanete kapavku. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.01.2021
Jako když při ztrátě panictví dostanete kapavku. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Bojují ženy i za 'awomen'?

V americkém kongresu se při prvním zasedání vedeném demokraty odehrála taškařice s modlitbou k někomu tam nahoře. Předsedající vzýval „monoteistického boha, který pro různé lidi znamená různé věci“ a celou estrádu zakončil slovy „amen and awomen“, protože ve své velikosti slovo amen pochopil jako slovo vzývající mužskou podstatu Boha. Nejspíš. A tak, jak mu velí šílenství této doby, měl potřebu v modlitbě ukojit i ženy, dodal tedy awomen. Všechno musí být vyvážené, i to šílenství.

Slovo men znamená muži, slovo women pak ženy. A nakonec slovo amen znamená něco na způsob – budiž, jak bylo výše řečeno – a pochází, nejspíš pro pana předsedajícího překvapivě, z hebrejštiny, nikoliv z angličtiny. Slovo awomen neznamená lautr nic. To je novotvar, takzvaný newspeak.

S Bomuženou Němec na věčné časy

Už jste četli Bomuženu Němec? Měli byste, román Divá Bára je kořenem naší literatury. Zaslechl jsem projev politika, který byl zahájen oslovením ‘Vážení občané a občanky…‘. Něco na způsob ‘Soudruzi, připravte si občanky’. Oslovení se mi zarylo do paměti, historicky jistě důležitý projev a jméno politika už méně. Základ to má stejný, musíme být vyvážení. Ve všem, za každou cenu. To, že nás to časem dovede k překvapenému mlčení z rozpaků i z hrůzy z toho, že nás někdo za cokoliv nevhodného zažaluje nebo nepřijme do práce (případně z ní vyhodí), pak bude jen další logický rychlík pro naši milou a vstřícnou dobu. Podobně vstřícnou a milou, jako při ztrátě panictví dostat kapavku. Takový dárek na uvítanou mezi promiskuitními.

Z korektnosti do hyperkorektnosti

Už se nenosí korektnost, ale přechází se k hyperkorektnosti, kdy se čelní představitelé zemí budou předhánět v tom, kdo vypustí ztřeštěnějšího fujtajblíka z úst, kterým by se zalíbil trochu přespříliš radikalizovaným choutkám aktivismu. A povede to k jedinému, k rozeštvání, k rozdělení, k opatrnosti a zažívacím problémům celé společnosti. Francouzská arcifeministka Alice Coffinová (a ano, u ní jsem si to ...ová užil skutečně hodně) už nečte nic, co napsali muži, co natočili muži, co stvořili muži. A vyzývá společnost, aby muže odstranila ze svých životů. Zatím jen mentálně, vyvážet popelářskými vozy bordel stále ještě mohou. Zatím, než místo nich vycvičí opice. Při olizování své lesbické partnerky ovšem pozapomněla, že i ji stvořil muž. Musel, zatím, než přijde doba krásného polského filmu Sexmise (pouštět jen s titulky, český dabing je úděsný), kde se lidé líhnou a láska je sprosté slovo.

...a bude hůř

J. K. Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi, na svém twitterovém profilu zkonstatovala, že lidé, kteří menstruují, jsou ženy, protože ve vysílání BBC se redaktor dopusti dalšího newspeaku, když o ženách mluvil jako o lidech, kteří menstruují, vyhýbal se je nazvat ženami (snad aby je neurazil). Lynč, který Rowlingová na internetu pak schytala, byl ohromující. A najelo se na ukřičenou ‘cancel culture’, tedy kulturu mazání. Promazávají se umělecká díla, odsouvají se do skladů, přestávají být zmiňována, protože z našeho hyperkorektního hlediska prostě nejsou vyvážená. I na Harryho Pottera časem dojde, hlavním hrdinou i padouchem je osoba čurající vestoje. To je přece neuváženost. Rowlingová spolu s desítkami dalších uměleckých celebrit podepsala prohlášení, v kterém se proti kultuře mazání vymezila. Marně, čelní představitelé ukončují modlitby amen and awomen a deklarují tím, že bude hůř.

Racionální miluji tě

Žijeme v době, kdy slova ‘miluji tě’ nahradí racionálnější otázka ‘nemýlím se?‘. Od nynějška je tak láska minovým polem. Ano, to byla vždycky, ale nikdy tam nebyly nukleární miny, které vám neurvou jen nohu, ale zlikvidují vám všechno, minulost, přítomnost, budoucnost, i všechno mezi tím. Láska se tak stane nebezpečným územím, básníci budou psát romantické poémy o menstruujících osobách, které budou plné paragrafů a odkazů na osud Jirky Kajínka. Hyperkorektní přituplost jde po základu lidského soužití. A i ta soulož bude vlastně vyjádřením politických postojů. Měli bychom vypnout internet a jít se kochat do přírody. Už navždycky.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace