Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako když při ztrátě panictví dostanete kapavku. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.01.2021
Jako když při ztrátě panictví dostanete kapavku. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Bojují ženy i za 'awomen'?

V americkém kongresu se při prvním zasedání vedeném demokraty odehrála taškařice s modlitbou k někomu tam nahoře. Předsedající vzýval „monoteistického boha, který pro různé lidi znamená různé věci“ a celou estrádu zakončil slovy „amen and awomen“, protože ve své velikosti slovo amen pochopil jako slovo vzývající mužskou podstatu Boha. Nejspíš. A tak, jak mu velí šílenství této doby, měl potřebu v modlitbě ukojit i ženy, dodal tedy awomen. Všechno musí být vyvážené, i to šílenství.

Slovo men znamená muži, slovo women pak ženy. A nakonec slovo amen znamená něco na způsob – budiž, jak bylo výše řečeno – a pochází, nejspíš pro pana předsedajícího překvapivě, z hebrejštiny, nikoliv z angličtiny. Slovo awomen neznamená lautr nic. To je novotvar, takzvaný newspeak.

S Bomuženou Němec na věčné časy

Už jste četli Bomuženu Němec? Měli byste, román Divá Bára je kořenem naší literatury. Zaslechl jsem projev politika, který byl zahájen oslovením ‘Vážení občané a občanky…‘. Něco na způsob ‘Soudruzi, připravte si občanky’. Oslovení se mi zarylo do paměti, historicky jistě důležitý projev a jméno politika už méně. Základ to má stejný, musíme být vyvážení. Ve všem, za každou cenu. To, že nás to časem dovede k překvapenému mlčení z rozpaků i z hrůzy z toho, že nás někdo za cokoliv nevhodného zažaluje nebo nepřijme do práce (případně z ní vyhodí), pak bude jen další logický rychlík pro naši milou a vstřícnou dobu. Podobně vstřícnou a milou, jako při ztrátě panictví dostat kapavku. Takový dárek na uvítanou mezi promiskuitními.

Z korektnosti do hyperkorektnosti

Už se nenosí korektnost, ale přechází se k hyperkorektnosti, kdy se čelní představitelé zemí budou předhánět v tom, kdo vypustí ztřeštěnějšího fujtajblíka z úst, kterým by se zalíbil trochu přespříliš radikalizovaným choutkám aktivismu. A povede to k jedinému, k rozeštvání, k rozdělení, k opatrnosti a zažívacím problémům celé společnosti. Francouzská arcifeministka Alice Coffinová (a ano, u ní jsem si to ...ová užil skutečně hodně) už nečte nic, co napsali muži, co natočili muži, co stvořili muži. A vyzývá společnost, aby muže odstranila ze svých životů. Zatím jen mentálně, vyvážet popelářskými vozy bordel stále ještě mohou. Zatím, než místo nich vycvičí opice. Při olizování své lesbické partnerky ovšem pozapomněla, že i ji stvořil muž. Musel, zatím, než přijde doba krásného polského filmu Sexmise (pouštět jen s titulky, český dabing je úděsný), kde se lidé líhnou a láska je sprosté slovo.

...a bude hůř

J. K. Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi, na svém twitterovém profilu zkonstatovala, že lidé, kteří menstruují, jsou ženy, protože ve vysílání BBC se redaktor dopusti dalšího newspeaku, když o ženách mluvil jako o lidech, kteří menstruují, vyhýbal se je nazvat ženami (snad aby je neurazil). Lynč, který Rowlingová na internetu pak schytala, byl ohromující. A najelo se na ukřičenou ‘cancel culture’, tedy kulturu mazání. Promazávají se umělecká díla, odsouvají se do skladů, přestávají být zmiňována, protože z našeho hyperkorektního hlediska prostě nejsou vyvážená. I na Harryho Pottera časem dojde, hlavním hrdinou i padouchem je osoba čurající vestoje. To je přece neuváženost. Rowlingová spolu s desítkami dalších uměleckých celebrit podepsala prohlášení, v kterém se proti kultuře mazání vymezila. Marně, čelní představitelé ukončují modlitby amen and awomen a deklarují tím, že bude hůř.

Racionální miluji tě

Žijeme v době, kdy slova ‘miluji tě’ nahradí racionálnější otázka ‘nemýlím se?‘. Od nynějška je tak láska minovým polem. Ano, to byla vždycky, ale nikdy tam nebyly nukleární miny, které vám neurvou jen nohu, ale zlikvidují vám všechno, minulost, přítomnost, budoucnost, i všechno mezi tím. Láska se tak stane nebezpečným územím, básníci budou psát romantické poémy o menstruujících osobách, které budou plné paragrafů a odkazů na osud Jirky Kajínka. Hyperkorektní přituplost jde po základu lidského soužití. A i ta soulož bude vlastně vyjádřením politických postojů. Měli bychom vypnout internet a jít se kochat do přírody. Už navždycky.

 

Vložil: Štěpán Cháb