Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Můžeme jen čekat, řekl Babiš. Británie jede jako namydlená. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.01.2021
Můžeme jen čekat, řekl Babiš. Británie jede jako namydlená. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: První vakcínu dostali premiér Andrej Babiš, vedoucí manéže, a válečná veteránka Emilie Řepková

„Ano, Izrael a Británie jedou, protože se rozhodují samostatně. My se na to můžeme jen dívat a čekat. To je špatně, Evropa musí jednat rychleji,“ řekl v rozhovoru pro Právo premiér Andrej Babiš na téma očkování a získávání vakcíny proti covidu. Zatímco ve Velké Británii nebo v Izraeli vakcínu dostaly už stovky tisíc lidí, v členských státech EU proces očkování probíhá citelně pomaleji. A i tak jsou tu podstatné rozdíly.

Izrael míří k milionu a půl proočkovaných. V USA už překonali 4 miliony proočkovaných. Ve Velké Británii už bylo očkováno těměř milion občanů, v Německu 265 tisíc. V České republice bylo zatím očkováno jen 15 tisíc lidí (podle počtu obyvatel a s ohledem na centrální unijní nákup i distribuci bychom teď při srovnání s Německem měli být někde na 33 tisících očkovaných). Jenže start měla Velká Británie podstatně lepší. My v Evropské unii stále analyzujeme startovní čáru, Britové už sprintují na dráze. Vlastně jsme se teď ocitli u průbířského kamene Evropské unie. Je výhoda, když za nás jedná Brusel a snaží se o centrální nákup a spravedlivé rozdělování?

Trh, který vedou byrokraté

Oproti Velké Británii bychom měli mít výhodu. Jako celek jsme podstatně zajímavější trh. Jenže trh, který vedou byrokraté. A to je pro unii už nyní velké selhání, které má reálné a velmi citelné dopady na životy všech obyvatel členských zemí. Nevidíme rapidně narůstající čísla proočkovaných, nevidíme ohromojující čísla objednávek, vidíme váhání, vidíme úředního šimla při práci, vidíme další měsíce v uzamykání a odemykání společnosti.

Mají Němci výhody? Ale ne, nemají

Zároveň je nutné poukázat na fakt, že vakcínu Pfizeru spoluvyvíjel i německý BioNTech, což by mělo dát Němcům jistou evoluční výhodu. Která je ale naprosto mizivá, protože proočkovanost v Německu je na počátku celého procesu 0,2 % obyvatel. V Izraeli jsou už nyní téměř na 12 %. Markantní rozdíl. V USA 0,9 % a v Británii 1,5 % proočkovaných. Do konce března by v USA mělo být proočkovaných 100 milionů lidí. Němci získají do března 12 milionů dávek vakcíny, která se každému ovšem musí aplikovat dvakrát. Je fascinující, že Britové, ač se na vývoji nepodíleli, jsou na osminásobku proočkovanosti oproti Němcům, kteří se na vývoji vakcíny podíleli. A výhledově ten rozdíl poroste, nebude se snižovat. Co je blbě? Kde je chyba? Nutno dodat, že čísla pochází ze statistik k poslednímu dni minulého roku.

Izrael uhání

Téma Izraele je pak samostatnou kapitolou. Izrael nákup vakcíny hodně přestřelil. Podle premiéra Babiše cenu za vakcínu přeplatil o sto procent a je tedy logické, že společnost Pfizer, která si chce vydělat, upřednostní lépe platícího zákazníka. „Když Izraelci údajně Pfizeru vakcínu přeplatili o sto procent, protože my platíme za jednu dávku kolem 12 eur, tak byli ve výhodě,“ pravil v tomtéž rozhovoru pro Právo Babiš (slovo údajně by se mělo vymazat ze slovníku spisovné češtiny).

Ale zásadní v celé věci je Evropská unie. Ano, spojit se a vyjednat společný nákup je logickým krokem. Žádaným krokem. Ale krokem, který jsme měli udělat s vědomím toho, že ten, kdo bude vyjednávat, vyjedná ty nejlepší podmínky. Izrael, USA i Velká Británie udělaly předobjednávky na vakcíny (velké množství vakcíny) již během léta. Jasně, risk. A my? V té době unie oznamámila Pfizeru – možná objednáme, myslete na nás. V listopadu pak udělala závaznou objednávku na 300 milionů vakcín. USA si už v červenci objednaly dvojnásobek.

V kuloárech se pak spekuluje o tom, jestli to není diverzní akce francouzské strany, která si myslí na svou vakcínu od společnosti Sanofi. Jenže její vývoj ještě není ukončen, ač se spekuluje o tom, že v nejbližších měsících by v Sanofi mohli bouchnout šampus, protože budou mít hotovo.

Jenže pomalost a nejistota při vyjednávání Evropské unie nám dá další nálož lockdownů, prodlouží nám všechna opatření, bude nadále plnit nemocnice. V USA i Velké Británii už očkují také vakcínou od společnosti Moderna. My ji ještě ani nebyli schopní schválit. To je efektivita potápějící se výletní lodi. A zároveň prubířský kámen Evropské unie, která nepředvádí efektivní hru diplomacie a vyjednávání, ale byrokratickou zátěž, která neúměrně zpomaluje celý proces návratu do normální společnosti. Vím, jsme na začátku celého toho pachtění se s očkováním, ale unie už na startu kulhá. A my s ní. Čímž netvrdím, že bychom to samostatně zvládli lépe, nás ten moloch vlastně i přes svou pomalost a neefektivitu ochraňuje, protože nás v rámci unie nikdo nepřeplatí. Jenže…

Jak dlouhá bude ochrana?

A teď, dle mne, zásadní otázka. Jak dlouho vakcína proti covidu bude očkovaného chránit? Tři měsíce? Protože, to je nutné mít na paměti, očkovaný nezíská doživotní imunitu, ale pouze dočasnou. Takže Pfizer od nynější doby bude vyrábět chrlit do světa vakcínu a my budeme nuceni nakoupit jejich výrobek několikrát za rok pro minimálně šest milionů lidí? Občas, aby se proházel jídelníček, si pak dáme vakcínu od Moderny, poté od Sanofi? A co Astra Zeneca? Bude také? A co Sputnik 5? Těch peněz, co se v tom roztočí. Být rentiérem od Pfizeru, to bude krásné povolání. Kde bych se mohl přihlásit? „Zatím předpokládáme, že ochranný účinek vakcín bude trvat nejméně po dobu jednoho roku, spíše déle,“ uvedl optimisticky pro Seznam Zprávy virolog Libor Grubhoffer. Pfizer ovšem garantuje pouze 3-4 měsíce. Zatím se neví. Uvidí se. Z toho bude jednou pořádná kocovina.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace