Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Správňák a sportovec připomínal bouřemi ošlehaného námořníka. A málem to tak s ním i dopadlo. Tajnosti slavných

04.01.2021
Správňák a sportovec připomínal bouřemi ošlehaného námořníka. A málem to tak s ním i dopadlo. Tajnosti slavných

Foto: FSB / Jaromír Komárek

Popisek: Radoslav Brzobohatý jako sedlák František v hořké komedii režiséra Vojtěch Jasného z roku 1968 Všichni dobří rodáci

FOTO / VIDEO V dnešní době by nejspíš stanul na stupních vítězů soutěže mužské krásy, vzhled ale rozhodně nebyl jedinou zbraní, díky níž bodoval u diváků i davů fanynek. Po jeho mužném objetí toužily tisíce žen, osudovými se nakonec staly tři.

Vypracovaná postava, kterou se nerozpakoval předvést, mimořádné charisma, navíc ale také čestnost, upřímnost a smysl pro spravedlnost. To byly devízy, díky nimž neměl ve své generaci konkurenci. Jeden z mála mužných sportovních typů mezi českými herci však nezůstal jen u tvrdých chlapů, svůj mnohovrstevnatý talent uplatnil v představeních i filmové produkci všech žánrů. A s přibývajícím věkem zrál jako víno. Radoslava Brzobohatého lze směle zařadit po bok takových velikánů, jakými byli Karel Höger či Rudolf Hrušínský, a právem bývá nazýván jedním z největších českých herců všech dob.

 

V roce 1958 v Shakespearově tragédii Macbeth - Krajské divadlo pracujících Most 1958

V roce 1958 v Shakespearově tragédii Macbeth - Krajské divadlo pracujících Most 1958; foto vis.idu.cz / Jaromír Svoboda

Rod mořských vlků

Podle zápisu v dokladech se narodil 13. září 1932 ve slovenských Vrútkách, někdejší lázeňské obci na soutoku řek Váh a Turiec a důležité železniční křižovatce, na rozhraní slovenských pohoří Malá a Veľká Fatra. Ve skutečnosti ale přišel na svět v nedaleké chatové oblasti Jánošíkovo pri Lipovci, protože se na světlo boží dral tak vehementně, že maminka nestihla do porodnice ani vyjet. Naštěstí byl po ruce strýc lékař. Rodina ale pocházela z Moravy, a navíc byla plná mořských vlků. Námořníkem byl už pradědeček, kterého Radek nepamatoval. Dědeček se vrátil domů před první světovou válkou jako kapitán a vzápětí nechal poslat v patnácti letech do kadetní školy i syna, Radkova otce, který se stal lodním důstojníkem. „Projel celý svět, na moře se ještě vrátil po narození mé starší sestry, ale když jsem v roce 1932 přišel na svět já, máma už ho nikam nepustila,“ vyprávěl Radek s tím, že otec své ženě slíbil, že si udělá zkoušky na strojvůdce a moře vymění za železnici. A slib dodržel. Rodinná tradice ale předznamenala Radkovu představu o budoucnosti. Počítal s tím, že po maturitě vystuduje techniku, a pak vyrazí na moře. Nakonec ale řízením osudu nabral jeho život úplně jiný směr.

 

Poprvé před kamerou – jako Kašpar Lén v dramatu Mstitel

Poprvé před kamerou – jako Kašpar Lén v dramatu Mstitel; foto CS Film

Ach, ty klukoviny

První zlom nastal v roce 1940, kdy se rodina musela po vyhlášení nacistického Slovenského štátu raději vrátit na Moravu. Ve Valašském Meziříčí začal Radek studovat na gymnáziu, kde díky skvělému profesoru češtiny poprvé hlouběji nahlédl do světa literatury a divadla. Nakonec ho v roce 1948 i s několika kamarády z kvinty vyloučili, nebyla v tom ale politika, nýbrž obyčejné klukovské rošťárny. Prostě zlobili víc, než bylo únosné, údajně to při jednom vystoupení s kapelou přehnali se slivovicí. Po třech týdnech jim sice ze školy volali, aby se vrátili, ale hrdí Valaši si postavili hlavy a raději se přesunuli na učiliště do Krnova, kde se Radek vyučil mechanikem pletacích strojů. Tam také spoluzakládal hudební skupinu, protože hrál odmalička na housle a velmi blízko měl i k dalším hudebním nástrojům. Současně začal hrát v ochotnickém kroužku a jednou se na mladé amatéry zašly podívat i hvězdy z pražského Národního divadla, které právě v Krnově hostovaly. A Radek tehdy tak zaujal Ladislava Peška, že si ho nechal zavolat do hotelu, vyzkoušel ho z různých hereckých etud, a pak mu doporučil, aby se přihlásil na DAMU.

 

Švanda a Dorotka (Hana Houbová) v klasické hře Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák – Městské divadlo Příbram 1961

Švanda a Dorotka (Hana Houbová) v klasické hře Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák – Městské divadlo Příbram 1961; foto vis.idu.cz / Jaromír Svoboda

Studentské lásky

První romantickou lásku potkal už na gymnáziu. Se spolužačkou Svatavou Macháčkovou chodil nějaký čas, jejich vztah byl prý ale pouze platonický a po čase se rozešli. Svatava se pak vdala a v pouhých dvaceti letech spáchala sebevraždu, protože údajně psychicky nezvládla manželovu nevěru. V roce 1950 začal Radek v Praze studovat herectví u profesorů Evy Vrchlické, Bedřicha Prokoše, Antonína Dvořáka a Boženy Půlpánové a už během studií se několikrát představil publiku Národního divadla. Na fakultě se také zamiloval a poprvé oženil se spolužačkou, herečkou Jarmilou Kolářovou. Bylo jim oběma teprve dvacet a byla to láska jako trám. Přesto po absolutoriu Radek vyrazil v roce 1956 takzvaně na oblast. Především právě na radu Ladislava Peška, který mu řekl, že jedině tam se opravdu něco naučí. Kamenem úrazu se stalo, že každý z manželů putoval na první ‘štaci‘ jinam.

 

Jako mlynář v televizní inscenaci Jiráskovy Lucerny

Jako mlynář v televizní inscenaci Jiráskovy Lucerny; foto ČT / Jindřich Panáček

Manželství na dálku

Radek dostal první angažmá v Kolíně, odkud přešel po jedné sezóně za režisérem Lubošem Poživilem do Mostu a v roce 1960 pak putoval na Moravu do Olomouce. Jarmila se ale stala členkou souboru Horáckého divadla Jihlava. „On si mě pojistil tím, že mě přivedl do jiného stavu,“ prozradila kdysi deníku Blesk. Dcera Radana se narodila v roce 1961 a vzápětí se všichni stěhovali do Příbrami. „Měla jsem tam maminku a potřebovala jsem, aby mi malou po večerech hlídala. Ale to on už měl nastartováno do Prahy a zase jsme byli odloučení,“ povzdychla si s tím, že po desetiletém manželství nakonec požádala o rozvod. A zatímco Radek nastoupil v roce 1962 do prvního pražského angažmá v libeňském divadle S. K. Neumanna, dnešním Divadle pod Palmovkou, Jarmila zůstala v příbramském divadle až do důchodu v roce 1982. Pak v něm dál alespoň hostovala a současně vedla dramatický kroužek na Základní umělecké škole.

 

V hlavní roli v dramatizaci románu Viktora Dyka Krysař – Divadlo S. K. Neumanna 1966

V hlavní roli v dramatizaci románu Viktora Dyka Krysař – Divadlo S. K. Neumanna 1966; foto vis.idu.cz / Jaromír Svoboda

Láska na place

Mezitím už Radek začal spolupracovat i s filmem. První příležitost, a hned hlavní roli, mu dal režisér Karel Steklý v roce 1959 v dramatu, natočeném podle románu Karla Matěje Čapka-Choda Kašpar Lén mstitel. Odstartoval tím jeho kariéru, která se velmi brzy začala rozvíjet i díky tomu, že po rozvodu zakotvil natrvalo v Praze. Už o čtyři roky později si zahrál hned v šesti filmech a v roce 1965 stanul poprvé i před televizní kamerou v historické inscenaci klasické divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Drahomíra, v níž si zahrál knížete Boleslava. Osudným se mu ale stalo v roce 1964 válečné drama režiséra Martina Friče Hvězda zvaná Pelyněk, v němž se poprvé setkal při natáčení s temperamentní Jiřinou Bohdalovou. Natáčelo se tenkrát v severočeském Rumburku a během zrodu příběhu, založeného na skutečné události, krvavě potlačené vzpouře českých vojáků proti rakousko-uherskému velení na konci první světové války, se do sebe zamilovali.

 

Martin Eden a Líza Connoly (Jiřina Bohdalová) v strhujícím zpracování románu Jacka Londona Cesta řeky k moři

Martin Eden a Líza Connoly (Jiřina Bohdalová) v strhujícím zpracování románu Jacka Londona Cesta řeky k moři; foto ČT

Tatínka usmířil mořský vlk

Ještě v tomtéž roce spolu začali bydlet, do společné domácnosti si Jiřina přivedla tehdy devítiletou dceru Simonu, kterou měla z prvního manželství s geofyzikem Břetislavem Stašem. Zrodil se jeden z nejlepších hereckých párů a v šedesátých letech také vznikly jejich nejlepší společné filmy. Mimo jiné nesmrtelný filmový muzikál režiséra Ladislava Rychmana z manželského života Dáma na kolejích, natočený podle scénáře Vratislava Blažka, kterému dodala mimořádný punc hudba Jiřího Bažanta, Jiřího Maláska a Vlastimila Hály. A v roce 1966 se konečně smířil se synovou hereckou kariérou i Radkův otec, poté co zhlédl jeho výkon v televizní dramatizaci dobrodružného románu Lacka Londona Cesta řeky k moři. Jeho mužný projev v hlavní autobiografické roli Martina Edena tatínka smířil, konečně mu zavolal a řekl, že je to už v pořádku.

 

Dáma na kolejích:

(Pokračování ve středu 6. ledna)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská