Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tunel, podraz, anonym, život je o něčem jiným. Ať nám ten rok 2021 už nikoho nevezme. Vše dobré, přátelé

01.01.2021
Tunel, podraz, anonym, život je o něčem jiným. Ať nám ten rok 2021 už nikoho nevezme. Vše dobré, přátelé

Foto: Facebook / Irena Čani

Popisek: Vzhůru do roku 2021

Titulek jsem si vypůjčila. No, přesnější by bylo napsat, čmajzla, čórla, ukradla. Sváťovi Karáskovi, evangelickému duchovnímu, písničkáři a známé postavě undergroundu, který se letos 20. prosince odebral za ´svým šéfem´ nahoru, anebo, jak si sám připravil, ´domachroval´. (Pusťte si tu písničku s kapelou Pozdrav pánbu, můžete i začít tancovat.) A protože jsem veskrze nepůvodní, druhá část titulku je pro změnu od severočeského spisovatele a spiritus agens tamního literárního života, Jiřího Kimly, s nímž měly Krajské listy.cz tu čest míti interview, plus jedno - pro změnu od něj - ještě čeká ve frontě na svůj správný čas.

Mimochodem, nazvala jsem to Rozhovory na okraji. Na okraji proto, že jsou mimo sebestřednou a občas trochu nafoukanou metropoli a… prostě mimo mediální mainstream. Zábavné je, že mimo jiné fungují jako stará dobrá tichá pošta. To bylo tak. Začal k nám psát své glosy Plzeňák Ivo Fencl, spisovatel a mnoho dalšího. Ten se kamarádí s panem Lovčím z Plas, historikem a spisovatelem (a mnoho dalšího). A ten zase se zmíněným panem Kimlou; prostě se to nabaluje jak sněhová koule a Krajské listy.cz jsou poctěny, že mohou tyto regionální ´písmáky´ pozvat na své stránky, protože se také cítí být mimo mainstream.

 

Vstupujeme do nového roku, copak číhá za dveřmi? (Na Facebooku jsem členem jen dvou skupin, Přátel humoru Pavla Kantorka a skupiny Staré dveře - viz obrázek.) 

V černých číslech

Krajským se letos vedlo slušně. Nelámaly rekordy ve čtenosti, udržují si dle přehledů Google Analytics kolem 400 tisíc unikátních čtenářů. Což je na internet málo, když si ale představím to množství, občas mě jímá posvátná hrůza z odpovědnosti, kterou vůči vám všem naše pidiredakcička na setrvalém ´houmofisu´ má. 400 tisíc? To je dvacet koncertem Kabátů narvaných O2 Arén. Když si to představím takhle, tak to až děsí. Mívali jsme více, mnohem více, ale to bylo v dobách, kdy nás Seznam brával na svou homepage v sekci Jinde z internetu. Teď se to stává dvakrát ročně a v dubnu, protože – jsem drzá, a to korporáti nesnášejí.

 

Zato jsme v černých číslech. Jinak řečeno, fungujeme, platíme i nevelké honoráře, nemusíme žebrat, a ještě něco zbývá. Na auto to není, ale, abych znovu ocitovala ten Karáskův song, zpívám haleluja. Protože bez peněz ani ta drůbež nehrabe, že. A žebrání a dotace, obojí je mi z duše protivné. Znamená to, že nejste alespoň tak dobří, abyste se, byť skromně, uživili. To je ale můj boj, nikoho, žádného příjemce dotací tím neosočuji, pro pořádek. Pak ať si ale neříká skvělej byznysmen, sorry jako, Andreji.

 

Tenhle snímek se podařil kamarádovi Petru Šnajderovi. Nazval ho Dva světy

Géniové a… já

Cítím zde potřebu vysvětlit, proč tolik loupím a kradu. Mnoho novinářů jsou jájínci, pro něž post, kde mohou svými geniálními slovy vyjádřit svůj neméně geniální názor, je do krajnosti vytoužený. Ne snad, že bych byla vyloženě skromná, ale raději představuji to nejlepší, nejchytřejší a nejzábavnější, na co mi oko padlo. Prostě podpora, support a evangelizace. Začalo to již před dávnými lety.  

 

Rok 2020 zmizel do tunelu, spolu s dalšími, které byly lepší, ale i horší, nedělejme si iluze. Nafotil kamarád Dan Veselý

Za totáče jsem několik let pracovala ve výpočetním středisku Ministerstva zemědělství a výživy. Nepředstavujte si nic nóbl, byla jsem většinu času operátorka, což byl ten nejnižší post. Jeden můj kolega měl oblíbený večírkový speech ´o devíti bláznech´ (mejdanů se tehdy konalo fakt, ale fakt hodně), kdy vybral z osazenstva Agrodatu (tak se ta početka jmenovala) dle něj největších osm magorů, každého krátce, vtipně představil, proč zrovna on je ten blázen (třeba chudák programátor Pazderník měl kulatou bosou hlavu, uši jak Mates a ke všemu hrál na housle) a zakončil to mou osobou. Stručně sdělil, že devátej blázen je Vančová, která všechny ty magory podporuje. Což mi dodnes přijde dost výstižné a cením si toho možná víc, než když jsem tamtéž úspěšně zlikvidovala pokus inženýra Pacholíka založit brigádu socialistické práce.   

Vsuvka, kterou jsem objevila na FB pana Lovčího

Týká se sice obce vědecké, ale mnohé lze s úspěchem vztáhnout i na novináře a jejich články:

 

Rok covidu je za námi

2020 byl rokem koronáče, co dodat. Možná citát: „Dalším průvodním jevem bylo mediální sebedojímání se nad tím, kterak se Češky a Češi zachránili výrobou roušek na domácích šicích strojích. Tento kýč byl pokračováním mýtu o ´zlatých českých ručičkách´ (a hlavičkách),“ napsal ve shrnujícím článku šéf Hlídacího psa Ondřej Neumann. Článek pojmenoval ´Česká média ohrožují viry nebezpečnější než ten, který způsobuje covid-19´. 

Já si, na rozdíl od pana Neumanna, velice vážím jarního nasazení zlatých českých ručiček a mrzí mne jediné, že jako mnoho jiných českých vzepětí, ani toto dlouho netrvalo. A proto přeju nám všem jedno velké a nekončící vzepětí zlatých českých ručiček a hlaviček, a to hned v roce 2021. Roztáhněme křídla a... ještě hodně lásky, protože láska je odpověď, jak řekl John Lennon. A abych to s tím dojímáním zas nepřehnala, ke covidu se hodí… Petr Čtvrtníček, který tu ´chřipečku´ prodělal a tudíž ví, o čem mluví:

 

 

 

A na závěr Sváťa Karásek: I ve srabu zpívám ti halelujah

 

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace