Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S pokorou, s pokorou hledět do dalšího roku. Ne s rukou nataženou a hubou rozeřvanou. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.01.2021
S pokorou, s pokorou hledět do dalšího roku. Ne s rukou nataženou a hubou rozeřvanou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Máme teď co slavit?

Bylo by zcela na místě začít novoroční komentář slovy Kennedyho. „Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svou zem.“ Minulý rok jsme projeli kompletně všichni. Rozhádaní, řevniví, rozmazlení, hulákající a hlavně neschopní se pohnout z místa. To jarní vzedmutí solidarity a šikovnosti vzala okamžitě voda hádek, nadmuté byrokracie a oligarchického řízení země.

Jarní krize ukázala naši velikost, naše schopnosti, dokázali jsme svou vzájemnost, pomáhali si, firmy chrlily do společnosti inovativní nápady, ale zbytek roku půjde do zápisu jako ukázka velkého mrzení. Protože už se jelo jen z kopce. Firmy začaly skuhrat, vláda začala obviňovat obyvatele, obyvatelé začali obviňovat vládu, opozice se točila jako na obrtlíku a snažila se kopat do vlády i lidí horem dolem, ale v zásadě jen dokonale bezzubě. Nikdo se vlastně nechoval konstruktivně a tak, abychom se z problému začali hrabat. Výsledek byl, že jsme na jeden problém nabalili spoustu jiných.

První republika jako vz(d)or

Fascinuje mě období první republiky. Kolik toho za tu dobu naši předci zvládli, kolik toho vybudovali, jak na jejich bedrech vyrostla země, soběstačná, hrdá, silná a schopná. Stávali jsme se šťastnou, bohatou a vlivnou zemí. Přitom to trvalo jen mizerných 20 let. A místo toho, abychom po expanzi Německa navázali na přerušený vývoj, zvolili jsme si diktaturu komunismu. A pak? Následovala třicetiletá křeč, na kterou nemáme proč být hrdí. Nějak se nám řízení země a její bohatnutí vytratilo z rukou i ze zřetele. Ve Strakovce se střídá jeden neschopný panák za druhým a hádají se o tom, který z nich je větší vůl. A země jede spíš jim natruc, než aby ji jakkoliv řídili.

Byrokratická a právní spoušť

To jde vidět i na té byrokratické a právní spoušti, která po nich po třiceti letech zbyla. Nikdo si nikdy nemůže být jistý tím, jestli nejedná protiprávně, na každou ředkvičku máme zákonnou normu, na každou hovadinu myslí zákon. A do toho záplava, nekonečná záplava úřadoven a úředníků v nich, kteří na každý pšouk musí dát své potvrzení. Což zpomaluje život, zpomaluje to vývoj, zpomaluje to i samotné dýchání. Každý zrušený zákon, každá zjednodušená norma, každý propuštěný úředník a zrušená úřadovna nám dá možnosti. Ale my jako kdybychom je nechtěli. Čekáme v houští a panáci ve Strakovce konají, přidávají další a další normy, novelizace, zákony a rozšiřují bagáž úřadoven, které země musí nést.

Je tu naděje

Ale jarní vzedmutí lidí i firem dává naději, dává, protože ukázalo, že jsme schopní, že ten duch první republiky v lidech stále je. Jen bychom mohli mít větší štěstí při volbě panáků a pro jednou na Strakovku v říjnu dotlačit nějakého toho státníka. Státníka? Sedím tu už deset minut a pokouším se alespoň jednoho vybavit. Co máme k dispozici? Babiše? Zmatkář, kšeftař, reklamní panák. Fiala? Bezobsažný paňáca ve stylu Jiřího Drahoše, který kdyby přestoupil k TOP 09, nikdo si nevšimne změny. Bartoš? Ideolog, který chce člověku nadiktovat, co je to štěstí. Okamura? Militantní vlastnenec pro ‘poctivé a pracovité občany’, ať už je to cokoliv a kdokoliv. Ne, děkuji. Takových je plná Strakovka. Loutky bez vizí, ale s potenciálem, který často spíš děsí, protože se chystá zemi utopit v bažině další nečinnosti. A ne, naději nedává ani Evropská unie, která tu byrokratickou nálož jen znásobuje a která na každou ředkvičku přidá další tři normy. Ze světového lídra, kterým jsme se jako unie měli stát, se stáváme odstrašujícím přebyrokratizovaným monstrem, které bude jen ztrácet na významu, protože přestane být pomalu schopné pohybu.

 

A tak co zbývá?

Ptát se, tlačit na politiky, stát se politiky. Máte překážku, která vám znesnadňuje podnikání, stavbu, jakoukoliv činnost a máte pocit, že by se to mělo změnit? Křičte o tom, pište politikům, ptejte se jich, proč existuje něco, co zbytečně zdržuje. Nehádejte se o tom s úředníkem, to je jen slouha toho, co ti nahoře vyrobili. A u toho tvořit, vytvářet, budovat, rozhýbávat zemi. Jako na jaře, solidarita, výheň naší šikovnosti, která nechcípla pod nánosem takové té havlovské blbé nálady, ale dříme v nás. A pak úsměv. Usmívejte se na lidi kolem sebe. Udělá jim to radost.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace