Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bohdalka objevila záhadu, prý milovala horlivě. A až díky koronaviru konečně pochopila svého otce

26.12.2020
Bohdalka objevila záhadu, prý milovala horlivě. A až díky koronaviru konečně pochopila svého otce

Autor: FTV Prima

Popisek: Jiřina Bohdalová v Show Jana Krause

VIDEO Příští rok oslaví neuvěřitelné devadesáté narozeniny, a to v plné svěžesti. Zároveň o ní nedávno vyšly dokonce dvě knihy. To byly hlavní důvody, proč ji pozval Jan Kraus do své show.

O Jiřině Bohdalové už vyšlo mnoho knih, ať už to jsou její kuchařky, nebo publikace, ve kterých na ni vzpomínají herečtí kolegové. Nedávno ale spatřila světlo světa kniha Můj život mezi slzami a smíchem, u níž je uvedena jako autorka sama herečka. A vyšla také Vždycky upřímná Jiřina Bohdalová, která je knihou vzpomínek. Do show přinesla Janu Krausovi obě. „V jedné mluví mí kolegové. Tohle je s Jirkou Janouškem, ten psal s Werichem,“ připomněla spoluautora novináře a publicistu, autora Rozhovorů s Janem Werichem. „Nevím, jestli je to chytré, ale je to čtivé,“ propagovala své dílo. „V tamté já nemluvím, to je o mně, jak mě vidí. No, vidí mě všichni krásně, když je to natištěné. To nikdo neřekne. Nebo se to tam nedá. Nedělejme si iluze. Ale jsou v ní roztomilé věci. Velice jsem si vážila toho, co napsal Jirka Suchý,“ přiznala.

 

Bohdalová Pižla a Žižla

Šestiletá Jiřinka v komedii Pižla a Žižla hledají práci; foto csfd.cz

Milovala prý horlivě

Povšimla si také, jak bulvární novináři rádi z podobných knih vytahují rádoby pikantní historky, a pak lákají čtenáře na skandální titulky. „Oni z toho vždy něco vytáhnou. Hovoří tam Zlata Adamovská, oni z toho vytáhli úryvek a byl titulek, že Jiřina Bohdalová ji zklamala. Když jdete do knihy, tak zjistíte, že jsem ji zklamala, protože jsem jí nedala recept na dort. Takhle oni vás zblbnou. Tomuhle já rozumím. Ale tuhle napsali, že jsem milovala Brzobohatého horlivě. A to já nevím, jak se jmenuje horlivě. To těžce hledali to slovo,“ smála se. Knih o ní vyšlo opravdu hodně, některé sice o ní, ale bez ní. „O některých ani nevím. O kterých jsem nevěděla, tak jsem byla zase rozčílená,“ povzdychla si. V knize nechybí její fotka coby malého děvčátka, které začalo hrát skoro jako batole. „Maminka mě česala podle Shirley Temple. Vrtule do vlasů. Maminka mi vždycky říkala, ty máš vlasy po tetě Růženě. Ta skončila v blázinci a maminka říkala, ty jsi celá Růžena.“ Diváci ji mají navždy spojenou s kolegou z Televarieté Vladimírem Dvořákem. „Vladimír mi chybí. Přesně ten humor, jak on říkal, aby blbej tomu rozuměl a chytrého to neurazilo. To je humor pro všechny,“ připomněla společné populární scénky.

 

Konkurz:

Scénka z populárního Televarieté

 

Jiřině Bohdalové bude 3. května devadesát let. Hrála už coby malé děvčátko, po maturitě ale nejprve nastoupila jako učitelka na základní školu v Ostravě. Přihlásila se sice na DAMU, paradoxně ale naši nejpopulárnější herečku přijali až na třetí pokus. Absolvovala v roce 1957 v představení Josefina, kterého se zúčastnil i Jan Werich, který jí nabídl angažmá v Divadle ABC. Od roku 2005 je členkou souboru pražského Divadla na Jezerce.

 

Konečně uklizené šuplíky

Jiřina Bohdalová je jednou z mála, kdo na současnou situaci nežehrají. „Teď je to nádherné, ten koronavirus. Jednak mám všechny šuplíky uklizené, já měla vždy starost, že jakmile zatřepu bačkorama, tak otevřou zásuvky a řeknou, no tohleto… Teď klidně můžu odejít. Mám vše uklizené a ten čas mi uteče. Ráno vstanu a ono už je odpoledne,“ konstatovala s tím, že díky klidu, který zažívá, přišla na chuť odpoledními zdřímnutí. „Pochopila jsem tatínka. Můj tatínek si šel po obědě na půl hodiny lehnout, říkal, že si dává dvacku, dvacet minut. V momentě usnul, ale za těch dvacet minut se čilý probral. Já už to mívám taky. Já tak kolem druhé.“

 

Klec:

Není nad upřímný smích

Současný trend, kdy se často přenášejí představení online, jí moc nesedí. „Klidně, ale já ten smích ráda slyším. A také poznám umělý, který mě rozčiluje, a tenhle živý normální smích,“ prohlásila. A nelíbí se jí ani to, že má být v divadle jen malý počet diváků. „Říkalo se v Divadle na Vinohradech, když to bylo Armádní divadlo, že to byla někdy přesilovka na jevišti.“ A v souvislosti s tímto obdobím se jí vybavila vzpomínka na bývalého kolegu Jiřího Sováka. „To se odehrávalo ještě v hluboko minulých časech, to tam byl ještě Sovák, bylo to Armádní divadlo, oni pořád stříleli. Myslím, že se to jmenovalo Ohně na horách, takže byly na jevišti kašírované hory. Mohli být od sebe jako při koronaviru dva metry od sebe, ale na dálku. Předstírali, že jsou hodně daleko. Jeden volal, umřel nám soudruh. Druhý dva metry od něj to převzal a zase to poslal dál. Když to přišlo k Sovákovi, tak on zavolal, umřel jim soudruh. Průšvih jako mraky a on se hájil tím, že není v partaji, že ta vnitřní pravda zvítězila a že se tam k nim nemůže drát. Tak u toho bych chtěla být tenkrát.“

 

 

Hrála v nespočtu filmů, oblíbenou dvojici vytvořila s Vladimírem Dvořákem v Televarieté. Naposledy jsme ji mohli vidět v psychologickém dramatu režiséra Jiřího Stracha Klec, které bylo nominováno na Českého lva pro nejlepší televizní film nebo minisérii. Moderní seriály se jí zřejmě nezamlouvají, naposledy hrála v seriálu My všichni školou povinní. Byla dvakrát vdaná, z prvního manželství s významným českým seismologem a geofyzikem Břetislavem Stašem má dceru Simonu, která je také úspěšnou herečkou.

 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace