Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak proočkovat společnost a neupadnout u toho do totality. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.12.2020
Jak proočkovat společnost a neupadnout u toho do totality. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Očkování jako uhelné téma naší doby

Jak přesvědčit lidi, že očkování je tou nejlepší cestou k návratu do běžného života konzumu a oslav, plných otlapkávání bližního svého? Máme přistoupit k povinnosti očkovat? Nebo necháme vše běžet na volnoběh s tím, že se uvidí? A je očkování proti covidu bezpečné? Účinné? Nebo je součástí plánů Billa Gatese uzdravit svět od lidí?

„Rozumím oběma názorům - očkování ano i ne, v této konkrétní situaci, to znamená, vakcínu proti koronaviru nebo covidu-19, myslím si, že by stálo za to vysvětlovat, jakým způsobem vlastně vývoj té vakcíny probíhal, aby to veřejnost uklidnilo, že to není takzvaně rychlokvaška, že to je prostě kvalitní vakcína, a teď to říkám hypoteticky, protože já možná osobně o tom potřebuju také přesvědčit, a to jsem zdravotník," řekl pro Český rozhlas všeobecný chirurg Nemocnice Na Františku, zakladatel Virtuální čekárny a platformy uLékaře.cz Tomáš Šebek.

Lékař potřebuje sám přesvědčit

Komunikace stran korony očividně pokulhává. Když potřebuje ujistit o účinnosti očkování i lékař z elitní pražské nemocnice, tak pokulhává na obě nohy. Andrej Babiš sdělil tisku, že se nechá očkovat jen v případě, že mu to doporučí jeho lékař. Není jím někdo, kdo sám potřebuje ujistit? Nebo je ujištěn svým názorem? A stačí jen názor? Nechtělo by to tvrdá fakta, která nejdou vyvrátit ani případnou přítomností mimozemšťanů z Alfa Centauri? Lidé totiž důvěřují i nedůvěřují. Ale ví a neví? A teď na jakého lékaře člověk narazí? Na toho, který se covidu obává, a tedy odsouhlasí jakoukoliv vakcínu, kterou mu nabídnou, nebo na toho, který ví a má tvrdá data?

Rozklad populace na prvočinitele

Začínám mít trochu obavy, aby to s očkováním proti covidu nedopadlo jako s očkováním proti prasečí chřipce. Okolo té se také točilo neuvěřitelné množství novinových titulků, které křičely, že se blíží apokalypsa. Vláda sice nezamkla společnost, ale strach se vyvolával celoplošně a se sílou uragánu. A jaký byl výsledek? Fronty na očkování se nestály. Drtivá většina populace hru na prasečí chřipku odmítla a očkovat se nenechala. A, je to divné, jako lidstvo jsme přežili prakticky bez újmy. Jen trochu poskočily státní dluhy, protože jediným hysterickým činitelem v celé té parádě byl stát (a média). Lidé zůstali dokonale chladní. Vakcíny za 110 milionů korun se vyhodily do stoupy.

„Pandemickou vakcínu, kterou ČR nakoupila a má v zásobách, už myslím používat nebudeme,“ řekl v polovině roku 2010 Právu jakýsi profesor Roman Prymula, tehdejší předseda České vakcinační společnosti. „Dle posledních statistik bylo od dubna 2009 v celé Evropské unii, Norsku, Švýcarsku a na Islandu nakaženo prasečí chřipkou 55 044 osob, z toho je potvrzeno 174 smrtelných případů. V celosvětovém měřítku jsou tato čísla bohužel ještě daleko vyšší. 350 000 potvrzených případů a 4160 mrtvých hovoří samo za sebe,“ informoval v roce 2009 Evropský parlament. Děsivá čísla, že? Na svou dobu rozhodně. Teď už jsme otrlejší a nehne s námi žádné číslo, ač sebevíce závratné.

Problém podle pana Šinkory

Imunolog Jiří Šinkora vidí celý problém jinde: „My tady bojujeme s jiným problémem, a to přestárlou populací, často trpící několika nemocemi a žijící jen díky moderní medicíně. Jasně, udělejme všechno, abychom naše staříky zachránili, lidský život je jedinečný a má pro ty, kterým na něm záleží, neocenitelnou hodnotu. Vakcíny jsou pro opravdu staré lidi velkou a asi jedinou nadějí, ale už by lidé jako jsou… nebudu jmenovat, měli přestat strašit a politici by měli najít odvahu k rozumnému přístupu. Tohle není válka," napsal na svém facebookovém profilu. Nemrava jeden. Zní to strašně cynicky a nelidsky. Že? Šinkora, stále ještě, žije v přesvědčení, že správnou cestou by bylo promoření: „Jen tu agónii prodlužujeme a dáváme viru co nejdelší čas. To je jediné, co potřebuje - čas. Jihovýchod Anglie je toho jasným důkazem. Na druhou stranu větší infekčnost je pro nás vlastně dar, bude to rychlejší a rychleji se s tím sžijeme," napsal. Nemrava, on vítá mutaci covidu, která se objevila ve Velké Británii. Budeme to mít alespoň dřív za sebou. A teď by to chtělo ta tvrdá fakta. Protože bez nich se tady fronty na očkování ani na patologii stát prostě nebudou. Nějakou moudrou kampaň, rozhodně mouřejší, než jakou jsme viděli u propagace výletů v republice během prázdnin.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb