Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak proočkovat společnost a neupadnout u toho do totality. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.12.2020
Jak proočkovat společnost a neupadnout u toho do totality. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Očkování jako uhelné téma naší doby

Jak přesvědčit lidi, že očkování je tou nejlepší cestou k návratu do běžného života konzumu a oslav, plných otlapkávání bližního svého? Máme přistoupit k povinnosti očkovat? Nebo necháme vše běžet na volnoběh s tím, že se uvidí? A je očkování proti covidu bezpečné? Účinné? Nebo je součástí plánů Billa Gatese uzdravit svět od lidí?

„Rozumím oběma názorům - očkování ano i ne, v této konkrétní situaci, to znamená, vakcínu proti koronaviru nebo covidu-19, myslím si, že by stálo za to vysvětlovat, jakým způsobem vlastně vývoj té vakcíny probíhal, aby to veřejnost uklidnilo, že to není takzvaně rychlokvaška, že to je prostě kvalitní vakcína, a teď to říkám hypoteticky, protože já možná osobně o tom potřebuju také přesvědčit, a to jsem zdravotník," řekl pro Český rozhlas všeobecný chirurg Nemocnice Na Františku, zakladatel Virtuální čekárny a platformy uLékaře.cz Tomáš Šebek.

Lékař potřebuje sám přesvědčit

Komunikace stran korony očividně pokulhává. Když potřebuje ujistit o účinnosti očkování i lékař z elitní pražské nemocnice, tak pokulhává na obě nohy. Andrej Babiš sdělil tisku, že se nechá očkovat jen v případě, že mu to doporučí jeho lékař. Není jím někdo, kdo sám potřebuje ujistit? Nebo je ujištěn svým názorem? A stačí jen názor? Nechtělo by to tvrdá fakta, která nejdou vyvrátit ani případnou přítomností mimozemšťanů z Alfa Centauri? Lidé totiž důvěřují i nedůvěřují. Ale ví a neví? A teď na jakého lékaře člověk narazí? Na toho, který se covidu obává, a tedy odsouhlasí jakoukoliv vakcínu, kterou mu nabídnou, nebo na toho, který ví a má tvrdá data?

Rozklad populace na prvočinitele

Začínám mít trochu obavy, aby to s očkováním proti covidu nedopadlo jako s očkováním proti prasečí chřipce. Okolo té se také točilo neuvěřitelné množství novinových titulků, které křičely, že se blíží apokalypsa. Vláda sice nezamkla společnost, ale strach se vyvolával celoplošně a se sílou uragánu. A jaký byl výsledek? Fronty na očkování se nestály. Drtivá většina populace hru na prasečí chřipku odmítla a očkovat se nenechala. A, je to divné, jako lidstvo jsme přežili prakticky bez újmy. Jen trochu poskočily státní dluhy, protože jediným hysterickým činitelem v celé té parádě byl stát (a média). Lidé zůstali dokonale chladní. Vakcíny za 110 milionů korun se vyhodily do stoupy.

„Pandemickou vakcínu, kterou ČR nakoupila a má v zásobách, už myslím používat nebudeme,“ řekl v polovině roku 2010 Právu jakýsi profesor Roman Prymula, tehdejší předseda České vakcinační společnosti. „Dle posledních statistik bylo od dubna 2009 v celé Evropské unii, Norsku, Švýcarsku a na Islandu nakaženo prasečí chřipkou 55 044 osob, z toho je potvrzeno 174 smrtelných případů. V celosvětovém měřítku jsou tato čísla bohužel ještě daleko vyšší. 350 000 potvrzených případů a 4160 mrtvých hovoří samo za sebe,“ informoval v roce 2009 Evropský parlament. Děsivá čísla, že? Na svou dobu rozhodně. Teď už jsme otrlejší a nehne s námi žádné číslo, ač sebevíce závratné.

Problém podle pana Šinkory

Imunolog Jiří Šinkora vidí celý problém jinde: „My tady bojujeme s jiným problémem, a to přestárlou populací, často trpící několika nemocemi a žijící jen díky moderní medicíně. Jasně, udělejme všechno, abychom naše staříky zachránili, lidský život je jedinečný a má pro ty, kterým na něm záleží, neocenitelnou hodnotu. Vakcíny jsou pro opravdu staré lidi velkou a asi jedinou nadějí, ale už by lidé jako jsou… nebudu jmenovat, měli přestat strašit a politici by měli najít odvahu k rozumnému přístupu. Tohle není válka," napsal na svém facebookovém profilu. Nemrava jeden. Zní to strašně cynicky a nelidsky. Že? Šinkora, stále ještě, žije v přesvědčení, že správnou cestou by bylo promoření: „Jen tu agónii prodlužujeme a dáváme viru co nejdelší čas. To je jediné, co potřebuje - čas. Jihovýchod Anglie je toho jasným důkazem. Na druhou stranu větší infekčnost je pro nás vlastně dar, bude to rychlejší a rychleji se s tím sžijeme," napsal. Nemrava, on vítá mutaci covidu, která se objevila ve Velké Británii. Budeme to mít alespoň dřív za sebou. A teď by to chtělo ta tvrdá fakta. Protože bez nich se tady fronty na očkování ani na patologii stát prostě nebudou. Nějakou moudrou kampaň, rozhodně mouřejší, než jakou jsme viděli u propagace výletů v republice během prázdnin.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace