Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Státní rozpočet prošel díky Babišovu šalamounskému tahu a komunisté se nechali utáhnout na vařené nudli. 5x pondělí Pavla Přeučila

21.12.2020
Státní rozpočet prošel díky Babišovu šalamounskému tahu a komunisté se nechali utáhnout na vařené nudli. 5x pondělí Pavla Přeučila

Autor: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Tady těch 10 miliard škrtnu a sem je zas vrátím. Chytrý, co?

Vedle toho, pro některé jedince zcela podružného faktu, že se nepochybně blížíme k 10 000 nakaženým koronavirem denně, a nejspíš nás PES přesune do pátého stupně, se v uplynulých dnech odehrála i celá řada dalších významných událostí. Mezi ty nejdůležitější patřila i další fáze vládní anabáze se schvalováním státního rozpočtu na příští rok. Kdo má alespoň trochu rozumu, věděl už předem, že se vláda se zarputilými komunisty dohodne, i když k tomu nakonec došlo na poslední chvíli. A tah, kterým se to podařilo, byl vskutku geniální.

KSČM si jako už párkrát v historii postavila hlavu a požadovala snížení armádního rozpočtu na příští rok o 10 miliard korun. Ačkoliv to zprvu vypadalo, zejména kvůli odporu ČSSD, jako zcela neprůchodné, přišla nakonec vláda s ryze šalamounským řešením, které si nepochybně vypůjčila z pohádky o chytré horákyni. Oněch 10 miliard skutečně z rozpočtu škrtla a přesunula do rozpočtové rezervy. Nicméně vzápětí oznámila, že hned začátkem příštího roku tyhle peníze šoupne zpátky do armádního rozpočtu. Komunisté jásali, že vyhráli, ale podle mne jde spíše o výhru vládní koalice, která na ně ušila kapánek boudu. Nicméně, vlk se nažral a koza zůstala celá. Podstatné bylo, že rozpočet nakonec poslaneckou sněmovnou prošel. A i když média a opozice tvrdošíjně omílají, že jde o prohru vládní koalice a výhru komunistů, vidím to jako pravý opak. KSČM se zkrátka nechala utáhnout na vařené nudli. 

Na koronavirus s děly a minomety?

Trochu mi ale v této souvislosti vadí, jak ministr obrany Metnar ony potřebné miliardy zdůvodňuje. Chápu, že nás členství v NATO tlačí k plnění našich závazků vůči našim spojencům, ale jeho argumentace tím, že ony finanční prostředky potřebuje armáda také v boji s koronavirem, mi připadají poněkud scestné. Armáda nepochybně pomáhá v současné pandemii, seč může, ale že by k tomu potřebovala eskadru bojových vrtulníků, přes 60 bojových vozidel Titus, 52 nových děl či 60 samohybných minometů a další bojovou techniku, o tom silně pochybuji. Jde evidentně o nákupy ryze zbrojní techniky, která bude nepochybně využívána pouze při zahraničních misích naší armády. Nebo jsou to opravdu přípravy na konvenční válku v Evropě, kterou nám prorokují jistí politici?

 

Nabít, zamířit... a pal! Cíl, Covid-19, rozstřílen na hadry, pane majore

Vypukla velká bramborová válka?

Ještě máme v dobré paměti loňské, neuvěřitelné ceny brambor, kdy se kilo prodávalo i za 40 korun. Ty časy jsou dávno pryč, zejména díky poslední slušné úrodě a také zvýšení pěstitelských ploch brambor a v neposlední řadě i přebytku brambor v celé Evropě. Podle mluvčí Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé, „není odbyt brambor na hranolky v celé Evropské unii vzhledem k uzavřenému gastro sektoru. Podobné je to i u ostatní zeleniny a u živočišné výroby.“ Sklady českých pěstitelů jsou naplněny až po okraj a výkupní ceny brambor se dnes pohybují kolem jedné koruny. Podle Agrární komory České republiky tlačí velké řetězce ceny dolů, aby mohly levně nakoupit a draze prodat. Navíc, když se projdete kolem zeleninových pultů ve velkých řetězcích, uvidíte tam brambory z Francie, Německa, Nizozemska, a dokonce i z Egypta, takže i přes přebytek českých brambor jejich dovoz neustává.

V poslední době se ale množí i slevové akce řetězců, které ukazují jakousi dobrou vůli a například Kaufland prodával minulý týden v některých prodejnách brambory za korunu kilo, což je cena, za kterou nebyly ani za hlubokého socialismu. Spotřebitelé si sice pochvalují, že dnes nakupují brambory běžně za nějakých pět korun za kilo, ale českým zemědělcům se při těchto cenách vůbec nevyplatí brambory pěstovat. Pochopitelně tak může příští rok dojít k tomu, že pěstitelé omezí plochy jejich výsadby, nebo se na brambory úplně vykašlou. Pro brambory, které mají zemědělci nyní na skladech, se musí najít rychlý odbyt, jinak by se mohly brzy vyhodit. Ve speciálních skladech u odběratelů sice vydrží letošní úroda až do jara, ale mnozí pěstitelé brambor takové možnosti nemají. Nezbývá jim tedy nic jiného, než je prodat alespoň pod cenou.

 

České brambory od farmářů (přesněji, Brambory Procházka) stojí 8 korun za kilo 

Vlakem pěkně v postýlce až k moři?

Minulý týden jsem se v jenom z komentářů zamyslel nad katastrofálním stavem českých železnic, ze kterých zmizela během posledních let většina nočních zahraničních spojů a nad tím, že náš stát vůbec nereaguje na stále rostoucí zájem cestujících o rychlou a pohodlnou vlakovou dopravu. Ať už si říká, kdo chce, co chce, naše železniční doprava je sto let za opicemi.

A ejhle, jako jeden z prvních se probudil pražský magistrát a přichází s vlastní iniciativou. Vedení města už asi přišlo poněkud ostudné, že naše metropole nemá vyjma sousedních zemí přímé spojení s většinou evropských metropolí a dovolenkových destinací. Přichází tedy s návrhem pro všechny dopravce, aby se zapojili a nabídli noční spoje, které by posloužily k dopravě cestujících například do Milána, Benátek, Frankfurtu, Amsterodamu, Bruselu, Paříže, Říma, Hamburku a Kodaně. Zní mi to jako hudba z říše fantazie, zvláště když si vzpomenu, jak ještě moji rodiče už v dobách první republiky cestovali zcela běžně lůžkovými vlaky do Paříže či Říma.

„Praha má skvělou polohu pro noční vlaky. Chceme dopravce motivovat, aby začali jezdit do Prahy. Cesta nočním vlakem nabídne bezpečnost a komfort při cestování po celé Evropě, včetně soukromých kupé s postelí a sprchou. A navíc má své specifické kouzlo,“ říká náměstek primátora Adam Scheinherr. Co zde ale citelně chybí, je podpora státu. Ten se orientuje především na leteckou dopravu a ta dálková, železniční je v úloze jakési popelky.

 

Kampak, do jaké evropské metropole zamíří flotila oblíbených nízkopodlažních motoráků RegioSpider Českých drah? Motoráčků již mají 56 a ptají se: „Kam byste naše nové přírůstky nejraději přivítali?“ Vídeň, Paříž, Barcelona…? 

Dokládá to i fakt, že železniční doprava je proti té letecké zatížena spotřební daní z pohonných hmot a navíc, dopravní cesty jsou plně zpoplatněné. Zdá se, že o noční vlaky po Evropě mají zájem především soukromé dopravní společnosti a například takový RegioJet si to vyzkoušel už letos v létě, kdy nasadil noční spoje do Chorvatska, které byly okamžitě vyprodány. Právě RegioJet by proto měl o nové vlakové trasy zájem.

„V návaznosti na prezentaci několika státních dopravců, která se týkala budoucího rozvoje nočních spojů v Evropě, se RegioJet rovněž hlásí k podpoře celoevropské strategie rozvoje nočních spojů coby ekologicky nejvýhodnější alternativě cestování,“ uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Jak se tedy zdá, začíná se blýskat na lepší časy a teď je to hozená rukavice státu, aby konečně vzal na vědomí, že mimo letadel existují také vlaky a začal konečně investovat pořádné peníze do modernizace a budování železniční infrastruktury a vysokorychlostních tratí. 

Dostupnému družstevnímu bydlení svítá naděje

V pátek mne příjemně překvapil facebookový příspěvek pražské radní Hany Kordové Marvanové, která se už dlouhodobě zabývá možnostmi dostupného bydlení v Praze. Jednou z nich je i výstavba družstevních bytů s podporou města, která už rok narážela na odpor Pirátů a uskupení Praha sobě. Ve své správě paní Kordová Marvanová uvádí: „Dobrá věc se podařila! Sice pražské zastupitelstvo jednalo od rána až do noci, ale výsledek stál za to. Konečně začneme s výstavbou družstevních bytů s podporou hl. m. Prahy. Schválený projekt Dostupného družstevního bydlení je jedna z našich klíčových priorit, protože mnoho obyvatel metropole má problém současné ceny bydlení zaplatit. Zejména střední vrstva je ponechána v podstatě napospas, přitom ve světě stát i obce pomáhají nejen těm nejchudším, ale i lidem ze střední vrstvy si pořídit bydlení. Bydlení je totiž všude velmi drahé a u nás zvlášť a neustále ceny stoupají. Náš projekt umožňuje rozložit náklady na bydlení na velmi dlouhou dobu a dá šanci pořídit si byt například i lidem nebo rodinám, kterým banka nedá hypotéku, protože nesplňují podmínky.“

 

Hana Kordová Marvanová se raduje na svém FB

Celý projekt by měl fungovat tak, že Praha spoluzaloží bytové družstvo a k výstavbě bytového domu poskytne pozemek s právem stavby, přitom pozemek zůstává ve vlastnictví města. Družstvo si tedy nebude muset na začátku pozemek kupovat, což významně zlevní výstavbu. Členství v družstvu pak bude otevřené obyvatelům Prahy, kteří nemají vlastní byt a chtějí v družstevním bytě osobně bydlet. Při založení družstva člen uhradí, jak je u bytových družstev běžné, základní a poté další členský vklad ve výši cca 20-25% ceny, poté bude platit nájemné, kterým pomáhá družstvu splácet úvěr na výstavbu. Členem družstva bude i Praha, která v každém projektu bude mít k dispozici třetinu bytů a ty bude moci poskytovat potřebným občanům jako městské byty. Po splacení úvěru, nejpozději však za 99 let, což vyplývá z občanského zákoníku, bude mít družstvo právo si pozemek od města odkoupit. Cena bude stanovena znaleckým posudkem jako cena obvyklá.

Hana Kordová Marvanová pak zdůrazňuje: „Výhody pro členy družstva jsou jasné: Družstevník bude mít právní jistotu, že o svou investici nepřijde, ani se nedostane do dluhové pasti, protože si nemusí sám brát hypotéku, na kterou často ani nedosáhne. Po splacení anuity může získat byt do vlastnictví... Naší inspirací je jak stoletá zkušenost s bytovým družstevnictvím u nás, tak podobné projekty v zahraničí, v Rakousku nebo v Německu. Když to fungovalo v minulosti a díky tomu mnoho Pražanů získalo levněji bydlení, když to funguje v zahraničí, věřím, že to pomůže lidem nyní i u nás.“ Tak jen doufejme, že se projekt spustí co nejdříve a nezadrhne se na dalším řehtání nějakého úředního šimla. 

Další oblbovačka pro seniory?

Zaujala mne i zpráva České televize, která se chystá spustit na seniorské stanici ČT3 jakousi speciální zpravodajskou relaci Události pro seniory. Podle ČT by ji měli spustit v únoru a jak se píše ve zdůvodnění, „nová relace by měla být trochu odlehčenější a přizpůsobená potřebám a zájmům lidí penzijního věku. Tím by se měla lišit od nyní běžných Událostí či Událostí v regionech, vysílaných na ČT1 a ČT24.“ Jak uvedlo Právo, „zpravodajství by se mělo lišit v tom, co ocení starší diváci. Relace bude ve volnějším rytmu a bude mít například větší a lépe čitelnou grafiku.“

V dalších vyjádřeních k novému zpravodajství jsem se dočetl například moudro, pocházející z portálu i60.cz zaměřeného na seniory, kde se praví: „Co je mladším ročníkům jasné například v oblasti technologií nebo i politických rozhodnutí, nemusí nutně platit o starší generaci. Naše zkušenosti ukazují, že to může být jednou z příčin šíření polopravd a nepravdivých informací, které z tohoto nepochopení vznikají.“

 

... pro seniory. To by se tři čtvrtiny redakce Krajských listů.cz mělo povinně dívat :-)

Znovu se tedy setkáváme s tím, že senioři jsou považováni za jakousi méněcennou kastu, která je primárně méně inteligentní a které je třeba vtloukat do hlavy ty správné ideje tím správným způsobem. Lidé nad 65 let, pro které je program ČT3 určen, je tedy nutno systematicky zpracovávat ve stylu „přemluv bábu, přemluv dědka,“ aby pochopili složitosti ideologie dnešní doby a začali myslet tak, jak je podle ČT správné.

Bohužel, senioři toho více pamatují, více toho zažili a dokáží si v hlavě mnohem lépe srovnat plusy a mínusy všeho, co se kolem nás odehrává než mladší generace. Mají tedy mnohdy nebezpečné myšlenky, které by nedej Pánbůh, mohli přenášet i na své děti nebo vnuky a tomu je třeba zabránit za každou cenu. Nabídneme jim tedy upravené, ideologicky správné zpravodajství a budeme jen doufat, že to jejich stařecké mozečky řádně vstřebají. Mám pocit, že tuhle propagandu by mohl České televizi závidět i sám Joseph Goebbels.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Tagy
5x, HP,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace