Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S kým udělá koalici Babiš? Měl by, kdo nemá koalu, není Čech. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.12.2020
S kým udělá koalici Babiš? Měl by, kdo nemá koalu, není Čech. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jdou do toho spolu

Na co asi Andrej Babiš čeká? Proti jeho existenci v politice už se spojilo pět stran do dvou předvolebních koalic a Babiš může nádherně těžit z jejich nesourodosti a budoucí neschopnosti se jakkoliv domluvit na jednoznačném směrování politiky. Přičemž kdyby se Babiš spojil do předvolební koalice s ČSSD, volby by zase s přehledem vyhrál. Samotná ČSSD se stejně do sněmovny dostane jen s odřenýma ušima, a bůh ví jestli vůbec. Takže i jim by to zajistilo pevná korýtka u budoucí vlády. A to se rozhodně počítá.

Když se podíváme na nesourodý, sice logický, ale přesto dokonale nesourodý spolek ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, vyjde nám, že do jejich politického splynutí se bude kopat jednoduše. Stačí dobře položené otázky, když u stolu budou sedět zástupci ODS a TOP 09. Ihned na povrch vyleze jejich ještě nevětraný spor o zásadní otázky směrování České republiky. Protože spojení TOP 09 a ODS je v mnoha ohledech absurdní. Umírnění euroskeptici versus eurounijní federalisté. Tak se ODS s TOP 09 nikdy nepotkají. V Evropském parlamentu ODS a TOP 09 sedí každá v jiných frakcích, které jsou politicky proti sobě, nikoliv vedle sebe s trochu odlišným pohledem na různé otázky, ale proti sobě. Na domácí scéně to bude jiné?

Kam se taková koalice přetočí v řešení ekologické otázky, která se stává doslova úhelnou pro fungování Evropské unie a nás v ní? ODS zcela očividně představuje nehysterický hlas, který volá po rozumných řešení, s chladnou hlavou a s ohledem na peněženku, nikoliv jen ideologii. TOP 09 zastává opačnou barikádu a chce řešit ekologii a ochranu životního prostředí s křiklavými hesly a za každou cenu, nehledě na peněženku. Kde přesně se sejdou? Budou s rozumem hysterčit? Nebo bez rozumu kalkulovat? Mě by to docela zajímalo.

ODS spolu s ANO prohlasovala zásadní snížení daní z příjmů. Ano, trochu nerozumně, nedošlo zároveň k zefektivnění státu, zeštíhlení, k úsporám na straně státu. Což může vést k trochu složitější situaci. Ale v tu chvíli se Miroslav Kalousek z TOP 09 vzedmul jako divoký býk a na celou sněmovnu křičel, že je to rozvrat veřejných peněz. Daně, to je pro stát zásadní otázka, a dva koaliční partneři se na nich až do krve neshodnou? Co s tím? Co bych volil, kdybych to hodil koalici ODS, TOP 09 a chameleonské KDU-ČSL? Snížení, nebo zvýšení daní? To by mě sakra zajímalo.

Pirátské starostování

Pak proti Babišovi stojí druhá koalice Pirátů a STAN, v které budou hrát prim Piráti. Jejich potenciál je o dost větší, protože rozpory mezi těmito dvěma stranami nejsou. Z jednoduchého důvodu, STAN není vyhraněný, stačí do něj vložit flash disk koaličního partnera a je vymalováno. Podobně, jako se vkládá flash disk do KDU-ČSL. Přičemž pirátská politika a agenda je přinejmenším děsivá, protože je plná hesel a hystericky pojaté pravdy, za kterou je třeba doslova planout. Jejich politika je agresivní a příliš fanatická.

Babiš by se měl spojit s ČSSD

ČSSD se dostala podle průzkumů na hranici volitelnosti. Lavíruje v průzkumech mezi 3 a 7 procenty. Krajské a senátní volby pro ČSSD nedopadly dobře. Je tedy očividné, že jistou krizí procházejí. Kam se obrátí? Stráví další čtyři roky před dveřmi do sněmovny, případně s několika málo přeživšími ve sněmovně, a bude se snažit, jako ODS, o znovuzrození? Jenže ODS to trvalo bezmála deset let. A jméno má stejně podupané a pošpiněné. ČSSD by předvolební koalicí s ANO získala čas na další a další politikaření ve vysoké politice. A možnou vlastní renesanci.

Je to absurdní? Proč? ČSSD bude mít záruku, že se dostane do sněmovny, přičemž pravděpodobně i do vlády. Pokud do koalice s Babišem nevleze, čeká ji dlouholetý přerod, během kterého si ozkouší život na dně. A pokud se do koalice s ANO pustí, bude mít tato koalice větší šanci prorazit skrze bariéru jejich dvou protikoalic. Tím neříkám, že se mi to líbí, ale přijde mi to jako logický krok, který by ANO mělo udělat v reakci na činnost opozice. Mikuláš Minář by z toho měl jistě radost, však přesně k tomu vyzýval.

 

Vložil: Štěpán Cháb