Cesta ze tmy dává smysl. Komentář Štěpána Chába
komentář
10.12.2020
Autor: Pixabay
Popisek: Obrázek jako ze sci-fi, ale možná ne na dlouho
„Tři měsíce makáme s týmem vědců, doktorů, organizátorů kulturních i sportovních akcí. A podařilo se nám vyvinout systém SCB. Security Covid Barrier,“ ohlásil na ‘tiskovce‘ zpěvák Daniel Landa společně se zpěvákem Jankem Ledeckým. Ledecký dodal, že hlavním nástrojem je klasický PCR test a mobilní testovací a odběrová jednotka. Díky tomu, jak jsou testy levné a rychlé, se jim prý podařilo vytvořit software pro zajištění rychlé aplikace a následné kontroly. A díky systému chtějí vrátit život do společnosti.
Vláda na věc jde nešťastně, příliš represivně a nesnaží se hledat konstruktivní cestu, která bude co nejméně ubližovat. Iniciativa Cesta ze tmy přichází se systémem, který by nás mohl vyvést z cesty, která vede do pekel. Tou cestou je systém vstupného, v jehož ceně bude i expresní otestování na covid. Pokud by se člověk chtěl dostat na jakýkoliv koncert nebo sportovní akci, musel by podstoupit nejméně dvě hodiny před pořádáním PCR test, na jehož základě by získal ‘certifikát‘, že není přenašečem, a mohl by si užít tolik chybějící kulturu nebo sportovní utkání. A mohlo by se to dotknout mnoha a mnoha odvětví společnosti. Divadla i kina by za diváka dala levou nohu a podobný systém jim jistě přijde vhod. Iniciativa nyní hledá podporu, aby o něm vláda přemýšlela, případně aby jej zavedla do praxe. A dává to smysl, počet pozitivně testovaných nedosahuje ani jednotek procent, většina společnosti pozitivní na covid není. Proč ji tedy zamykat, když to jde i jinak?
Tímto se připojuji na jejich stranu a vyjadřuji celému projektu sice dosahem malou, ale podporu. Jakýkoliv krok, který nás posune od restrikcí, je krok správným směrem, protože dovolí nadechnout se a vracet v rámci možností společnost do normálnějších kolejí. Navíc by systém pomohl s vyhledáváním bezpříznakových lidí, kteří se pohybují společností, aniž by tušili, že přenáší covid a mohou být potenciálně nebezpeční. Bezpříznakoví lidé jsou většinou mezi mladými a na koncerty chodí převážně mladí. A zároveň mladí lidé nemají příliš motivace pro to, aby se nechali testovat na ‘nějakou rýmičku‘. Dává to smysl.
Pár čísel o stavu našich živnostníků
K tomu stačí připojit vyjádření společnosti Bisnode o stavu našich živnostníků v době covidové: „Naprosto nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin. V meziročním srovnání podnikání pozastavilo o 149 % živnostníků víc než v roce 2019, druhý nejhorší výsledek přinesl hned následující měsíc. V říjnu se rozhodlo přerušit podnikání 83 % OSVČ. Z absolutního pohledu byl nejhorší leden se 17 008 (+20 %) přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následuje září a březen, přičemž v obou měsících podnikání dočasně pověsilo na hřebík víc než 10 000 podnikatelů,“ řekla Petra Štěpánová z Bisnode. Své podnikání pozastavilo podle Bisnode o 39 % víc osob než ve stejném období loňského roku a o 59 % víc než v roce 2018. A to je velmi špatná vizitka příliš silných, nebo nekoncepčních a nekonstruktivních restrikcí, které vláda na společnost uvaluje.
Plašan Jaroslav Flegr dostal rozum
Za projektem, mimo jiných, stojí i evoluční biolog Jaroslav Flegr, který se zařadil v průběhu koronakrize do extrémní polohy všechno okamžitě zavřít, sledovat, nepouštět, zalígrovat. Jeho úloha v iniciativě Cesta ze tmy mi udělala osobně velkou radost. Není to blázen, který vidí jen mrazáky naplněné mrtvolami. Vidí i řešení a vidí i možnosti. Všechna čest této jeho cestě ze tmy, dává daleko větší smysl, než vyvolávání strachu a hrůzy z budoucnosti.

Vložil: Štěpán Cháb