Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hele, fronta, co tam, tatinu, asi rozdávají. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.12.2020
Hele, fronta, co tam, tatinu, asi rozdávají. Komentář Štěpána Chába

Autor: Adéla Hofmanová

Popisek: Fronta na zlaté památní mince, které loni nabízela Česká národní banka. Jo, fronta na zlato, to jde ještě pochopit, ale fronta na papundeklové skříně od IKEY?

Letos jsem přišel o každoroční zabíjačku. Tam vám to vždycky žije, sejde se na sto lidí, pivo a kořalka protékají hrdly, voda je jen na omývání rukou od krve, rozhodně ne na pití. Polovina lidí noc proklábosí, druhá polovina protancuje. Letos nic, utrum, prasata se picla v tichosti, bez bujarého veselí, chybělo pivo i kořalka, a bohužel i já a dalších nejméně sto juchajících a vrávorajících lidí. Smůla, snad zase za rok.

Ovšem celorepubliková zabíjačka je v plném proudu, všichni se zapojili a vrávorají na veřejných prostranstvích opiti znovu získanou svobodou. A je to jako u blbejch na dvorečku. Se snížením pandemického bodu u humorného a špatně sestaveného PSA (ProtiEpidemický Systém) mnozí z nás odhodili do žita s flintou i veškeré zábrany a pustili se do promořování. Dej Pánbu, proč ne, kdybychom to dělali s vědomím toho, že vládní moloch už nebude utahovat šrouby a nezavře to tady do Vánoc, nebo chvilku po nich, znovu do klece. Jenže on to zavře. Jasně, do té doby si to nadmíru užijeme, zabíjačku si dáme se vším všudy. Ale pak přijde nějaký Blatný, bude kroutit hlavou a zvonit klíči. To pak hospoda, ve které jsme na 3. stupni PSA rozjařeně provolávali krleš, ve 4. stupni zase zavře. A zase to bude stát za kulové. A hostinští utřou. I maloobchod utře. A i husita v nás, co svým zvoláním krleš objednával to dobré orosené v půllitru, sklapne s nimi. Už zase. Už zase skončíme s petkou na gauči a budeme komentovat tak leda moderátorské hvězdičky na čété.

Je to blbě

Nechodím spát v roušce, abych náhodou ve spánku nenakazil sám sebe. Uzávěry, které vláda podniká, mi jsou proti srsti, protože v mnohých z nich nevidím smysl. Šel bych cestou ochrany rizikové skupiny, nikoliv zalígrování celé společnosti. Naše vláda jede ovšem stylem – zavřu a na oběti zavření nekoukám. Jenže třetí zamčení už bude sakra bolet. Děsně bolet. A jediný jeho efekt bude, že se namnoží lidé, kteří polehávají s petkou na gauči a neví co se sebou. Mezi nimi budou i bývalí živnostníci a podnikatelé.

Do toho všeho nás vládní garnitura bude krmit žvásty o tom, že je všechno v pohodě, že jsme ekonomickým tygrem Evropy, že si další a další zadlužování na spotřebu můžeme dovolit. Jenže my nemůžeme. Jsme na tom bídně, bídně jsme na tom byli i před koronou. Německo 45 466, Rakousko 48 634, Švýcarsko 81 867, Česko 22 627. Čísla DPH na hlavu v dolarech. Čísla za rok 2020. Tygr ve skoku, že? Jen fotograf snad záměrně opomněl do záběru elegantního tygřího skoku zakomponovat i jámu plnou výkalů, kam evropský tygr jménem Česko po koroně zapadne až po uši. Už i Německo funí jako podťaté, protože je pro něj korona moc nákladná. A my? Lidé opilí svobodou bloumají veřejným prostorem, vládní opice opilá mocí žvástá nehoráznosti o tom, že z ekonomického hlediska pohoda, jazz. Něco na způsob Mirka Kalouska, který v roce 2008 tvrdil, že ekonomická krize nám nehrozí, nám ne, a pak, když dopadla, zavedl taková opatření, že jsme se v té krizi motali o několik let déle, než zbytek světa. Lumen ve vládním křesle, nedá se svítit. Zkrátka pohoda, jazz.

Jakmile se naočkují rizikové skupiny, může přijít pohoda, jazz. Protože pak už nebude potřeba zamykat celou společnost (jasně, není ani teď, ale vláda prostě své přesvědčení nezmění a bude zamykat a zamykat, dokud tady z toho všechny netrefí šlak). Proto mě krká ta zabíjačka, která se rozjela. Proč? Udržet to na 3. stupni by pomohlo všem. Jde o ty tři měsíce, kdy bychom se měli vší silou pokusit to maloobchodníkům a restauracím nezavřít. Za ty tři měsíce se proočkují rizikové skupiny, budou-li svolné, a pak už vláda nebude mít možnost zase zamykat. Pojďme jim sebrat klíče tím, že to na tom 3. stupni udržíme. Na vládě jsou šílenci a začíná to vypadat, že stejní šílenci jsou i v ulicích.

Asi tak - také bych to vzal šturmem přes defenestraci a revoluci, ale výsledek by byl jediný, policejní kordony, vodní děla a zmlácení lidé, nad kterými by stejně nějaký Blatný stál s klíči a kroutil pohoršeně hlavou. Smysl by v tom nebyl a troufám, že korona za to ani nestojí. Ona ta revoluce je vždycky tak trochu na levačku. Ale stojí za to ti maloobchodníci a restauratéři. Těm to Blatný zavře i kdybychom se v ulicích nepotáceli, ale revoltovali. Třeba zrovna vaší sousedce to nějaký Blatný zavře, to ona bude mít po ptákách.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace