Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podle mého tam erotika patří, říká známá herečka, která popsala, jak přežít ponížení i svého muže. Přečetli jsme

06.12.2020
Podle mého tam erotika patří, říká známá herečka, která popsala, jak přežít ponížení i svého muže. Přečetli jsme

Foto: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jana Bernášková letos na prahu zimy

Herečka Jana Bernášková nedávno představila svou první knihu Jak přežít svého muže. V rozhovoru pro iDnes vyprávěla, jak se z herečky stane spisovatelka. Janu zná celý národ jako kadeřnici Bety ze seriálu Ulice a parádní potvoru Ivetu Hájkovou z Vyprávěj. Jana má z manželství s divadelním režisérem Davidem Drábkem dceru Justýnu a ze současného vztahu s Rudolfem Merknerem syna Theodora. No a nyní tedy porodila třetí dítě, svou první knížku…

V rozhovoru vysvětlila, proč se do psaní knihy pustila. Jejímu tatínkovi totiž zjistili velmi závažnou chorobu, rakovinu slinivky, která je neléčitelná. Herečka se rozhodla o něj postarat na plný úvazek a vzala si volno z divadla a filmování: „Taťka nám opomněl říct, že se přihlásil do nějaké experimentální léčby, takže pořád žil! Říkali jsme si, jak je dobrý, že je to bojovník. Měl tu být tři měsíce, a nakonec z toho byl rok a půl. A protože jsem potřebovala něco dělat, začala jsem psát. Vzala jsem si počítač do kavárny a šla ´do práce´, což rodina akceptovala, jsou zvyklí, že chodím večer ven – a takhle jsem začala psát,“ vyprávěla. S knihou nemusela obcházet vydavatele, všimli si jí sami: „Někde jsem zmínila, že píšu, a na jednom knižním křtu mě oslovili z vydavatelství Euromedia, kdy prý bude kniha hotová. Dala jsem jim tedy přečíst úryvek, líbil se jim a rozhodli se mi knihu vydat. A ještě mi řekli, že ji chtějí mít odevzdanou už v květnu.“

 

Zde se knížka rodí...

Píše, co ji baví a co zná

Kniha je z části autobiografická, její hrdinka je také herečka s dcerou z prvního vztahu a manželem scenáristou: „Použila jsem nějaké věci ze svého života, ale pravda je tam jen zčásti, a kde to je, vím jen já. A hlavně když jsem knihu začala psát, vůbec jsem nepředpokládala, že někdy vyjde, takže jsem to neřešila. Manžel mi řekl: „Piš, co tě baví, co znáš.“ A já znám herecký život, proto o něm píšu,“ konstatovala. V knize není nouze ani o erotické scény: „Já jsem vlastně nikdy nečetla žádný erotický román. Psala jsem tak, jak jsem si myslela, že se to píše. Ale v hlavě jsem měla v první řadě to, že je to křehký román o lásce. Až potom jsem se dozvídala od kamarádek, že takhle otevřeně se o tom běžně nepíše. Ale podle mého tam erotika patří, nedá se skrýt. Hrdinka nespí jen tak s někým, ale jen s mužem, který ji okouzlí a něco k němu cítí, a vždy do toho jde naplno,“ uvedla Jana Bernášková v rozhovoru pro iDnes.

 

A tady je již na světě, sotva pár dnů

Slavný herec a míchá v reklamě guláš

Herečka popisuje také, jak se musela živit natáčením: „Jste třeba fantastický herec, a najednou mícháte v reklamě guláš nebo skáčete v plavkách. Je to strašně ponižující, ale ty prachy prostě potřebujete. A přestože jsem teď na titulních stranách, pořád chodím dělat ty opičky s luxem a pracím práškem – většinou jsou to reklamy pro cizinu. Ale nejsme v Americe, aby nás divadlo uživilo. Stejně tak chodím na běžné herecké konkurzy. Je to taky tím, že herců jsou tisíce, takže chápu, že výběry se dělat musí, ale člověk si na ně nikdy nezvykne.“ To, že má doma scenáristu, ji prý nepomáhá: „On si tím spíš každý myslí, že už jste za vodou, že práci nepotřebujete… A když píše roli pro mě, taky se o tom diskutuje, protože jsme manželé – a přece není fér, abych od něj dostávala role. Ale jsou za tím ještě produkce, není jen na scenáristovi, koho by chtěl,“ upozornila Jana Bernášková.

        

Jak se umírá v Ulici?

Herečka se seznámila se svým manželem při natáčení seriálu Ulice, Rudolf Merkner je jeden z jeho scenáristů. Herečka tak ví z první ruky, jak je to s plánováním postav: „Například pan Labuda coby otec Evy zemřel nečekaně – to nebylo vůbec plánované, jeho postava měla v ději pokračovat, ale on se rozhodl, že už hrát nebude. Dojíždění pro něj prý bylo už moc náročné, a tak mému muži nezbylo než ho nechat zemřít. Takže jestli vám smrt té postavy přišla rychlá a nečekaná, máte pravdu. Pan Brzobohatý byl zase takový profík, že natočil své umírání v roli, i když mu bylo špatně, a dva dny nato skutečně zemřel,“ prohlásila Jana Bernášková.

 

+

Kniha od Jany Bernáškové vypadá zatím dobře. Ti, kdo ji již přečetli, říkají, že ji přečetli jedním dechem a že byla zajímavá. Jak je vidět, rada, kterou dostala Jana Bernášková od manžela, aby psala jen o tom, co doopravdy zná, zabrala. 

-

A zase ta stará herecká bolístka. Divadlo neuživí, a tak je nutné vzít štěk v reklamě, složenky se neptají, že… Na druhou stranu může být Jana Bernášková ráda, mnozí herci by i za reklamu dali kdoví co. 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace