Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sprostý podezřelý, nebo sprostý nakažený, ono už je to dneska jedno. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.12.2020
Sprostý podezřelý, nebo sprostý nakažený, ono už je to dneska jedno. Komentář Štěpána Chába

Autor: ČT / repro

Popisek: Skrývá pod rouškou ministr Blatný Hitlerův knírek?

Zlatý Prymula a jeho dýchánky v restauraci. Jan Blatný překonal další schůdeček přechodu ze svobody do prazvláštních míst čehosi. Podle vládního návrhu by nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající přímo pod ministra zdravotnictví Blatného měl právo zavírat školy, restaurace a provozovny i bez vyhlášeného nouzového stavu. K vládnímu návrhu pak patří i přílepek, který by hygieny opravňoval k tomu, aby si mohly od operátorů vyžádat lokalizační datové údaje o konkrétním člověku z jeho telefonu. Hygiena by tak mohla vysledovat, kde a s kým kdo byl. A to i tři týdny zpětně.

Dobré důvody pro porušení nedotknutelné svobody člověka nedávají záminku k tomu, aby se mohly porušovat. Nouzový stav je dobrá věc. V případě ohrožení jej může vláda vyhlásit, aby mohla rychle reagovat a problém řešit a vyřešit. Je stejně tak dobré, že jakékoliv prodloužení nouzového stavu musí vládě posvětit opozice v Parlamentu. Od toho ji tam máme. Chrání společnost před tím, aby vláda nezvlčila. A teď je na místě, aby opozice rázně praštila do stolu, protože vládní návrh je zvlčilý, ohrožuje svobodu pohybu, podnikání i právo na soukromí. A ano, vláda pro to má dobré důvody, ale i přes ně je to naprosto nepřípustné.

Všemocný úřad

Vládní návrh by tak svěřil do jedněch rukou ministra zdravotnictví neuvěřitelné pravomoci, které by mohl uplatnit i mimo schválený nouzový stav. Tam už by se ovšem jednalo o pošlapávání práv, která by nám měla zaručovat Ústava. Nebude? Bude se od nynějška podnikat stylem – zkusím to, než mi to zavřou? Kdo si s takovou vidinou otevře živnost? Celá koronavirová krize ukázala, že vláda straní korporacím a řetězcům, živnostníkům a podnikatelům jen smetla drobky ze stolu a čeká, že se z toho sami vyhrabou. Jenže kdo se z toho bude chtít hrabat, když nad ním bude viset Damoklův meč Ministerstva zdravotnictví, které nám tu bude moci rok co rok dělat diskotéku – zavřít, otevřít, zavřít, otevřít. Taková nejistota sama odstřelí živnosti a podnikání. Řetězce a korporace to ustojí, obzvláště, když mají na vládě zastání.

Děsivá efektivita Číny

Vidím a jsem si vědom toho, že srovnání čínského a našeho zvládnutí pandemie je na zváženou. V Číně mají klid na další bohatnutí, my se krčíme, a dál nejspíš krčit budeme, pod nezvládnutelným náporem restrikcí. Protože brbláme, demonstrujeme, pochybujeme, diskutujeme, nesouhlasíme, šíříme různé teorie, děláme si, co se nám zamane a tak se tady restrikcím daří. V Číně takovou zpupnost samozřejmě netolerují a tak se od viru očistili s až děsivou efektivitou. Vláda u nás musí apelovat na ohleduplnost lidí a doufat, v Číně se dá povel a lidé jsou zvyklí jej beze zbytku poslechnout. Přijetí vládního návrhu by nás mohlo posunout k tomu, abychom epidemii zvládli podle čínského vzoru, ale otevírá dveře i pro čínské řízení společnosti. Tam už, troufám si tvrdit, předkládá vláda zvlčilost. Protože naše společnost vyrostla na brblání, demonstrování, pochybování, diskutování, nesouhlasu a šíření různých teorií.

Mobilní data z telefonů

Součástí vládního návrhu je i povinnost mobilních operátorů vydat přístup k lokalizačním datům každého jednotlivého člověka. V rámci trasování fajn prostředek, jak se vyhnout šíření jakékoliv nákazy. Ale nejsme dobytek, abychom se nechali trasovat, k tomu je potřeba náš vědomý souhlas. Nikoliv bianko šek na sledovačku sprostých podezřelých, v tomto případě (potenciálně, ale rozhodně sprostých) nakažených. To bychom si kvůli strachu vyšlapali cestičku přímo na jatka. U nás by měla vláda a jí podřízené úřady žádat o povolení, o souhlas, nikoliv si jej vynucovat. Takhle svoboda prostě nefunguje a fungovat ani nemůže.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace