Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vraždil pumpičkou od kola, nožem, střílel, už ani nespočítá, kolik zabil lidí. Herec ve škatulce, na níž nemá ksicht. VIP skandály a aférky

01.12.2020
Vraždil pumpičkou od kola, nožem, střílel, už ani nespočítá, kolik zabil lidí. Herec ve škatulce, na níž nemá ksicht. VIP skandály a aférky

Autor: FTV Prima

Popisek: Jan Dolanský nastupuje do seriálu Slunečná

Herec Jan Dolanský (42), do nedávna člen činohry Národního divadla, je bez uzardění fešák. Prostě kdysi pěknej kluk, nyní pěknej chlap. Čehož využívali v jeho hereckých počátcích i režiséři, jenže… nějak se neujalo. Třeba v roce 2005 hrál hlavní kladnou roli v docela povedeném seriálu TV Prima Bazén scenáristek sester Bártů, jenže po 20 epizodách (měl jich mít 43) seriál stáhli pro nízkou sledovanost. Anebo skvělý film Jiřího Svobody Udělení milosti se zamítá z roku 2002, kde se Dolanský mimochodem seznámil se svou ženou, tak trochu česká verze slavných Dvou mužů ve městě. Tento snímek v kinech nezaujal, dávali ho párkrát na ČT a nyní si ho můžete pustit jako bonus k DVD Sametových vrahů.

Na CSFD.cz jeden divák příhodně poznamenal, že je to první ´dívíčko´, kde bonus je lepší než hlavní film. V němž Dolanský také hraje, to již ale toho nelítostného vraha. A jsme u škatulky padouchů, do níž režiséři Dolanského kupodivu tak často vtěsnávají. Sám herec to bere s klidem, nijak zvlášť se netají s tím, že točí, aby uživil početnou rodinu.

 

Udělení milosti se zamítá, foto ČT

I když na TV Prima hrál již dříve (Bazén, Letiště), jejím dvorním hercem se stal v roce 2016 seriálem Ohnivý kuře. Následovali Krejzovi a nyní Slunečná, kde se objeví jako bratr Romana Tomeše Jakub.

 

Sametoví vrazi, foto ČT

Zase gauner?

„Vypadá to, že je Jakub na Slunečné mezi místními oblíbený. Nějakou charakteristiku postavy jsem dostal. Evidentně spolu bráchové v minulosti dělali nějaké nekalosti. Kradli auta a Tonyho pustili dřív, protože to brácha nejspíš vzal na sebe, tak tam zůstal déle. Očividně to ale nebude zlý kluk, jen na chvíli sešel na scestí,“ popisuje svoji novou roli Jan Dolanský, který si zahraje bratra Romana Tomeše.

 

Příchod do Slunečné, foto FTV Prima

„Roman je moc fajn kluk, moc se neznáme. Potkáváme se jen na place, ale je vidět, že bude pro každou špatnost a legraci. On je spíš muzikálový herec, já zase ten činoherní, ale určitě něco společného bychom našli,“ umívá se herec, který je moc rád, že do seriálu nastoupil. „Dělá tu podobná parta, jako byla na Ohnivým kuřeti a Krejzových, kde jsem na chvíli taky byl. První, co mě zajímalo, bylo, kolik za to dostanu a jak dlouho tam budu,“ smál se Jan Dolanský.

 

Oslava poslední klapky Ohnivýho kuřete, kde hrál hlavní roli spolu s Jakubem Prachařem, foto FTV Prima

Divadlo si zamiloval díky rodičům

Herec pochází z Hradce Králové, jeho rodina se ale přestěhovala do Prahy, kde vystudoval konzervatoř. K divadlu ho vedli jeho rodiče: „Maminka nás s bráchou tahala odmala do divadla, takže jsem to bral jako samozřejmost, nedovedl jsem si ani představit, že bych dělal něco jiného. Hrozně mě bavilo, jak se ti lidi převlékají a vlastně si celý život hrají. Ono to má později různá úskalí, nejde jen o legraci… ale baví mě to doteď, tak to snad bude dobré. První roli jsem dostal vlastně až na škole v tehdejším divadle Labyrint v představení Tabáková cesta, ještě se svým tátou,“ připomněl svého otce dabéra Zdeňka Dolanského.

 

A tady „ufetoval svou holku“, ve filmu Perníková věž (na snímku s Radkem Kuchařem), foto Csfd.cz

Často hraje padouchy a vrahy

Debut před kamerou si odbyl v seriálu Aneta, ukázal se také v populárním seriálu Hospoda. Prorazil díky filmu Perníková věž Milana Šteindlera. Už ve čtyřiadvaceti se ocitl v Národním divadle, kde o něm Josef Vinklář prohlásil, že je nejtalentovanějším hercem své generace: „Ke starším v Národním divadle chovám respekt. Je tam spousta vážených lidí, kteří v životě hodně dokázali, a člověk se od nich dost naučí.“

 

V seriálu ČT Rapl sice jako policajt, který to ale hraje na obě strany, čili ´dirty cop´, jak se říká v amerických filmech

Ačkoliv je prý Jan Dolanský sympaťák a pohodář, hraje často záporáky: „Stala se z toho už taková škatulka, nevím proč. Už můj táta měl stejné zařazení a hrál hodně lidi na okraji společnosti, zlouny. Takže si říkám, jestli to není dané nějak geneticky. Začalo to Sametovými vrahy s Jiřím Svobodou, vraždil jsem pumpičkou od kola, střílel, bodal nožem, ufetoval jsem holku… Už nespočítám, kolik jsem zabil lidí… Ale nevadí mi to, záporáci se hrají líp.“

 

Seriál Dobrá čtvrť, který natočila také ČT, ho představuje alespoň jako squattera bez zásad a zodpovědnosti (na snímku s Terezou Nekudovou) 

Jan hrál v mnoha seriálech, je jasné, že se snaží zabezpečit rodinu: „Je to dobrý způsob obživy a navíc škola, trénink. Záleží jistě na tom, co člověk od života čeká, asi by byla blbost tak strávit třicet let. Ale herci mají prostě hrát, stát co nejvíc na placu. Pokud si budete příliš vybírat a sedět doma, je to k ničemu. Za herce má mluvit jeho práce. Nemá cenu si jen povídat, jak by co mělo vypadat, co vše je třeba změnit.“

 

Z ND již odešel, jeho poslední divadelní premiérou je komedie Plnou parou v pražském Divadle Palace, kde hraje spolu se svou ženou (na snímku z FB divadla jsou druzí zprava)

Lenku Vlasákovou si prý nezasloužil

Při natáčení filmu Udělení milosti se zamítá se seznámil se svou partnerkou, herečkou Lenkou Vlasákovou, se kterou tvoří jeden z nejstabilnějších hereckých párů. Vychovávají čtyři děti, včetně Lenčiny dcery z předchozího vztahu. Na svatbu nepomýšlejí, není pro ně důležitá: „Je to úžasná a krásná žena, chytrá, inteligentní. Vůbec nevím, jak jsem si ji zasloužil! Ani po těch skoro jedenácti letech si nelezeme na nervy. Jasně, všude asi někdy lítají talíře, při ostřejší výměně názorů, taky se nám to stalo, když jsme zrovna nebyli naladění na stejnou vlnu,“ okomentoval to před časem, ostatně, nic se nezměnilo, nyní jsou spolu již 18 let.

 

Herecký pár na fotce z Českého lva ´2017, foto Facebook

Michal Isteník podpořil Sbírku potravin

Herec Michal Isteník se rozhodl podpořit Sbírku potravin a v supermarketu Tesco věnoval potřebným potraviny a drogérii: „Protože vždy rád udělám něco, co je opravdu na dobrou věc. A teď je ta doba taková zlobivá, tak je potřeba, abychom se vzájemně podporovali,“ odpověděl na otázku, proč se zapojil.

 

Odkud ho znáte? Ze seriálu Most!

Koronavirová epidemie dopadla i na něj: „V té první vlně se mi zastavila veškerá práce, takže jsem zažil asi po 20 letech, co to je se opravdu nudit. Bylo to strašný. A teď kupodivu se aspoň natáčí. To znamená, že bohužel nehrají divadla, ale aspoň zkoušíme v divadlech, natáčím dokument, takže teď ještě nějakou práci mám. Je to trošku lepší než ta první vlna, z mého pohledu.“ 

Hezký nápad na adventní kalendář

Adventní kalendáře nejsou jen pro děti. Třeba ten, který je možné najít na stránkách hudebního festivalu Struny dětem jsou určené pro všechny hudbymilovné jedince. Každý den se zde otevře jedno políčko s hudebním dárkem. 

 

Do projektu se zapojila celá řada známých umělců, jako Ondřej Ruml (na snímku), Bára Poláková, Beata Hlavenková, Radek Baborák, Terezie Vodička Kovalová, Jiří Vodička, Miroslav Sekera a další. 

Heidi namluvila nové příběhy pejska a kočičky

Zpěvačka Heidi se vrátila do dětství, namluvila totiž kočičku v audioknize Nové příběhy pejska a kočičky. „Doufám, že knížka bude mít na děti stejně pozitivní vliv jako Povídání o pejskovi a kočičce mělo vliv nejen na mě, ale i na několik generací čtenářů. Snad si děti v knížce budou rády listovat, prohlížet krásné obrázky a přemýšlet o příhodách, které pejsek s kočičkou prožívá, tak jako jsem to před lety dělala já, a že na knížku budou také tak hezky vzpomínat jako na ni dodnes vzpomínám já,“ prohlásila Heidi.

 

Heidi se svým ´opus magnum´ a pejskem Edou, foto MV knihy

Navíc prý Povídání o pejskovi a kočičce vyloženě miluje: „Pejsek a kočička jsou moje dětství. Byla to má nejoblíbenější dětská knížka, což asi pro celou mou generaci. Hrozně ráda jsem si v ní listovala a četla. Moc se mi líbil sloh, jakým je napsaná a byla jsem nadšená z kreseb. Byly jednoduché, a proto jsem měla pocit, že bych to tak, jak to namaloval pan Čapek, namalovala i já i když mi jinak malování moc nešlo,“ vzpomíná Heidi.

 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace