Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vládní pejsek zatnul tipec praktikám, připomínajícím prohibici. A jak se těšíte na očkovací pas? 5x pondělí Pavla Přeučila

30.11.2020
Vládní pejsek zatnul tipec praktikám, připomínajícím prohibici. A jak se těšíte na očkovací pas? 5x pondělí Pavla Přeučila

Foto: Ilustační foto pivo-prazdrojvisit.cz

Popisek: Tak už nám PES trošku povolil šrouby a na čtvrtek se těší nejen pivaři. Konečně se trošku nadechnou hlavně živnostníci a drobní podnikatelé. Doufejme, že nám to aspoň nějaký ten čásek vydrží.

Od čtvrtka se celá naše země vrací do jakéhosi normálu, kdy se otevřou nejen malé obchody, ale i hotely, bary a hospody. Po posledních zprávách o odhalení tajných barů a hospod, provozujících dnes nelegální činnost, tedy lidskou řečí pokračujících ve své živnosti navzdory vládním zákazům a příkazům, už jsem začínal mít pocit, že se vracíme do dvacátých let minulého století, kdy například ve Spojených státech vládla prohibice.

Pít se sice nepřestalo, ale ona nelegální činnost se stáhla do podzemí, kde se chlastalo vesele dál. Utajené bary, kam jste se dostali jen na heslo nebo díky dobrým známým, se množily jako houby po dešti a vzniklo zbrusu nové odvětví podnikání. Podsvětí si jako vždy našlo zbrusu nový prostor pro svoje kšefty, ale teď se zdá, že oněm časům odzvonilo.

Jak jsme se mohli dozvědět od účastníků tajné páteční párty v jednom z pražských klubů, podobné dýchánky se běžně provozovaly nejen v Praze už někdy od září. Jakoby přes kopírák se používaly stejné metody, jako v oněch letech prohibice. Dnes měli účastníci oněch večírků ovšem mnohem jednodušší způsoby, jak se do některého z utajených klubů dostat. Napomáhaly jim v tom sociální sítě, přes které si předávali pozvánky, adresy a příslušná hesla ke vstupu. Na pražském pátečním případu jsme mohli vidět poměrně dobře propracovaný systém, kdy se účastníci nenápadně potulovali v okolí onoho baru a po malých skupinkách si je pak vyzvedával po sdělení hesla jeho zaměstnanec.

Pro některé to byl zlatý důl

Policie prý už věděla o dotyčné párty několik dní předem, a šla tedy najisto a pěkně ostře, ke vstupu jí pomohlo beranidlo, a navíc majitele baru stejně jako více než stovku hostů čekají tučné pokuty. Jak to tak vypadá, začalo nám tu vznikat zbrusu nové odvětví podnikání, které určitě nadmíru dobře vynášelo, tedy pokud se jim na to nepřišlo. Jinak by to majitelé oněch ilegálních podniků určitě nedělali. Jenom při uvedeném vstupném do inkriminovaného pražského baru vydělal jeho majitel za večer na 30 000 korun, vezmeme-li v úvahu fakt, že každý z oné stovky hostů prý zaplatil 300 korun. Ministr zdravotnictví Jan Blatný označil v sobotu vpodvečer tyto podnikatele za Švejky, což je prý ryze česká povahová vlastnost. Silně ale pochybuji, že švejkovinou bylo také podnikání Al Caponeho a jeho kámošů v USA za prohibice. Tihle šíbři o nějakém Švejkovi tehdy zaručeně neslyšeli.

 

Al Capone

Legendární chicagský gangster Al Capone přetvořil mafii k obrazu svému; foto history.com

Hrozil nárůst kriminality

Není ale pochyb, že každý zákaz, každý omezující zákon má za následek, že si podsvětí začne hledat cestičky, jak jej obejít. Během doby prohibice v USA prý tam vzniklo 3x více ilegálních barů, než před jejím zavedením. Kriminalita tehdy narostla o stovky procent a policie nevěděla kam dřív. Podíváme-li se na to dnešníma očima, je jasné, že onen tajný bar v centru Prahy byl nejspíš jen jednou kapkou v moři dalších podobných podniků, které na současné situaci vydělávaly. Americké policii se v oněch 20. letech prý podařilo objevit pouze necelé jedno procento ilegálních barů, které tehdy z prohibice profitovaly. Bylo to tak i u nás?

Tajné bary a hospody byly větší hrozbou než ty otevřené

Nejsem žádným obhájcem extrémně rychlého rozvolňování současných protiepidemických opatření, ale někdy jsem docela chápal snahu některých provozovatelů hospod nebo barů získat v téhle bídě alespoň nějaké peníze, aby měli alespoň na zaplacení účtů a výplatu mezd. Na druhé straně není ale pochyb, že právě ony tajné bary byly doslova živnou půdou pro šíření koronaviru. Mohly jich být desítky, ale také stovky. Jak uvedla jedna z účastnic párty, během těchto večírků neexistovaly žádné hygienické předpisy, zásadně se nenosily ani roušky.

Bylo tedy jednoznačnou volbou hospody i malé obchody otevřít, navíc když víme, že jsou jejich majitelé dokonale připraveni a také schopni naprosto bezproblémově naplnit všechny požadavky hygieniků. Nepochopím, proč by nebyl majitel hospody, krámu s obuví, papírnictvím, oděvy či s elektronikou schopen zajistit stejné bezpečí pro své zákazníky, jao je to dnes běžné v malých potravinářských prodejnách. Osobně se cítím ve větším bezpečí v malém krámku, kam můžeme vstoupit najednou pouze dva nebo tři, než v supermarketu, kde je hlava na hlavě a každý vám prská za krk. A podobné je to i v hospodách, v kterých jsou zcela běžně zachovávány dostatečné rozestupy mezi stoly i jednotlivými hosty a dodržovány všechny hygienické zásady. Na stojáka si sice panáka nebo pivo ještě nedáte, ale to se snad dá přežít. Každému musí být jasné, že díky uvolnění restrikcí budou mít nyní ony ilegální bary a hospody  po žížalkách a zmizí i jejich vysoce rizikové aktivity.

Očkovací průkaz jako žlutá hvězda? Ne, nejspíš běžná součást cestování!

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce před pár dny oznámil, že jeho aerolinky jako první na světě budou vyžadovat od cestujících potvrzení, že jsou očkováni proti koronaviru, a dodal, že je přesvědčen, že stejně budou postupovat i ostatní letecké společnosti ve světě. Už před tímto oznámením se v médiích a na sociálních sítích rozproudily vášnivé diskuze na téma novodobý fašismus, omezování osobní svobody, návrat komunistických praktik a plánované očkovací pasy se srovnávají se žlutými hvězdami na oděvech za nacistické éry či s výjezdními doložkami za totality a podobně.

Do letadla jen s očkovacím pasem

„Podle toho, jak se bavím se svými kolegy z jiných aerolinií z celého světa, myslím si, že to bude běžná věc,“ řekl podle BBC Joyce ve vysílání australské televize Nine Network. Prý jakmile budou běžně dostupné vakcíny, nedostane se na palubu letadel jeho společnosti nikdo bez očkovacího pasu. Má jistým způsobem pravdu, protože podobné hlasy se ozývají i z dalších leteckých společností, které tak chtějí chránit před nákazou nejen pasažéry, ale i občany domovských zemí. Už se vyjádřil například mluvčí společnosti AirAsia, který pro CNN uvedl, že jakmile bude vakcína dostupná, „aerolinky požadavek na očkování pro cestující v rámci mezinárodních letů přehodnotí“.

O tom, že už je povinné očkování pro cesty do zahraničí víceméně jasné, svědčí i vyjádření Mezinárodní asociace leteckých dopravců, která se nechala slyšet, že digitální zdravotní pas, který by zahrnoval i informaci o očkování, je klíčem k otevírání hranic a prý už se na jeho vývoji pracuje. Podle asociace bude takovýto pas nutností, kterou bude vyžadovat stále více zemí.

 

MWzinárodní očkovací průkaz

Mezinárodní očkovací průkaz je už dlouhá léta nezbytností při cestách do celé řady zemí a ještě nikoho nenapadlo demonstrovat třeba kvůli vakcíně proti žluté zimnici či břišnímu tyfu. Tak proč tolik povyku kvůli koronaviru?; foto ockovacicentrum.cz

Očkovací průkazy fungují už dávno

Zarytí odmítači vakcinace se pochopitelně bouří, ale ono je docela možné, že ani jim nic jiného nezbude, než si nechat onu injekci píchnout, budou-li chtít vyrazit do světa letadlem. A to není všechno, některé země už uvažují, že podmíní všem zahraničním návštěvníkům příjezd předložením očkovacího průkazu s potvrzením o očkování proti koronaviru. Pokud se na to ale podíváme racionálně, zjistíme, že ani dnes se bez očkovacího průkazu, obsahujícího potvrzení o některých očkováních, do mnoha zemí vůbec nedostaneme.

Řada afrických, asijských i jihoamerických zemí vyžaduje povinné očkování proti žluté zimnici, některé jihoamerické země očkování proti tyfu a například do Saúdské Arábie se nedostanete bez očkování proti meningokokové meningitidě. Je to běžná praxe a až dodnes se nad ní vlastně nikdo nepozastavoval. Pokud si vezmeme fakt, že mrtvých na Covid-19 je ve světě už přes jeden a čtvrt milionu, nelze se některým zemím divit, že nebudou chtít na svém území riskovat další šíření choroby zahraničními návštěvníky. O tom, jak to berou některé země vážně, svědčí i zajímavá zpráva, která přišla včera z Velké Británie, kde vznikl dokonce post ministra pro očkování.

Na druhé straně si nemyslím, že by uspěly takové extrémní návrhy, jaké padaly například na sousedním Slovensku, podle kterých by byla částečně omezena práva lidí bez očkování, co se týká vstupů do některých prostor či na určité akce. A konečně, z posledních zpráv jsme se mohli dozvědět, že na přípravě digitálního očkovacího pasu pilně pracuje i Evropská unie a měl by být povinný pro všechny její občany. A dnes je situace taková, že co přijde z Bruselu, je svaté, takže se můžeme těšit, že nám tohle nařízení přistane na stole už počátkem příštího roku a nebude vyhnutí jej nerespektovat.

Také máte pochybnosti o inteligenci bruselských úředníků?

Když už jsem se zmínil o Bruselu a jeho připravované legislativě ohledně evropského zdravotního pasu, nemůžu opomenout ani další, už poněkud kurióznější nápady, které se zrodily v hlavách tamních úředníků. Připravují například novou směrnici, podle které se nebude smět používat olověné střelivo v mokřadech nebo za deště, kdy se tvoří louže! Dokonce by takový myslivec nesměl mít podobné střelivo ani u sebe například v blízkosti vody, a to pod hrozbou přísných sankcí. Pro tento nesmyslný zákaz hlasovali například Piráti či TOP 09.

 

slepice

Na šťastné a zdravě vykrmené slípky budeme nejspíš muset také zapomenout. Zkrátka ať žijí geniální bruselské nápady!; ilustrační foto Farma Gazda Bohumín

Ještě větším nesmyslem, který z bruselských hlav vypadl, je zákaz prodeje králičího a drůbežího masa přímo z farem, který už má platit od 1. ledna 2021. V praxi to znamená, že zemědělci ani drobní chovatelé vám nebudou moci prodat například na farmářském trhu žluťoučké a šťavnaté kuře, ale budete se muset spokojit s uměle vyhnaným tvorem bez chuti z nějakého velkodrůbežářského podniku. Stejně tak si tam nekoupíte ani husu nebo kachnu z těchto chovů a samozřejmě ani králíka. Nemůžu si pomoci, ale jde zcela evidentně o další krok k likvidaci českého zemědělství, a zejména farmářů a drobných chovatelů.

Evropské unii se už podařilo zlikvidovat naše cukrovarnictví, bramborářství, chovy hovězího i vepřového dobytka a teď jsou na řadě králíci a drůbež. Zkrátka vše ve prospěch velkopodniků, které vám prodají dotyčné produkty nejméně 5x dráž, než zaplatí jako výkupní cenu těmto chovatelům. Chovatelům zmizí i ta malá forma přivýdělku, protože nebudou moci své produkty prodávat přímo, ale víceméně je 'darují' za směšné výkupní ceny na jatka, odkud poputují do velkých řetězců. A to je ten evropský pokrok.

Zlikvidují levné čínské elektromobily evropské automobilky?

O tom, že čínské výrobky zaplavují svět, není dnes už pochyb. Ať se podíváte na jakékoliv odvětví výroby, téměř v každém převládají produkty čínské provenience. Ještě nedávno byly čínské automobily terčem posměchu a dnes se zdá, že budoucnost automobilové výroby je právě v téhle zemi. Evropské či americké automobilky si to samozřejmě zatím nechtějí připustit, ale podle řady předpovědí jim nic jiného nezbude. V Číně už se vyrábějí dokonce i naše škodovky a svou výrobu tam přesouvá řada dalších automobilek. Hlavní nebezpečí ale spočívá v tom, že Číňané vyvíjejí i vlastní automobily a při tempu jejich vývoje v jiných odvětvích můžeme očekávat, že zaplaví světové trhy svými levnými auty stejně jako obuví, oděvy nebo elektronikou.

V uplynulých dnech mne zaujala zpráva, že v anglickém Bristolu zakotvila první loď, vezoucí náklad čínských elektromobilů do Evropy. Loď zvládla cestu ze Šanghaje za měsíc, a zkrátila tak obvyklou cestu čínských automobilů na evropské trhy o týden. Číňané totiž rychle objevili díru na evropském trhu, kde je vzhledem k plánům Evropské unie silně omezit výrobu aut s tradičními spalovacími motory do roku 2030 obrovský hlad po levných elektromobilech. Do Evropy tak dorazilo prvních 1800 čínských elektromobilů Saic New a Čína zahajuje jejich pravidelnou přepravu.

 

Roewe RX5 ePLUS

Čínský plug-in hybrid Roewe RX5 ePLUS je jednou ze žhavých čínských novinek. Řekněte, není to fešák? Není divu, že se šéfům evropských automobilek začínají hrůzou svírat žaludky; foto saicmotor.com

Při cenách, které Číňané nasadili, je už celkem jasné, že evropské automobilky nebudou, co se týká výroby elektromobilů, konkurenceschopné, což může být doslova pohromou pro země, víceméně závislé na automobilovém průmyslu, mezi které patří i Česká republika. Už během letošního roku exportoval jen koncern Saic Motor do zahraničí přes 221 000 aut a celkový čínský vývoz už se pomalu blíží milionu vozů ročně. Podle vedení koncernu se nyní zaměří vývoz především na Evropu.

„Ve vyspělých trzích, jako je Evropa, pro nás slouží elektrické automobily jako vstupenka na trh díky naší konkurenceschopnosti. Na těchto trzích se soustřeďujeme na inteligentní vozidla s vyspělou konektivitou,“ tvrdí šéf koncernu Yu De. Podle jeho plánů chce jen tento koncern exportovat do pěti let na milion elektroaut, z nichž velká část poputuje právě do Evropy. Pro zajímavost, koncern Saic se podílí i na výrobě škodovek, zatím jen pro místní trh. Dá se tedy předpokládat, že evropský automobilový průmysl se začne otřásat v základech, a to pro nás není zrovna moc dobrá zpráva.

Hnutí BLM sice otevřelo diskuzi o rasových nerovnostech, ale zároveň zvýšilo mezirasové napětí

Zdá se, že dnes už světově proslulé hnutí Black Lives Mater přineslo víc škody než užitku. Rozproudilo sice diskuze o panujících nerovnostech mezi rasami, ale na druhé straně vyústilo do takových extrémů, jako je antibělošský rasismus. Nešlo jen o progromy na bělošské obchodníky a obyvatele, které se začaly objevovat ve Spojených státech. Ve firmách, zábavním a filmovém průmyslu i v politice se začala uplatňovat jakási pravidla, stanovující povinné kvóty barevných zaměstnanců či představitelů filmových rolí.

Jedním z takových extrémů byl například i požadavek londýnského starosty Sadiqa Khana, aby bylo nejméně 40 procent nově přijatých členů policejního sboru barevných. Není tedy divu, že podle nedávného průzkumu, který proběhl ve Velké Británii, více než polovina dospělých tvrdí, že hnutí BLM jen zvýšilo rasové napětí a prohloubilo propast mezi oběma skupinami obyvatel. Podle ankety, provedené společností Opinium si to myslí 55 procent Britů a mezi konzervativními voliči je to dokonce 78 procent.

 

Black Lives Matter

Hnutí Black Lives Matter už přineslo nejen násilí a výtržnosti, ale také rasismus naruby s nápady a nařízeními, nad kterými zůstává leckdy rozum stát. Opravdu je nutné hnát vše do extrému?; ilustrační foto pixabay.com

Navíc se zdá, že jednota nepanuje ani v oněch etnických menšinách, protože i tam 44 procent příslušníků obviňuje BLM z prohlubování rasové nenávisti. Svědčí o tom i fakt, že jen za poslední rok prudce vzrostl počet černých Britů, tvrdících, že museli čelit rasové diskriminaci, a podobně tomu bylo i u Britů asijského původu, kde se ale nárůst dával především do souvislosti s virem Covid-19, pocházejícím údajně z čínského Wu-chanu.

Z ryze logického hlediska je sporné, zda by měly být etnické menšiny kdekoliv na světě jakkoliv zvýhodňovány proti etnickým většinám. Samozřejmě, příslušníci menšin by měli mít stejné možnosti uplatnění, jako jejich bílí spoluobčané, ale rozhodně by neměli být jakýmkoliv způsobem upřednostňováni. I tady by mělo platit jedno z hesel francouzské revoluce rovnost, volnost, bratrství. A jsem přesvědčen, že jen jeho důsledným naplňováním lze dosáhnout skutečné demokracie a rasové rovnosti.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil