Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zodpovědnost, nebo opojení mocí? Chudák PES, sotva se narodil, a už si ani neštěkne. Komentář Adiny Janovské

29.11.2020
Zodpovědnost, nebo opojení mocí? Chudák PES, sotva se narodil, a už si ani neštěkne. Komentář Adiny Janovské

Autor: repro / ČT

Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nějak se nám ta Pyšná princezna v politickém rybníčku usadila a dál se děje nevídané i neslýchané. Poté, co nám exministr Prymula zakázal zpívat, vytasil se jeho následník s údajně přesnými a jasnými ‘pravidly hry‘. Jenže, jak se zdá, už zase neplatí.

„Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil…“ vykřikoval v legendární pohádce zoufalý starý král Půlnočního království, jen aby se konečně dopídil pravdy, cože se to děje s jeho rozmazlenou dcerkou Krasomilou. V realitě našich současných dní jakoby politici scénář nesmrtelné pohádky studovali po nocích. Bylo by ale namístě panovníkova slova mírně poupravit, nejspíš nějak takhle: Slibuji, co jsem odvolal, a odvolávám, co jsem slíbil!

Sotva před dvěma týdny se v pořadí třetí Babišův ministr zdravotnictví Jan Blatný vytasil s tím, že konečně zavádí jasná pravidla hry. Zrodil se PES, o němž oficiální tisková zpráva 13. listopadu tvrdila, že „kraje budou řazené do pěti úrovní, od kterých budou odvislá také příslušná protiepidemická opatření. Nový systém hodnocení přinese lepší čitelnost a predikovatelnost epidemiologického vývoje.“ Jenže coby sotva narozené štěně ani nestačil pootevřít očka, a už mu jeho duchovní otec sám zakroutil krkem.

Jak apoštolové na orloji

Zatímco jindy politikové většinou slastně pospávají a probírají se, až když je další volební kampaň na spadnutí, v hrůze, že by snad mohli o příjemně vyhřáté, královsky placené židle nedej bože přijít, koronavirová epidemie jim nadělila jedinečnou příležitost k nekonečným exhibicím. Střídají se v médiích jako apoštolové v okénkách věže pražské Staroměstské radnice. „Obchody a restaurace by se mohly otevřít jen v některých regionech,“ nechal se slyšet tento týden superministr Havlíček. „Skóre nyní jednoznačně neukazuje k dalšímu rozvolnění,“ kontroval vzápětí ministr ‘rudý svetr‘ Hamáček. „Čekali jsme, že bude líp. Vidím to tak 50 na 50,“ upřel svůj ledový pohled na národ jako na nevycválané poddané duchovní otec systému PES Blatným s tím, že přece musíme být zodpovědní. A hlavní hygienička Rážová dodala rázně: „Rozvolnění se vzdaluje. Situace v krajích je zlá.“

Ani jednomu z nich nevadí, že jsou jejich prohlášení v rozporu s pravidly tolik proklamované tabulky PES, která je stará pouhých šestnáct dní. O padesáti mega, které spolkla kampaň, jež měla komunikaci vlády s plebsem zlepšit, ani nemluvě.

Pátek máme v neděli?

„Chceme, aby veřejnost měla představu, jaká je situace v jejich kraji a zda se mají připravit na rozvolňování, nebo zpřísňování zavedených opatření. Do skóre budou zabudovány pouze parametry, které si může každý občan vyhodnotit a spočítat z dostupných dat,” inzeroval Blatný při zveřejnění svého ‘hlídacího psa‘. Takže, milí občané, sledujte data, počítejte a plánujte. Stejně vám to bude nakonec houby platné.

K přechodu do nižšího stupně je sice podle PES podmínkou zlepšování situace po dobu sedmi dnů, s tím, že následující pátek bude vyhlášen pro následující pondělí přechod do nižšího stupně a s ním související změny v opatřeních. Dnes už je ale neděle a celá republika stále ještě napjatě čeká, jak vrchnost rozhodne o našem osudu v nejbližších dnech. Zda podnikatelé budou moci konečně otevřít, nebo nachystané nutné zásoby spláchnou do kanálu. Naši apoštolové, kterým vydávání zákazů, rozkazů a příkazů zjevně velmi zachutnalo, se totiž musí teprve poradit!

Vánoce byste chtěli, holoto?

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala – říká známé rčení, takže nebožák PES má zjevně smůlu, slibovaným zaváděním podle krajů počínaje a dodržováním stanovených lhůt konče. Chaos, zmatky a nelogické změny ze dne na den nedovolí těžce zkoušeným lidem bez práce a příjmů ani na vteřinku vydechnout. Co na tom, že se neustálým stresem zhoršuje jejich psychický stav? Co na tom, že se blíží svátky klidu, míru a lásky?

No bóže, vy byste toho chtěli, bando líná! Je třeba udržovat vás ve střehu, aby si pár svatých apoštolů mohlo užít svých dalších pět minut slávy. Pocit, že drží miliony zoufalců v šachu, je zřejmě neskonale opojný, konečně si naplno mohou vychutnat moc. V historii už ji okusil nejeden vládce, od šíleného římského císaře Caliguly přes Napoleona až po Hitlera. Možná ale není od věci také připomenout, jak jejich opojení končilo. Nebo snad právě o moc nyní nejde? Pak už jen zbývá nelichotivé hodnocení, které se stále častěji ozývá z úst čím dál unavenějších a naštvanějších lidí – že rádoby zodpovědná vláda denně prezentuje voličům svoji absolutní neschopnost.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace